romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Festival Romale: Lidé se tu můžou potkávat, poznávat a vytvářet si vlastní názor

17.8.2015 12:24
Romský festival ROMALE – romská oslava/Gypsy Celebration - 13. – 16. 8. 2015, rekreační zařízení Otakar, v Hamrech u Poličky
Romský festival ROMALE – romská oslava/Gypsy Celebration - 13. – 16. 8. 2015, rekreační zařízení Otakar, v Hamrech u Poličky

„Je jedno odkud jsme, důležité je, že společně vytvoříme krásné životní momenty, které si s sebou odneseme navždy v našich srdcích,“ tato slova jsou podle hlavní pořadatelky Idy Kelarové mottem mezinárodního romského festivalu Romale. Festival probíhal od čtvrtka do neděle v Hamrech u Bystrého na Svitavsku.

Atmosféra festivalu, který kombinoval hudební vystoupení, workshopy a diskuse, mottu odpovídala. Přijeli na něj lidé z Izraele, Norska, Slovenska, Polska, Rakouska nebo Švédska, Romové i „neromové“. Někteří jako účinkující, jiní jako diváci, kteří si ale vyzkoušeli zpěv a tanec v průběhu workshopů.

V rámci diskusí vystoupil například romský aktivista, politik a novinář Karel Holomek, který v přednášce určené především pro mladé hosty festivalu zdůrazňoval roli vzdělání. Holomek mimo jiné řekl: „Nerozlišuji pojmy Rom, Cikán nebo Čech.“ Podobná vystoupení měla posloužit jako prostředek, který umožní sblížení odlišných kultur. „Většina předsudků pramení z nepochopení a z neznalosti. Chtěli jsme se to pokusit změnit, lidé se tu můžou potkávat, poznávat a vytvářet si vlastní názor,“ řekla za pořadatele Svitavskému deníku Hana Kahwaji.

Festival obnovila po osmi letech hudebnice Ida Kelarová se svým občanským sdružením Miret. Pořadatelé na něj získali grant z Islandu, Lichtentštejnska a Norska. V rámci hlavních večerních bloků vystoupili kromě Idy Kellarové například Iva Bittová, Terne Čhave, Bengas nebo Česká filharmonie s dětským romským souborem Čhavorenge.

Přečteno: 755x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ida Kelarová, romská kulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo