romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Film českého režiséra Václava Cesta ven vyhrál v Lucemburku

Lucemburk, 27.10.2014 9:34, (ROMEA)
Film Cesta ven získal hlavní cenu na festivalu filmů ze střední a východní Evropy CinEast v Lucemburku (FOTO: CinEast & L.Kozma)
Film Cesta ven získal hlavní cenu na festivalu filmů ze střední a východní Evropy CinEast v Lucemburku (FOTO: CinEast & L.Kozma)

Hlavní cenu na festivalu filmů ze střední a východní Evropy CinEast získal česko-francouzský projekt Cesta ven režiséra Petra Václava. Oznámili to v Lucemburku organizátoři již sedmého ročníku festivalu.

Cenu diváků v kategorii nejlepší krátký hraný film navíc získal další český snímek - film Strach režiséra Martina Krejčího. Festival filmů ze střední a východní Evropy CinEast, který skončil dnes, nabídl přes 50 celovečerních a 40 krátkých snímků z 18 zemí bývalého východního bloku.

Václavův snímek o mladé romské matce v červnu zvítězil na slovenském filmovém festivalu Art Film Fest. Světovou premiéru měl na festivalu v Cannes, v českých kinech se promítá od konce května.

"Porota se shodla, že tento film je skvělým portrétem zoufalého boje bystré a milující ženy, kterou žene kupředu touha po nezávislosti a spravedlnosti. Na filmu jsme ocenili především jeho přímé a realistické zpracování, jakož i precizní herecké výkony," řekl o Grand Prix pro Václavův film předseda poroty, ruský dokumentarista Sergej Loznica.

Českou kinematografii na festivalu vedle snímků Cesta ven a Pojedeme k moři režiséra Jiřího Mádla zastupovali Klauni Viktora Tauše, částečně natáčení v Lucemburku, Krásno Ondřeje Sokola, Revival Alice Nellis a Pelíšky Jana Hřebejka. Uveden byl i slovensko-český snímek Kandidát režiséra Jonáše Karáska a pozapomenutý snímek československé nové vlny Slávnosť v botanickej záhrade režiséra Ela Havetty.

VIDEO

Přečteno: 1292x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Festival, Cesta ven, OceněníHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo