romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Etnolog Arne Mann představil novou monografii o romských kovářích na Slovensku

22.1.2019 12:59
Arne B. Mann křtí svou novou knihu 22.11.2018 v Bratislavě (FOTO: printscreen ROMEA z videozáznamu křtu)
Arne B. Mann křtí svou novou knihu 22.11.2018 v Bratislavě (FOTO: printscreen ROMEA z videozáznamu křtu)

Přední slovenský etnolog Arne B. Mann vydal na sklonku roku 2018 obsáhlou monografii Romští kováři na Slovensku. Minulý týden knihu představil i pražskému publiku v rámci přednáškového cyklu Romistických utopií, který pravidelně během akademického roku pořádá Seminář romistiky na FF UK spolu se spolkem Romano džaniben.

Arne Mann se o romské kováře zajímal po celou dobu svého akademického působení a na přelomu 80. a 90. let mapoval jejich již zanikající svět podrobně. Zaznamenával, jak rodiny kovářů žily a jaké měly postavení v rámci slovenského venkova. Zdokumentoval, jakým pracovali náčiním a co a jakým způsobem vyráběli. Po letech se za informátory vrátil a detailně popsal, jak se kováři adaptovali na společenské změny. Monografie tak nabízí ucelený pohled na romské kováře na Slovensku posledních 30 let.

Arne Mann v rámci krátké přednášky popsal celou řadu předmětů, které byly typickými výrobky romských kovářů, ale časem ztratily funkci a přestaly se vyrábět. „Kovářské řemeslo mělo svůj vrchol v 19. století. Na přelomu 19. a 20. století už začalo postupně upadat v důsledku průmyslové výroby. Předtím se např. hřebíky vyráběly a prodávaly na kusy a najednou se průmyslové hřebíky prodávaly na kila a byly výrazně levnější. Zanikaly také různé věci jako např. tzv. dreifus, což byla podložka pod hrnec na otevřené ohniště. Ten zanikl čistě proto, protože se přestalo vařit na otevřeném ohni a zavedly se sporáky. Tím tento pro kuchyň dříve nevyhnutelný výrobek ztratil svoji funkci. Podobný osud stihl i křesadla po rozšíření zápalek apod..“ Celá řada kovářů se ale na vývoj společnosti adaptovala, přeorientovala a stali se vyhledávanými uměleckými kováři.

Publikace je dvojjazyčná ve slovenském a anglickém jazyce a je doplněna bohatým obrazovým materiálem, který tvoří převážně fotodokumentace z celoživotního výzkumu autora přímo ze zkoumaného terénu.

Arne B. Mann je přední slovenský etnolog. Od roku 1983 pracoval jako samostatný vědecký pracovník na Ústavu etnologie Slovenské akademie věd a po odchodu do penze zůstává emeritním pracovníkem. Zajímá se o historii a zvyky Romů na Slovensku. Jeho tematický záběr a publikační činnost je úctyhodná, od náboženství a víry, rodiny a společenských vztahů, obřadů a obyčejů až po bydlení a demografický vývoj romské populace v regionu. V posledních letech se intenzivně zabývá i tématem romského holocaustu. Podílí se se Zuzanou Kumanovou na projektu Ma bisteren!, v jehož rámci osazují pamětní místa pomníky, pořádají přednášky a organizují pietní shromáždění.

Přečteno: 542x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, křest, EtnologieHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo