romea - logo
25. dubna 2019 (čtvrtek)
svátek má Marek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Etnolog Arne Mann představil novou monografii o romských kovářích na Slovensku

22.1.2019 12:59
Arne B. Mann křtí svou novou knihu 22.11.2018 v Bratislavě (FOTO: printscreen ROMEA z videozáznamu křtu)
Arne B. Mann křtí svou novou knihu 22.11.2018 v Bratislavě (FOTO: printscreen ROMEA z videozáznamu křtu)

Přední slovenský etnolog Arne B. Mann vydal na sklonku roku 2018 obsáhlou monografii Romští kováři na Slovensku. Minulý týden knihu představil i pražskému publiku v rámci přednáškového cyklu Romistických utopií, který pravidelně během akademického roku pořádá Seminář romistiky na FF UK spolu se spolkem Romano džaniben.

Arne Mann se o romské kováře zajímal po celou dobu svého akademického působení a na přelomu 80. a 90. let mapoval jejich již zanikající svět podrobně. Zaznamenával, jak rodiny kovářů žily a jaké měly postavení v rámci slovenského venkova. Zdokumentoval, jakým pracovali náčiním a co a jakým způsobem vyráběli. Po letech se za informátory vrátil a detailně popsal, jak se kováři adaptovali na společenské změny. Monografie tak nabízí ucelený pohled na romské kováře na Slovensku posledních 30 let.

Arne Mann v rámci krátké přednášky popsal celou řadu předmětů, které byly typickými výrobky romských kovářů, ale časem ztratily funkci a přestaly se vyrábět. „Kovářské řemeslo mělo svůj vrchol v 19. století. Na přelomu 19. a 20. století už začalo postupně upadat v důsledku průmyslové výroby. Předtím se např. hřebíky vyráběly a prodávaly na kusy a najednou se průmyslové hřebíky prodávaly na kila a byly výrazně levnější. Zanikaly také různé věci jako např. tzv. dreifus, což byla podložka pod hrnec na otevřené ohniště. Ten zanikl čistě proto, protože se přestalo vařit na otevřeném ohni a zavedly se sporáky. Tím tento pro kuchyň dříve nevyhnutelný výrobek ztratil svoji funkci. Podobný osud stihl i křesadla po rozšíření zápalek apod..“ Celá řada kovářů se ale na vývoj společnosti adaptovala, přeorientovala a stali se vyhledávanými uměleckými kováři.

Publikace je dvojjazyčná ve slovenském a anglickém jazyce a je doplněna bohatým obrazovým materiálem, který tvoří převážně fotodokumentace z celoživotního výzkumu autora přímo ze zkoumaného terénu.

Arne B. Mann je přední slovenský etnolog. Od roku 1983 pracoval jako samostatný vědecký pracovník na Ústavu etnologie Slovenské akademie věd a po odchodu do penze zůstává emeritním pracovníkem. Zajímá se o historii a zvyky Romů na Slovensku. Jeho tematický záběr a publikační činnost je úctyhodná, od náboženství a víry, rodiny a společenských vztahů, obřadů a obyčejů až po bydlení a demografický vývoj romské populace v regionu. V posledních letech se intenzivně zabývá i tématem romského holocaustu. Podílí se se Zuzanou Kumanovou na projektu Ma bisteren!, v jehož rámci osazují pamětní místa pomníky, pořádají přednášky a organizují pietní shromáždění.

Přečteno: 518x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, křest, EtnologieHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo