romea - logo
11. srpna 2020 (úterý)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čestný prezident romské unie a Chris ze Sedmi statečných Yul Brynner zemřel před třiceti lety

9.10.2015 14:50
Yul Brynner
Yul Brynner

Herec Yul Brynner byl jednou z celosvětově nejslavnějších osobností hlásících se hrdě k romským kořenům. Držitel Oscara za roli ve filmu Král a já je u nás známý především díky roli Chrise ve westernu Sedm statečných. Brynner zemřel 10. října 1985.

Brynnerovo dětství a mládí bylo nepochybně divoké, dobrodružné a nebezpečné – odehrávalo se v Číně a v Paříži, kde se živil jako kytarista v nočních klubech nebo akrobat. A je navíc zastřené nejasnostmi, které on sám s chutí přiživoval v rozhovorech pro média. Není s jistotou známo ani, kdy přesně se narodil, ani jakého původu byli jeho rodiče. O podílu „romské krve“ lze tedy spekulovat, nicméně Brynner se k romské kultuře celý život hlásil.

"Z toho, že mám romské kořeny, těžím mnoho dobrého. Některé věci mi to usnadňuje. Například ta myšlenka žití v přítomnosti, to samo o sobě umožňuje lépe přežít," řekl například v rozhovoru pro International Herald Tribune v roce 1969. Pomáhal také romským dětem – v Londýně pro ně založil a financoval školu. A v v roce 1971 se účastnil i prvního Světového romského kongresu.

Akrobat a kytarista v Paříži

Brynner se narodil pravděpodobně roku 1920 ve východoruském Vladivostoku. Některé zdroje uvádějí, že jeho otec byl částečně mongolského původu, jeho matka rumunská Romka. Jiné zdroje přidávají podíly švýcarské, německé, ruské a židovské krve. Zdrženliví se spokojují s konstatováním, že jeho otec byl pravděpodobně částečně Švýcar a jeho matka částečně Ruska.

Na pevnější půdu se informace dostávají poté, kdy Brynnerův otec rodinu opustil a matka vzala Yulla a jeho sestru do Číny a odtud kolem roku 1932 do Paříže. Brynner hrál na kytaru romské a ruské písně v nočních klubech a cvičil na visuté hrazdě v cirkuse. Kariéru v cirkuse ukončil pád z hrazdy a těžké zranění. I zranění má různé, některé možná nadsazené popisy – podle jednoho z nich dlouho balancoval na pokraji života a smrti a vzhledem k obrovským dávkám léků proti bolesti se stal na lécích závislým. Po zotavení se ovšem sám silou své vůle ze závislosti vyléčil.

Oskarový herec v USA

Každopádně krátce poté odjel s matkou do Spojených států. Anglicky tehdy moc neuměl, takže jeho první angažmá bylo v rozhlase – jako francouzsky mluvící moderátor spolupracoval na vysílání do Němci okupované Francie. Začal se učit herectví a v malé roli se poprvé objevil na divadelní scéně už v roce 1941. Živil se také jako model.

V roce 1951 získal v divadle na Broadwayi svoji nejslavnější roli - roli krále Mongkuta ve hře Král a já. Inscenace měla 4625 repríz a byl podle ní natočen film. V roce 1956 získal Brynner za roli ve filmu Král a já Oscara. V následujících dvou desetiletích hrál ve čtyřiceti filmech včetně Sedmi statečných (1960).

V roce 1967 vydal spolu s Aljošou Dimitrijevičem album Gypsy and I: Yul Brynner Sings Gypsy Songs (Yul Brynner zpívá cikánské písně). Po jeho smrti vydala Brynnerova dcera sbírku jeho fotografií, které nafotil mimo jiné, když pracoval pro OSN jako konzultant pro uprchlíky.V oblasti pomoci uprchlíkům, především dětem se začal angažovat po návštěvě uprchlického tábora v roce 1959. Podílel se také na knize Cesta za zapomenutými lidmi Evropy a Blízkého východu.

Čestný prezident romské unie

Yul Brynner se účastnil prvního Světového romského kongresu, který se konal 8. dubna 1971 v Orpingtonu nedaleko Londýna. 8. duben začali později Romové slavit jako Mezinárodní den Romů. První kongres rozhodl o podobě romské vlajky, romské hymny a schválil používání slova Rom na místo Cikán.

V roce 1977 vznikla Mezinárodní romská unie, která o rok později pořádala druhý Světový romský kongres. Yul Brynner byl od jejího vzniku až do své smrti čestným prezidentem Mezinárodní romské unie.

Yul Brynner zemřel před třiceti lety v New Yorku na rakovinu plic.

VIDEO

Přečteno: 2306x
 

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní romská unie, FilmHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo