romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Film Cesta ven je vítězem Cen české filmové kritiky. Ocenění získala i Klaudia Dudová

Praha, 24.1.2015 22:07
V pražském divadle Archa byly 24. ledna 2015 již popáté předány Ceny české filmové kritiky, jimiž čeští filmoví publicisté ohodnotí nejlepší počiny uplynulého roku. Cenu za nejlepší ženský herecký výkon převzala Klaudia Dudová za hlavní roli ve filmu Petra Václava Cesta ven. (FOTO: Repro Česká televize)
V pražském divadle Archa byly 24. ledna 2015 již popáté předány Ceny české filmové kritiky, jimiž čeští filmoví publicisté ohodnotí nejlepší počiny uplynulého roku. Cenu za nejlepší ženský herecký výkon převzala Klaudia Dudová za hlavní roli ve filmu Petra Václava Cesta ven. (FOTO: Repro Česká televize)

Vítězem Cen české filmové kritiky je sociální drama Petra Václava Cesta ven. Bylo oceněno jako nejlepší film a dále pak za nejlepší režii a scénář. Cenu za herecký výkon si odnesla představitelka hlavní role v tomto dramatickém příběhu o hledání nových životních jistot, neherečka Klaudia Dudová. Ceny byly dnes předány v pražském divadle Archa.

Cestu ven Václav režíroval a také k ní napsal scénář. Při přebírání cen na pódiu pražské Archy upozornil, že její mediální obraz romské komunity je podle něho zkreslený. "V posledních letech při všech těch rasistických pochodech proti Romům a vůbec k celé té situaci, že jsme je uvrhli do ghett, jsme nebyli schopni říct, že s tím nesouhlasíme. Z toho důvodu děkuju Romům, že mě přijímali. Toulal jsem se po ghettech sám ve dne, v noci, nikdy jsem nezažil žádný konflikt, ale všichni byli zvědaví, co si myslím, jak žiju, a fandili mi v tom, aby vzniknul reálný obraz jejich života. Protože většinou o sobě vidí v médiích věci, s nimiž se nemohou ztotožnit," uvedl Petr Václav na pódiu.

Režisér Petr Václav: Mediální obraz romské komunity je zkreslený

"Po teroristických útocích v Paříži jsem si uvědomil, nakolik je důležité, aby kultura sloužila k tomu, aby se tvořila otevřená a tolerantní společnost, protože to je jediná odpověď na to, co se dneska v tomto světě děje. Když si budeme tvořit na okraji naší společnosti lidi, kteří nemají práci, kteří nemají peníze, když bude fungovat plíživý rasismus, předsudky a diskriminace, tak to vyvolává spousty frustrovaných lidí, kteří nakonec jsou schopni uvěřit tomu, kdo jim dává klíč k životu, a jsou schopni brutálně se proti nám obrátit. Role filmařů, kultury je v tom obrovská, filmaři mají dnes úkol o těchto věcech mluvit a pomáhat změnit klima ve společnosti," dodal režisér a scénárista filmu Cesta ven Petr Václav.

Ocenění za nejlepší dokumentární snímek patří režiséru Martinu Duškovi a producentce Kamile Zlatuškové za originální příběh o vyznavačích tuningu s názvem K oblakům vzhlížíme. Loni v říjnu zvítězil v soutěži mezinárodního festivalu dokumentů v Jihlavě.

V mužské kategorii byl za herecký výkon oceněn Martin Finger v černé komedii Krásno debutujícího režiséra Ondřeje Sokola.

Cenu za kameru získali při rovném součtu hlasů Martin Žiaran za film Hany a Jaromír Kačer za snímek Místa.

Cenu RWE pro Objev roku si odnesl Jiří Mádl coby debutující režisér a scenárista filmu Pojedeme k moři.

Ceny české filmové kritiky se udělovaly popáté. Moderátorem přímého přenosu na programu ČT2 byl Václav Moravec. Druhého kola hlasování se zúčastnilo 51 novinářů, posuzovali 30 hraných filmů a třiadvacet celovečerních dokumentů, které měly distribuční premiéru v roce 2014 a vyhověly pravidlům.

Nejvyšší počet nominací - šest - měla právě Václavova Cesta ven. Naprázdno vyšly snímky Pojedeme k moři (pět nominací) a Fair play (čtyři nominace), stejně jako filmy Díra u Hanušovic, Andělé všedního dne, Pohádkář a My 2, nominované jednou.

"Konkurenční" ceny České filmové a televizní akademie Český lev se budou předávat 21. února. Nejvíce nadějí mají filmy Fair Play, Díra u Hanušovic, Cesta ven, Tři bratři a Pojedeme k moři. Jejich nominace jsou ve všech hlavních kategoriích, tedy za nejlepší film, režii i scénář.

VIDEO

Přehled letošních Cen české filmové kritiky:

Nejlepší film

  • Cesta ven - producenti Karel Chvojka, Miloš Lochman, Jan Macola, režie Petr Václav

Nejlepší dokumentární film

  • K oblakům vzhlížíme - režie Martin Dušek, producentka Kamila Zlatušková

Nejlepší režie:

  • Petr Václav - Cesta ven

Nejlepší scénář:

  • Petr Václav - Cesta ven

Nejlepší kamera

  • Martin Žiaran - Hany
  • Jaromír Kačer - Místa

Nejlepší mužský herecký výkon

  • Martin Finger - Krásno

Nejlepší ženský herecký výkon

  • Klaudia Dudová - Cesta ven

Cena RWE pro objev roku

  • Jiří Mádl
Přečteno: 2396x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Film, Ocenění, Cesta venHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo