romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dokumentární film Stíny romského holokaustu. Smutné výročí vydání výnosu o potírání cikánského zlořádu

10.7.2016 11:09

Dnes tedy 10. 7. si připomínáme smutné výročí z roku 1942, kdy byl vydán velitelem neuniformované protektorátní policie takzvaný výnos o potírání cikánského zlořádu. Na základě výnosu (po vzoru říšského vůdce SS) sepsaly české úřady "Cikány, cikánské míšence a osoby žijící po cikánsku", čímž se se život tehdejších Romů žijících v Čechách radikálně změnil. Do té doby kárný pracovní tábor v Letech u Písku se změnil na "cikánský tábor", který sloužil jako shromažďovací místo, odkud se posílali vězni do Osvětimi na smrt. Branami vyhlazovacího tábora prošlo 420 letských vězňů, a dalších několik stovek jich zahynulo ještě před transportem v táboře v Letech u Písku.

U této příležitosti se podívejte na krátký dokument o bývalém táboře v Letech a jeho současném stavu, který natočila v roce 2014 Renata Berkyová pod dohledem zkušených filmařů z USA v rámci společného projektu organizace ROMEA a Transition Online. Dokument Stíny romského holokaustu vypovídá o ztrátách a bolesti z minulosti, kterou ještě pořád nejde uzavřít.

Přečteno: 3513x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Holocaust, Výročí, Video, FilmHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo