romea - logo
15. září 2019 (neděle)
svátek má Jolana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Eva Danišová: Splněný sen na cestě za Kali Sárou, patronkou Romů

2.6.2016 10:35
Pouť za Kali Sárou, patronkou Romů (FOTO: Facebook Evy Danišové)
Pouť za Kali Sárou, patronkou Romů (FOTO: Facebook Evy Danišové)

Legendy o svaté Sáře – Kali, patronce Romů, fascinují Romy z celého světa. Která z legend je nejpravděpodobnější se dnes můžeme jen dohadovat, ale Romové, kteří se na jih Francie sjíždějí, uctívají Kali Sáru bez výhrad.

Vydat se do jihofrancouzského městečka Saintes Maries de la Mer na pouť oslavující Kali Sáru byl můj dlouholetý sen. Letos jsem si jej díky projektu Informačního poradenského centra Romů v Rimavské Sobotě konečně splnila.

Představa cesty autobusem do přibližně 1.500 km vzdáleného městečka nebyla zrovna to, na co jsem se těšila nejvíc, ale jak se záhy po odjezdu z Bratislavy ukázalo, byl to ten nejlepší způsob, jak se seznámit se spoustou zajímavých a milých lidí. Osádku autobusu tvořili i známí muzikanti Sendrejovci, kteří se celou cestu starali o výbornou náladu.

Zájezd byl naplánován na 5 dní a první zastávka cestou do Francie bylo Monaco, druhý nejmenší stát na světě. Měli jsme na prohlídku celý den, a tak jsem samozřejmě vyšlapala kopec až ke slavnému kasinu Monte Carlo. Prošla jsem dlouhé zděné molo u přístavu s kotvícími jachtami, viděla stáje formule 1, jela vyhlídkovým autobusem na výlet a užívala si krásné přímořské počasí.

Pozdě večer jsme dorazili do Arles a další den strávili v tomto starobylém městečku založeném již v roce 46 před Kristem. Obdivovali jsme antické divadlo, Alyscamps – římský hřbitov s mnoha sarkofágy, náměstí Republiky s obeliskem a katedrálou sv. Trophima. A ráno se konečně vydali do Saintes Maries de la Mer ‒ Mekky Romů.

Cestou nám koordinátorka cesty Zita Gazsová podala roucho, které ušily ženy ze Slovenska, abychom na něj položili ruce a poprosili tak Káli Sáru, aby při ponoření do moře smyla naše bolesti.

Po příjezdu na místo se nás zmocnila sváteční nálada. Bylo úžasné sledovat radost a pýchu v očích všech lidí. Muzikanti rozbalili nástroje už na parkovišti, nalila se pálenka, rozvinuli jsme romskou a slovenskou vlajku a společně pokračovali za zvuků pěti zvonů ke kostelu Notre Dame de la Mer ‒ centra celé slavnosti.

Před odjezdem jsem viděla několik videí ze slavností z předešlých let, četla pár článků, ale skutečnost všechny moje představy předčila. Přála bych všem Romům tu atmosféru zažít, pocítit, že je to náš svátek, že ho církev akceptuje a od roku 1935 se na něm, na žádost markýze Baroncelliho, velkou měrou podílí. Všudypřítomná sounáležitost se všemi poutníky, porozumění bez slov a hrdost všech, kteří mohli přijet, se mi hluboko vepsaly do srdce.

Měla jsem štěstí a dostala se do kaple v kostele, kde biskupové sloužili sváteční mši, při které hrála a zpívala romská kapela. Obřad k uctění památky Kali Sáry se každoročně odehrává 24. května ‒ na počest tří Marií (Matky apoštolů Jana a Jakuba, Marie Salomé a Marie Magdalény). Podle legend byla Sára jejich pomocnicí, a dokonce snad i zachránkyní.

Po slavnostní mši se otevírá podzemní krypta, v níž je umístěna socha svaté Sáry. Lidé k ní přicházejí, modlí se. Nosí jí dárky. Cítila jsem pokoru a poprosila za všechny nemocné a chudé.

Před kostelem se zatím setkávali poutníci, všude hrála muzika, restaurace nabízely spoustu vynikajícího jídla, na velkém tržišti si poutníci mohli od romských prodavačů zakoupit různé zboží, suvenýry na památku z cesty.

Celá slavnost vrcholila v odpoledních hodinách, kdy se Kali Sára ozdobená rouchy a šátky, které jí Romové z celého světa přinesli, vynesla z kostela a celé procesí se vydalo městečkem k moři. Průvod vždy doprovázejí jezdci na bílých koních a biskupové s kněžími. Socha sv. Sáry se ponořuje do moře a tím se smývá utrpení poutníků.

Při pohledu na procesí jsem si uvědomila, že jsme národ bez území, politické moci, ale se silnými tradicemi, ke kterým patří i víra. Byly to úžasné chvíle a jsem moc vděčná, že jsem dostala možnost slavnost na počest Kali Sáry zažít.

Slavnosti se účastnily desítky tisíc Romů. Bylo nádherné být jednou z nich a odnést si společný zážitek.

Eva Danišová
Přečteno: 1143x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Náboženství, Víra, Francie, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo