romea - logo
25. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)
Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.

"Khamoro není takové, jaké bývalo. Z pochopitelných důvodů jsme festival museli koncepčně změnit. Říkali jsme si, co uděláme dál, aby přežil další rok a publikum dostalo porci romské hudby. Rozhodli jsme se, že budeme dělat řadu menších akcí a půjdeme i mimo Prahu," uvedla producentka Jelena Silajdžič.
Podle pořadatelů byl Khamoro neboli Slunce největší romský festival na světě. Pravidelně se konal vždy v květnu a vystupovala na něm víc než stovka romských umělců z domova i ciziny, další stovky muzikantů a tanečníků pak prošly centrem Prahy v každoročním průvodu. Letos je 22. ročník. Program museli pořadatelé upravit.

Ve středu 23. září by měl být v Jeruzalémské synagoze koncert klasické hudby. Vystoupí na něm primáš Ján Berky Mrenica s dalšími hudebníky. Zazní romské či židovské písně. Další den je v plánu výstava romské výtvarnice Ivety Horváthové a koncert gypsy jazzu v podání The Rosenbergs. Další gypsy jazz uslyší publikum v sobotu, v programu je Marian Badoi Trio. V pátek se ve Stromovce představí formace Čhave Romane CZ a Feri & The Gypsies. Podrobnosti o programu jsou na webu www.khamoro.cz.

"Situace se mění každých pár hodin. Naštěstí jsme schopni koncerty udělat na sezení. Jediný na stání je venkovní," uvedla k zářijovému programu Inka Jurková z pořádajícího týmu. Ministerstvo zdravotnictví od nadcházejícího pátku zakázalo kvůli epidemii koronaviru vnitřní hromadné akce na stání pro více než deset lidí. Jurková dodala, že zahraniční muzikanti chtějí do Prahy přijet i v případě, že budou muset po návratu z Česka do karantény. V obou blocích by měli vystoupit umělci z evropských zemí.

Slovo 21 chce ještě letos spustit nový dvouletý projekt na podporu romské kultury a tvorby. Khamoro by mělo být jeho součástí. Autoři věří, že získají podporu z norských fondů.

Přečteno: 789x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Festival, Khamoro, romská kultura, Romská píseňHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo