romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropské centrum romské hudby uvádí v divadle Ponec hudebně-divadelní inscenaci Lety – 1942

Praha, 18.4.2014 15:29, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Evropské centrum romské hudby v Praze ve spolupráci se slovenskou režisérkou Danou Račkovou přináší hudebně-divadelní inscenaci Lety – 1942. Inscenace pojednává o osudech obětí českého koncentračního tábora v Letech u Písku, jenž byl nazýván „Cikánským táborem“. Byl určen pro „cikány, cikánské míšence a cikánským způsobem kočující osoby“. Přestože problematika tábora je hodně medializována, nikde nelze nalézt podrobnější popis událostí, které se v táboře odehrály. Nejrozsáhlejší dílo, pojednávající o osudu tohoto tábora a jeho obětí, je soubor výpovědí přeživších vězňů a jejich rodin Tíživé mlčení Paula Polanského, z něhož scénář této inscenace vychází. Uvádí to na svých stránkách divadlo Ponec.

PREMIÉRA

8. 5. 2014 ve 20:00
Divadlo Ponec

Po skončení některých představení jsou plánovány diskuse mezi tvůrci inscenace, diváky a odborníky (divadelníky, romisty, historiky atd.). Přípravu projektu provází přednášky na vysokých školách, samotné představení pak přehledná výstava o genocidě Romů v době druhé sv. války.

Projekt Lety - 1942 si neklade za cíl vytvořit dokonalou přednášku o historické pravdě tohoto koncentračního tábora, je tichým položením pomyslného věnce na hudební pomník, který díky sluchu diváků vytváří. Spojení divadla, smutečního obřadu, romské hudby, sborového zpěvu, výtvarné zkratky, výpovědí lidí, jež tábor přežili… To vše tvoří scénický tvar jako projev úcty k historii, k lidem a k jejich tragickým osudům.

Autor, scénář, režie: Dana Račková
Hudba: Jiří Korman
Scénografie: Mathias Straub
V hlavní roli: Barbora Kubátová
Produkce: Markéta Kocourková, Andrea Křížová

Cena vstupenky: 120, 190 Kč

FOTOGALERIE

Přečteno: 1049x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, divadlo, Nacismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo