romea - logo
7. prosince 2019 (sobota)
svátek má Ambrož
Loading
rozšířené vyhledávaní

Film o otroctví Romů měl premiéru ve Varech

9.7.2015 8:11
Film Aferim získal Střibrného lva v Berlíně (Zdroj: cinemagia.ro)
Film Aferim získal Střibrného lva v Berlíně (Zdroj: cinemagia.ro)

Českou premiéru měl včera před polednem ve Velkém sále Thermalu černobílý eastern Aferim!, který vznikl v rumunsko-bulharsko-české koprodukci. Natočil ho představitel rumunské nové vlny Radu Jude, a získal za to Stříbrného lva za režii v Berlíně.

Snímek, jakési putování kolektivní pamětí Rumunska, originálním uměleckým stylem vypráví příběh o honu na uprchlíka v zaostalé oblasti Rumunska, kde bylo v 19. století ještě běžné otroctví Romů. Odehrává se v roce 1835, kdy se najatý policista vydává spolu se svým synem hledat uprchlého cikánského otroka.

"Díky české účasti tento snímek vznikl, bez ní bychom nemohli dokončit produkci. Je to vůbec první taková koprodukce v historii naší kinematografie," řekla před projekcí ve zcela zaplněném sále přední rumunská producentka Ada Solomonová, která do Varů přijela poprvé. Zastoupila režiséra, který právě natáčí.

"K tomuto projektu jsem se dostal přes Adu Solomonovou, která je vlastně moje spolužačka z programu evropských koproducentů. Byl příležitostí s ní něco udělat, protože projekt potřeboval dofinancovat. Líbila se mi i práce režiséra, a tak ke spolupráci došlo. Naše společnost dělala v Česku vlastně celou obrazovou postprodukci," řekl producent Jiří Konečný ČTK.

Film se podle něj natáčel na černobílý filmový materiál, což je dnes už vzácná věc. Zpracovával se laboratorně v Budapešti a pak už přišla na řadu studia UPP v Praze. "Český vklad činil něco kolem čtyř milionů korun, z nichž tři miliony poskytl Státní fond kinematografie," dodal Konečný.

Snímek Aferim! uvede do českých kin 8. října distribuční společnost Artcam.

Přečteno: 1835x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rumunsko, Otroctví, FilmHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo