romea - logo
23. září 2020 (středa)
svátek má Berta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Do Prahy přijíždí Ágnes Darócziová, významná romská aktivistka

25.11.2016 14:40
Ágnes Darócziová. (FOTO: RomAcademy)
Ágnes Darócziová. (FOTO: RomAcademy)

V rámci festivalu RomAcademy: Dny živé romštiny, svátku věnovaného zviditelnění romštiny ve veřejném prostoru, vystoupí výrazná maďarská romská aktivistka Ágnes Darócziová. Tato důležitá hybatelka evropského romského hnutí se zúčastní panelové debaty Romština jako tvůrčí jazyk, která proběhne 28. listopadu od 15:30 v malém sále divadla Minor.

„Na počátku romského kulturního hnutí v Evropě stála zásadní událost, jíž byla První národní výstava romských samouků, kterou v roce 1979 uspořádala Ágnes Darócziová v Kulturním centru Pataky v Budapešti,“ vysvětluje kurátorka Timea Junghaus. „Právě tato výstava poprvé v mezinárodním měřítku upozornila na romskou kulturu, získala jí mnohé přívržence a měla dlouhodobý příznivý dopad na tvorbu Romů ve střední a východní Evropě,“ dodává Junghaus.

Ágnes Darócziová se narodila jako první z pěti dětí v romské osadě Bedő nedaleko rumunských hranic. Byla jednou z prvních maďarských Romek s vysokoškolským titulem. Vystudovala učitelství pro střední školy s aprobací maďarský jazyk a literatura. V roce 1978 založila s manželem Jánosem Bársonym hudební skupinu Kalyi jag, která se jako jedna z prvních hudebních formací s romským repertoárem mezinárodně prosadila díky zájmu o tzv. world music.

Darócziová zorganizovala celkem tři souborné výstavy umění romských samouků (1979, 1989 a 2000) a vyvedla do té doby opomíjené romské umění na světlo. K jejím největším úspěchům v práci pro maďarskou televizi (1992-2000) patří odvysílání osmihodinového bloku k uctění památky romského holocaustu za účasti významných romských osobností 2. srpna 1994.

Iniciovala rovněž výstavbu Památníku romského holocaustu, který byl v roce 2006 v Budapešti odhalen a jenž se stal místem každoročního setkání k připomenutí evropského romského holocaustu. Ágnes Darócziová se prostřednictvím romské organizace Phralipe veřejně angažuje ve všech otázkách, které nějak souvisejí s právy (nejen) maďarských Romů. Účastnila se demonstrací proti (nyní již zrušené) polovojenské Maďarské gardě, koordinovala pomoc romským rodinám postiženým sérií rasistických vražd v letech 2008 a 2009.

Nyní přijíždí Ágnes Darócziová do Prahy, aby kromě účasti na Dnech živé romštiny podpořila projekt RomArchive - digitální archiv Sintů a Romů, financovaný německou Spolkovou kulturní nadací (Kulturstiftung des Bundes), v němž je členkou poradního sboru.

RomAcademy
Přečteno: 1284x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romština, Kultura, Maďarsko, PrahaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo