romea - logo
21. června 2019 (pátek)
svátek má Alois
Loading
rozšířené vyhledávaní

Festival Romale: Lidé se tu můžou potkávat, poznávat a vytvářet si vlastní názor

17.8.2015 12:24
Romský festival ROMALE – romská oslava/Gypsy Celebration - 13. – 16. 8. 2015, rekreační zařízení Otakar, v Hamrech u Poličky
Romský festival ROMALE – romská oslava/Gypsy Celebration - 13. – 16. 8. 2015, rekreační zařízení Otakar, v Hamrech u Poličky

„Je jedno odkud jsme, důležité je, že společně vytvoříme krásné životní momenty, které si s sebou odneseme navždy v našich srdcích,“ tato slova jsou podle hlavní pořadatelky Idy Kelarové mottem mezinárodního romského festivalu Romale. Festival probíhal od čtvrtka do neděle v Hamrech u Bystrého na Svitavsku.

Atmosféra festivalu, který kombinoval hudební vystoupení, workshopy a diskuse, mottu odpovídala. Přijeli na něj lidé z Izraele, Norska, Slovenska, Polska, Rakouska nebo Švédska, Romové i „neromové“. Někteří jako účinkující, jiní jako diváci, kteří si ale vyzkoušeli zpěv a tanec v průběhu workshopů.

V rámci diskusí vystoupil například romský aktivista, politik a novinář Karel Holomek, který v přednášce určené především pro mladé hosty festivalu zdůrazňoval roli vzdělání. Holomek mimo jiné řekl: „Nerozlišuji pojmy Rom, Cikán nebo Čech.“ Podobná vystoupení měla posloužit jako prostředek, který umožní sblížení odlišných kultur. „Většina předsudků pramení z nepochopení a z neznalosti. Chtěli jsme se to pokusit změnit, lidé se tu můžou potkávat, poznávat a vytvářet si vlastní názor,“ řekla za pořadatele Svitavskému deníku Hana Kahwaji.

Festival obnovila po osmi letech hudebnice Ida Kelarová se svým občanským sdružením Miret. Pořadatelé na něj získali grant z Islandu, Lichtentštejnska a Norska. V rámci hlavních večerních bloků vystoupili kromě Idy Kellarové například Iva Bittová, Terne Čhave, Bengas nebo Česká filharmonie s dětským romským souborem Čhavorenge.

Přečteno: 732x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ida Kelarová, romská kulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo