romea - logo
4. dubna 2020 (sobota)
svátek má Ivana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Film o otroctví Romů měl premiéru ve Varech

9.7.2015 8:11
Film Aferim získal Střibrného lva v Berlíně (Zdroj: cinemagia.ro)
Film Aferim získal Střibrného lva v Berlíně (Zdroj: cinemagia.ro)

Českou premiéru měl včera před polednem ve Velkém sále Thermalu černobílý eastern Aferim!, který vznikl v rumunsko-bulharsko-české koprodukci. Natočil ho představitel rumunské nové vlny Radu Jude, a získal za to Stříbrného lva za režii v Berlíně.

Snímek, jakési putování kolektivní pamětí Rumunska, originálním uměleckým stylem vypráví příběh o honu na uprchlíka v zaostalé oblasti Rumunska, kde bylo v 19. století ještě běžné otroctví Romů. Odehrává se v roce 1835, kdy se najatý policista vydává spolu se svým synem hledat uprchlého cikánského otroka.

"Díky české účasti tento snímek vznikl, bez ní bychom nemohli dokončit produkci. Je to vůbec první taková koprodukce v historii naší kinematografie," řekla před projekcí ve zcela zaplněném sále přední rumunská producentka Ada Solomonová, která do Varů přijela poprvé. Zastoupila režiséra, který právě natáčí.

"K tomuto projektu jsem se dostal přes Adu Solomonovou, která je vlastně moje spolužačka z programu evropských koproducentů. Byl příležitostí s ní něco udělat, protože projekt potřeboval dofinancovat. Líbila se mi i práce režiséra, a tak ke spolupráci došlo. Naše společnost dělala v Česku vlastně celou obrazovou postprodukci," řekl producent Jiří Konečný ČTK.

Film se podle něj natáčel na černobílý filmový materiál, což je dnes už vzácná věc. Zpracovával se laboratorně v Budapešti a pak už přišla na řadu studia UPP v Praze. "Český vklad činil něco kolem čtyř milionů korun, z nichž tři miliony poskytl Státní fond kinematografie," dodal Konečný.

Snímek Aferim! uvede do českých kin 8. října distribuční společnost Artcam.

Přečteno: 1882x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rumunsko, Otroctví, FilmHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo