romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Do Prahy přijíždí Ágnes Darócziová, významná romská aktivistka

25.11.2016 14:40
Ágnes Darócziová. (FOTO: RomAcademy)
Ágnes Darócziová. (FOTO: RomAcademy)

V rámci festivalu RomAcademy: Dny živé romštiny, svátku věnovaného zviditelnění romštiny ve veřejném prostoru, vystoupí výrazná maďarská romská aktivistka Ágnes Darócziová. Tato důležitá hybatelka evropského romského hnutí se zúčastní panelové debaty Romština jako tvůrčí jazyk, která proběhne 28. listopadu od 15:30 v malém sále divadla Minor.

„Na počátku romského kulturního hnutí v Evropě stála zásadní událost, jíž byla První národní výstava romských samouků, kterou v roce 1979 uspořádala Ágnes Darócziová v Kulturním centru Pataky v Budapešti,“ vysvětluje kurátorka Timea Junghaus. „Právě tato výstava poprvé v mezinárodním měřítku upozornila na romskou kulturu, získala jí mnohé přívržence a měla dlouhodobý příznivý dopad na tvorbu Romů ve střední a východní Evropě,“ dodává Junghaus.

Ágnes Darócziová se narodila jako první z pěti dětí v romské osadě Bedő nedaleko rumunských hranic. Byla jednou z prvních maďarských Romek s vysokoškolským titulem. Vystudovala učitelství pro střední školy s aprobací maďarský jazyk a literatura. V roce 1978 založila s manželem Jánosem Bársonym hudební skupinu Kalyi jag, která se jako jedna z prvních hudebních formací s romským repertoárem mezinárodně prosadila díky zájmu o tzv. world music.

Darócziová zorganizovala celkem tři souborné výstavy umění romských samouků (1979, 1989 a 2000) a vyvedla do té doby opomíjené romské umění na světlo. K jejím největším úspěchům v práci pro maďarskou televizi (1992-2000) patří odvysílání osmihodinového bloku k uctění památky romského holocaustu za účasti významných romských osobností 2. srpna 1994.

Iniciovala rovněž výstavbu Památníku romského holocaustu, který byl v roce 2006 v Budapešti odhalen a jenž se stal místem každoročního setkání k připomenutí evropského romského holocaustu. Ágnes Darócziová se prostřednictvím romské organizace Phralipe veřejně angažuje ve všech otázkách, které nějak souvisejí s právy (nejen) maďarských Romů. Účastnila se demonstrací proti (nyní již zrušené) polovojenské Maďarské gardě, koordinovala pomoc romským rodinám postiženým sérií rasistických vražd v letech 2008 a 2009.

Nyní přijíždí Ágnes Darócziová do Prahy, aby kromě účasti na Dnech živé romštiny podpořila projekt RomArchive - digitální archiv Sintů a Romů, financovaný německou Spolkovou kulturní nadací (Kulturstiftung des Bundes), v němž je členkou poradního sboru.

RomAcademy
Přečteno: 1283x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romština, Kultura, Maďarsko, PrahaHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo