romea - logo
12. listopadu 2019 (úterý)
svátek má Benedikt
Loading
rozšířené vyhledávaní

Festival Romale: Lidé se tu můžou potkávat, poznávat a vytvářet si vlastní názor

17.8.2015 12:24
Romský festival ROMALE – romská oslava/Gypsy Celebration - 13. – 16. 8. 2015, rekreační zařízení Otakar, v Hamrech u Poličky
Romský festival ROMALE – romská oslava/Gypsy Celebration - 13. – 16. 8. 2015, rekreační zařízení Otakar, v Hamrech u Poličky

„Je jedno odkud jsme, důležité je, že společně vytvoříme krásné životní momenty, které si s sebou odneseme navždy v našich srdcích,“ tato slova jsou podle hlavní pořadatelky Idy Kelarové mottem mezinárodního romského festivalu Romale. Festival probíhal od čtvrtka do neděle v Hamrech u Bystrého na Svitavsku.

Atmosféra festivalu, který kombinoval hudební vystoupení, workshopy a diskuse, mottu odpovídala. Přijeli na něj lidé z Izraele, Norska, Slovenska, Polska, Rakouska nebo Švédska, Romové i „neromové“. Někteří jako účinkující, jiní jako diváci, kteří si ale vyzkoušeli zpěv a tanec v průběhu workshopů.

V rámci diskusí vystoupil například romský aktivista, politik a novinář Karel Holomek, který v přednášce určené především pro mladé hosty festivalu zdůrazňoval roli vzdělání. Holomek mimo jiné řekl: „Nerozlišuji pojmy Rom, Cikán nebo Čech.“ Podobná vystoupení měla posloužit jako prostředek, který umožní sblížení odlišných kultur. „Většina předsudků pramení z nepochopení a z neznalosti. Chtěli jsme se to pokusit změnit, lidé se tu můžou potkávat, poznávat a vytvářet si vlastní názor,“ řekla za pořadatele Svitavskému deníku Hana Kahwaji.

Festival obnovila po osmi letech hudebnice Ida Kelarová se svým občanským sdružením Miret. Pořadatelé na něj získali grant z Islandu, Lichtentštejnska a Norska. V rámci hlavních večerních bloků vystoupili kromě Idy Kellarové například Iva Bittová, Terne Čhave, Bengas nebo Česká filharmonie s dětským romským souborem Čhavorenge.

Přečteno: 736x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ida Kelarová, romská kulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto (FOTO: Pixabay)

Vláda zaujala neutrální stanovisko k návrhu odškodnění protiprávně sterilizovaných žen

31.10.2019 16:00
Skupina poslanců ČSSD, ANO, TOP 09 a KDU-ČSL v čele s Helenou Válkovou, vládní zmocněnkyní pro lidská práva, přišla s návrhem odškodnit protiprávně sterilizované ženy. Vláda, na včerejším jednání, k tomuto návrhu zaujala neutrální stanovisko. Jednorázové finanční odškodnění 300 tisíc korun by měla podle návrhu doputovat až ke čtyřem stovkám protiprávně sterilizovaných žen.
 celý článek

Nenávistné příspěvky na Facebooku (koláž: Romea.cz)

videoPŘÍMÝ PŘENOS: Mezinárodní konference Anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí

29.10.2019 12:35
V Praze se uskutečnila Výroční konference INACH 2019. Proběhla 30. října v hotelu Belvedere. Tématem konference byl anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí. Pořadatelem akce byla organizace INACH ve spolupráci s ROMEA o. p. s. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílala z konference přímý přenos.
 celý článek

Václav Sivák (FOTO: Facebook Václava Siváka)

videoPřepište dějiny! Historický úspěch! Václav Sivák se stal mistrem světa v Kickboxu!

26.10.2019 12:32
Václav Sivák získal zlatou medaili na mistrovství světa v Kickboxu v Sarajevu. Ve včerejším finálovém duelu porazil borce z Kazachstánu a stal se tak historicky prvním mistrem světa v Kickboxu z České republiky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo