romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Eva Danišová: Splněný sen na cestě za Kali Sárou, patronkou Romů

2.6.2016 10:35
Pouť za Kali Sárou, patronkou Romů (FOTO: Facebook Evy Danišové)
Pouť za Kali Sárou, patronkou Romů (FOTO: Facebook Evy Danišové)

Legendy o svaté Sáře – Kali, patronce Romů, fascinují Romy z celého světa. Která z legend je nejpravděpodobnější se dnes můžeme jen dohadovat, ale Romové, kteří se na jih Francie sjíždějí, uctívají Kali Sáru bez výhrad.

Vydat se do jihofrancouzského městečka Saintes Maries de la Mer na pouť oslavující Kali Sáru byl můj dlouholetý sen. Letos jsem si jej díky projektu Informačního poradenského centra Romů v Rimavské Sobotě konečně splnila.

Představa cesty autobusem do přibližně 1.500 km vzdáleného městečka nebyla zrovna to, na co jsem se těšila nejvíc, ale jak se záhy po odjezdu z Bratislavy ukázalo, byl to ten nejlepší způsob, jak se seznámit se spoustou zajímavých a milých lidí. Osádku autobusu tvořili i známí muzikanti Sendrejovci, kteří se celou cestu starali o výbornou náladu.

Zájezd byl naplánován na 5 dní a první zastávka cestou do Francie bylo Monaco, druhý nejmenší stát na světě. Měli jsme na prohlídku celý den, a tak jsem samozřejmě vyšlapala kopec až ke slavnému kasinu Monte Carlo. Prošla jsem dlouhé zděné molo u přístavu s kotvícími jachtami, viděla stáje formule 1, jela vyhlídkovým autobusem na výlet a užívala si krásné přímořské počasí.

Pozdě večer jsme dorazili do Arles a další den strávili v tomto starobylém městečku založeném již v roce 46 před Kristem. Obdivovali jsme antické divadlo, Alyscamps – římský hřbitov s mnoha sarkofágy, náměstí Republiky s obeliskem a katedrálou sv. Trophima. A ráno se konečně vydali do Saintes Maries de la Mer ‒ Mekky Romů.

Cestou nám koordinátorka cesty Zita Gazsová podala roucho, které ušily ženy ze Slovenska, abychom na něj položili ruce a poprosili tak Káli Sáru, aby při ponoření do moře smyla naše bolesti.

Po příjezdu na místo se nás zmocnila sváteční nálada. Bylo úžasné sledovat radost a pýchu v očích všech lidí. Muzikanti rozbalili nástroje už na parkovišti, nalila se pálenka, rozvinuli jsme romskou a slovenskou vlajku a společně pokračovali za zvuků pěti zvonů ke kostelu Notre Dame de la Mer ‒ centra celé slavnosti.

Před odjezdem jsem viděla několik videí ze slavností z předešlých let, četla pár článků, ale skutečnost všechny moje představy předčila. Přála bych všem Romům tu atmosféru zažít, pocítit, že je to náš svátek, že ho církev akceptuje a od roku 1935 se na něm, na žádost markýze Baroncelliho, velkou měrou podílí. Všudypřítomná sounáležitost se všemi poutníky, porozumění bez slov a hrdost všech, kteří mohli přijet, se mi hluboko vepsaly do srdce.

Měla jsem štěstí a dostala se do kaple v kostele, kde biskupové sloužili sváteční mši, při které hrála a zpívala romská kapela. Obřad k uctění památky Kali Sáry se každoročně odehrává 24. května ‒ na počest tří Marií (Matky apoštolů Jana a Jakuba, Marie Salomé a Marie Magdalény). Podle legend byla Sára jejich pomocnicí, a dokonce snad i zachránkyní.

Po slavnostní mši se otevírá podzemní krypta, v níž je umístěna socha svaté Sáry. Lidé k ní přicházejí, modlí se. Nosí jí dárky. Cítila jsem pokoru a poprosila za všechny nemocné a chudé.

Před kostelem se zatím setkávali poutníci, všude hrála muzika, restaurace nabízely spoustu vynikajícího jídla, na velkém tržišti si poutníci mohli od romských prodavačů zakoupit různé zboží, suvenýry na památku z cesty.

Celá slavnost vrcholila v odpoledních hodinách, kdy se Kali Sára ozdobená rouchy a šátky, které jí Romové z celého světa přinesli, vynesla z kostela a celé procesí se vydalo městečkem k moři. Průvod vždy doprovázejí jezdci na bílých koních a biskupové s kněžími. Socha sv. Sáry se ponořuje do moře a tím se smývá utrpení poutníků.

Při pohledu na procesí jsem si uvědomila, že jsme národ bez území, politické moci, ale se silnými tradicemi, ke kterým patří i víra. Byly to úžasné chvíle a jsem moc vděčná, že jsem dostala možnost slavnost na počest Kali Sáry zažít.

Slavnosti se účastnily desítky tisíc Romů. Bylo nádherné být jednou z nich a odnést si společný zážitek.

Eva Danišová
Přečteno: 1223x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Náboženství, Víra, Francie, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo