romea - logo
14. července 2020 (úterý)
svátek má Karolína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dokumentární snímek o nechtěném romském fotbalovém klubu bojuje o cenu na karlovarském festivalu

8.7.2016 14:53
FC Roma Děčín (FOTO: KVIFF)
FC Roma Děčín (FOTO: KVIFF)

Svérázný český snímek ze sportovního prostředí s názvem FC Roma Rozálie Kohoutové a Tomáše Bojara soutěží na filmovém festivalu v Karlových Varech o cenu pro nejlepší dokument. Přibližuje rasovou problematiku očima klubu okresního přeboru, převážně složeného z romských hráčů. Snímek se má na podzim objevit i ve filmové distribuci, podle Bojara bude uveden i na dalších festivalech.

S klubem FC Roma v roce 2014 některé kluby nechtěly hrát, dnes už je to jinak a tým nevyhrává jen kontumačně. Děčínský klub má za sebou několik zápasů s diplomaty z ambasád a tento týden si v rámci propagace filmu zahrál i s karlovarským festivalovým týmem.

VIDEO

"Počítáme i s projekcemi v lokalitách, kde existuje nějaké napětí s Romy," řekl Bojar ČTK. Snímek však podle něj není fikcí. "Naopak, kopíruje příběh jedné sezony v tom konkrétním děčínském romském klubu. Nezastíráme však, že kombinujeme autentické záběry s těmi inscenovanými, které se ale skutečně staly," dodal.

Rozálie Kohoutová podotkla, že se báječně shodli ve smyslu pro humor, což bylo důležité. "Následně jsme se na tom shodli i s našimi protagonisty. Nedošlo ke třenicím, vycházeli jsme z toho, co se stalo, a občas využili metodu rekonstrukce. Už při přípravách jsme měli v ruce jakýsi scénář, podle kterého jsme pak natáčeli," uvedla.

"Jisté je, že by mohl vyhrát cenu pro ten nejzábavnější. Jeho protagonisté, především trenér Pavel Horváth a brankář Patrik Herák, jsou přirození herci a jejich průpovídky a činy oživují vážné téma rasové nesnášenlivosti spontánními okamžiky slovní i situační komiky," komentuje šance na zisk ocenění na serveru iHNed.cz Tomáš Stejskal.

Snímek FC Roma podle Stejskala poctivě sleduje jednu sezonu děčínského klubu, občas věci trochu inscenuje, ale základem je důvěra a trpělivost. Z nich se zrodil zábavný portrét místních hráčů, ale také pohled na život ve městě plném předsudků.

"Vás je deset milionů a bojíte se nás, co vy jste za národ," říká brankář Patrik svému bílému kolegovi, s nímž jezdí vzadu na popelářském voze. Právě podobné situace, v nichž se spolu baví zástupci většiny i menšiny bez nenávisti, ale přesto v zajetí těch největších předsudků, patří k nejcennějším chvílím filmu. Dodává Stejskal.

"Film FC Roma nevolá proti rasismu, ukazuje odpozorovanou realitu oblastní kopané, která leckdy připomene skvěle vykreslené postavičky seriálu Okresní přebor. Ale dokument Bojara a Kohoutové v žádném případě není legrácka. Lze jej zařadit do svébytného českého dokumentárního žánru sociálních komedií, které točí například Vít Klusák s Filipem Remundou. Také jejich filmy Český sen či Český mír byly do značné míry groteskami, mířily přitom vždy k podstatným společenským tématům," uvádí Tomáš Stejskal.

"Fanoušci fotbalu se ve filmu z velké části projevují jako extrémní burani, ale to dávno není žádné překvapení. Českého diváka nezaskočí výroky jako „Hitlera na vás“ a „černý svi..“, pronášené nahlas se samozřejmostí, s jakou si objednáváme kávu," popisuje film na serveru Novinky.cz Stanislav Novák, který ho ocenil 85%.

Na druhou stranu film FC Roma neidealizuje ani romské protagonisty. "V humorných scénách přiznává, že si někteří mladí fotbalisté tu trávu občas zapálí či že brankář kulhá, protože se "ožral a spadl ze schodů". Ale právě tím z nich snímek dělá hrdiny, s nimiž se může ztotožnit každý, neboť jsou lidští. Žádní ušlechtilí nomádi, ale ani ti, kteří kradou, autobusem jezdí zadarmo a podporu dostanou větší, než mají bílí plat," uvádí Tomáš Stejskal.

Přečteno: 1787x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Film, Rasismus, Sport, Fotbal, DěčínHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo