romea - logo
4. dubna 2020 (sobota)
svátek má Ivana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čestný prezident romské unie a Chris ze Sedmi statečných Yul Brynner zemřel před třiceti lety

9.10.2015 14:50
Yul Brynner
Yul Brynner

Herec Yul Brynner byl jednou z celosvětově nejslavnějších osobností hlásících se hrdě k romským kořenům. Držitel Oscara za roli ve filmu Král a já je u nás známý především díky roli Chrise ve westernu Sedm statečných. Brynner zemřel 10. října 1985.

Brynnerovo dětství a mládí bylo nepochybně divoké, dobrodružné a nebezpečné – odehrávalo se v Číně a v Paříži, kde se živil jako kytarista v nočních klubech nebo akrobat. A je navíc zastřené nejasnostmi, které on sám s chutí přiživoval v rozhovorech pro média. Není s jistotou známo ani, kdy přesně se narodil, ani jakého původu byli jeho rodiče. O podílu „romské krve“ lze tedy spekulovat, nicméně Brynner se k romské kultuře celý život hlásil.

"Z toho, že mám romské kořeny, těžím mnoho dobrého. Některé věci mi to usnadňuje. Například ta myšlenka žití v přítomnosti, to samo o sobě umožňuje lépe přežít," řekl například v rozhovoru pro International Herald Tribune v roce 1969. Pomáhal také romským dětem – v Londýně pro ně založil a financoval školu. A v v roce 1971 se účastnil i prvního Světového romského kongresu.

Akrobat a kytarista v Paříži

Brynner se narodil pravděpodobně roku 1920 ve východoruském Vladivostoku. Některé zdroje uvádějí, že jeho otec byl částečně mongolského původu, jeho matka rumunská Romka. Jiné zdroje přidávají podíly švýcarské, německé, ruské a židovské krve. Zdrženliví se spokojují s konstatováním, že jeho otec byl pravděpodobně částečně Švýcar a jeho matka částečně Ruska.

Na pevnější půdu se informace dostávají poté, kdy Brynnerův otec rodinu opustil a matka vzala Yulla a jeho sestru do Číny a odtud kolem roku 1932 do Paříže. Brynner hrál na kytaru romské a ruské písně v nočních klubech a cvičil na visuté hrazdě v cirkuse. Kariéru v cirkuse ukončil pád z hrazdy a těžké zranění. I zranění má různé, některé možná nadsazené popisy – podle jednoho z nich dlouho balancoval na pokraji života a smrti a vzhledem k obrovským dávkám léků proti bolesti se stal na lécích závislým. Po zotavení se ovšem sám silou své vůle ze závislosti vyléčil.

Oskarový herec v USA

Každopádně krátce poté odjel s matkou do Spojených států. Anglicky tehdy moc neuměl, takže jeho první angažmá bylo v rozhlase – jako francouzsky mluvící moderátor spolupracoval na vysílání do Němci okupované Francie. Začal se učit herectví a v malé roli se poprvé objevil na divadelní scéně už v roce 1941. Živil se také jako model.

V roce 1951 získal v divadle na Broadwayi svoji nejslavnější roli - roli krále Mongkuta ve hře Král a já. Inscenace měla 4625 repríz a byl podle ní natočen film. V roce 1956 získal Brynner za roli ve filmu Král a já Oscara. V následujících dvou desetiletích hrál ve čtyřiceti filmech včetně Sedmi statečných (1960).

V roce 1967 vydal spolu s Aljošou Dimitrijevičem album Gypsy and I: Yul Brynner Sings Gypsy Songs (Yul Brynner zpívá cikánské písně). Po jeho smrti vydala Brynnerova dcera sbírku jeho fotografií, které nafotil mimo jiné, když pracoval pro OSN jako konzultant pro uprchlíky.V oblasti pomoci uprchlíkům, především dětem se začal angažovat po návštěvě uprchlického tábora v roce 1959. Podílel se také na knize Cesta za zapomenutými lidmi Evropy a Blízkého východu.

Čestný prezident romské unie

Yul Brynner se účastnil prvního Světového romského kongresu, který se konal 8. dubna 1971 v Orpingtonu nedaleko Londýna. 8. duben začali později Romové slavit jako Mezinárodní den Romů. První kongres rozhodl o podobě romské vlajky, romské hymny a schválil používání slova Rom na místo Cikán.

V roce 1977 vznikla Mezinárodní romská unie, která o rok později pořádala druhý Světový romský kongres. Yul Brynner byl od jejího vzniku až do své smrti čestným prezidentem Mezinárodní romské unie.

Yul Brynner zemřel před třiceti lety v New Yorku na rakovinu plic.

VIDEO

Přečteno: 2230x
 

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní romská unie, FilmHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo