romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)
Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.

"Khamoro není takové, jaké bývalo. Z pochopitelných důvodů jsme festival museli koncepčně změnit. Říkali jsme si, co uděláme dál, aby přežil další rok a publikum dostalo porci romské hudby. Rozhodli jsme se, že budeme dělat řadu menších akcí a půjdeme i mimo Prahu," uvedla producentka Jelena Silajdžič.
Podle pořadatelů byl Khamoro neboli Slunce největší romský festival na světě. Pravidelně se konal vždy v květnu a vystupovala na něm víc než stovka romských umělců z domova i ciziny, další stovky muzikantů a tanečníků pak prošly centrem Prahy v každoročním průvodu. Letos je 22. ročník. Program museli pořadatelé upravit.

Ve středu 23. září by měl být v Jeruzalémské synagoze koncert klasické hudby. Vystoupí na něm primáš Ján Berky Mrenica s dalšími hudebníky. Zazní romské či židovské písně. Další den je v plánu výstava romské výtvarnice Ivety Horváthové a koncert gypsy jazzu v podání The Rosenbergs. Další gypsy jazz uslyší publikum v sobotu, v programu je Marian Badoi Trio. V pátek se ve Stromovce představí formace Čhave Romane CZ a Feri & The Gypsies. Podrobnosti o programu jsou na webu www.khamoro.cz.

"Situace se mění každých pár hodin. Naštěstí jsme schopni koncerty udělat na sezení. Jediný na stání je venkovní," uvedla k zářijovému programu Inka Jurková z pořádajícího týmu. Ministerstvo zdravotnictví od nadcházejícího pátku zakázalo kvůli epidemii koronaviru vnitřní hromadné akce na stání pro více než deset lidí. Jurková dodala, že zahraniční muzikanti chtějí do Prahy přijet i v případě, že budou muset po návratu z Česka do karantény. V obou blocích by měli vystoupit umělci z evropských zemí.

Slovo 21 chce ještě letos spustit nový dvouletý projekt na podporu romské kultury a tvorby. Khamoro by mělo být jeho součástí. Autoři věří, že získají podporu z norských fondů.

Přečteno: 665x
 

Kam dál:

Štítky:  

Festival, Khamoro, romská kultura, Romská píseňHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo