romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Film českého režiséra Václava Cesta ven vyhrál v Lucemburku

Lucemburk, 27.10.2014 9:34, (ROMEA)
Film Cesta ven získal hlavní cenu na festivalu filmů ze střední a východní Evropy CinEast v Lucemburku (FOTO: CinEast & L.Kozma)
Film Cesta ven získal hlavní cenu na festivalu filmů ze střední a východní Evropy CinEast v Lucemburku (FOTO: CinEast & L.Kozma)

Hlavní cenu na festivalu filmů ze střední a východní Evropy CinEast získal česko-francouzský projekt Cesta ven režiséra Petra Václava. Oznámili to v Lucemburku organizátoři již sedmého ročníku festivalu.

Cenu diváků v kategorii nejlepší krátký hraný film navíc získal další český snímek - film Strach režiséra Martina Krejčího. Festival filmů ze střední a východní Evropy CinEast, který skončil dnes, nabídl přes 50 celovečerních a 40 krátkých snímků z 18 zemí bývalého východního bloku.

Václavův snímek o mladé romské matce v červnu zvítězil na slovenském filmovém festivalu Art Film Fest. Světovou premiéru měl na festivalu v Cannes, v českých kinech se promítá od konce května.

"Porota se shodla, že tento film je skvělým portrétem zoufalého boje bystré a milující ženy, kterou žene kupředu touha po nezávislosti a spravedlnosti. Na filmu jsme ocenili především jeho přímé a realistické zpracování, jakož i precizní herecké výkony," řekl o Grand Prix pro Václavův film předseda poroty, ruský dokumentarista Sergej Loznica.

Českou kinematografii na festivalu vedle snímků Cesta ven a Pojedeme k moři režiséra Jiřího Mádla zastupovali Klauni Viktora Tauše, částečně natáčení v Lucemburku, Krásno Ondřeje Sokola, Revival Alice Nellis a Pelíšky Jana Hřebejka. Uveden byl i slovensko-český snímek Kandidát režiséra Jonáše Karáska a pozapomenutý snímek československé nové vlny Slávnosť v botanickej záhrade režiséra Ela Havetty.

VIDEO

Přečteno: 1296x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Festival, Cesta ven, OceněníHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo