romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dokument "Shakespear v ghettu" o problémech na Šluknovsku bude mít premiéru na ČT2

Praha, 14.3.2013 10:23, (ROMEA)
Ilustrační foto z jedné protiromských demonstrací ve Varnsdorfu v roce 2011.
Ilustrační foto z jedné protiromských demonstrací ve Varnsdorfu v roce 2011.

V novém dokumentu České televize "Shakespear v ghettu" budou diváci moci sledovat cestu studentů pražské DAMU na Šluknovsko, kam vyrazili s koněm a maringotkou, která byla zároveň jevištěm i dekorací jejich divadelního představení s názvem "Othello is Black" nesoucím protirasistické poselství. Dokument prozrazuje, nakolik je soužití místních Romů a Čechů ve Varnsdorfu stále napjaté.

Dokument režiséra Tomáše Kratochvíla Shakespeare v ghettu, který vznikl v brněnském studiu České televize v Tvůrčí producentské skupině Kamily Zlatuškové, přináší o průběhu varnsdorfského představení pražských studentů zprávu.

Divadelní hra Othello is Black je adaptací Shakespearova dramatu s protirasistickým poselstvím."S nápadem vyjet s maringotkou do okolí Nového Boru a Varnsdorfu přišli sami studenti," říká pro server Týden.cz Tomáš Kratochvíl, který dokument nejen režíroval, ale je i jeho kameramanem a autorem scénáře. Téma ho natolik zaujalo, že před natáčením do problémové lokality odjel a několik týdnů v ní pobýval, aby co nejlépe poznal její atmosféru.

Neobvyklý projekt nemá šťastné vyústění. Divákům naopak ukáže, jak nesmírně závažné problémy na Šluknovsku přetrvávají. Na pozadí studentského představení odkrývá stále napjatou atmosféru i sociálně zoufalou situaci řady obyvatel Varnsdorfu. Ačkoli hra lidem z obou znesvářených stran nabízí poselství vzájemné tolerance, zdá se, že na ně nechce nikdo přistoupit.

Premiéra dokumentu proběhne v pondělí 18. března od 16.30 na ČT 2.

voj, server Týden.cz
Přečteno: 716x
 

Kam dál:

Štítky:  

Dokumenty, Šluknovsko, Rasismus, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo