romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Film Petra Václava Cesta ven bude mít premiéru v listopadu

Ostrava, 7.3.2013 13:44, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Snímek se začal natáčet 4.února letošního roku v Ostravě – Výškovicích. Po více než měsíci natáčení na mnoha ostravských lokacích se štáb na několik posledních dní přesune do okolí Domažlic.

Velká část filmu se natáčela ve vyloučené lokalitě ostravského Přednádraží a jeho obyvatelé se stali hrdiny – herci příběhu. Autorem i režisérem v jedné osobě je Petr Václav.

Příběh ze současnosti vypráví o mladém romském páru a jeho snaze vést normální život, která na naráží na dluhy, nemožnost získat legální práci, nesnadnou komunikaci s úřady, předsudky většinové společnosti i problémy vlastní determinace.

Představitelka hlavní hrdinky Klaudia Dudová pochází z Ústí nad Labem. Příběhy podobné tomu, ve kterém hraje, vidí kolem sebe každý den. "Jsou tam ty šlapky, jsou tam lichvy, jsou tam slušní Cikáni, ale jsou tam i takoví, kteří se nedokáží přizpůsobit," sdělila České televizi.

Její tříletou filmovou dcerku Sáru filmaři nalezli v jedné z ostravských ubytoven. Vzniku filmu Cesta ven pomáhají i lidé, kteří v Přednádraží stále ještě žijí a snaží se zachránit poslední obyvatelné domy. Režisér Petr Václav si Přednádraží jako místo děje filmu vybral už loni na jaře, kdy tu ještě žily desítky rodin.

Po srpnovém rozhodnutí obvodního úřadu lidi vystěhovat se filmaři báli, že se budou muset natáčení přesunout jinam. "Nicméně ještě tady zažíváme jakýsi konec toho všeho, ten zánik, a v tom zániku ještě natáčíme," říká k tomu pro ČT režisér.

Petr Václav o své tvůrčí metodě hovoří jako o "nadrealismu". "Rozvíjíme princip, o který jsem se pokusil již ve svém debutu Marian," říká režisér. Chce, aby film obsahoval "dokumentární atributy", přestože se ve skutečnosti jedná spíše "stylizovaný realismus". Václav je známý jako autor filmů Marian a Paralelní světy.

Za kamerou stojí jeho dlouhodobý spolupracovník Štěpán Kučera. Výtvarníkem snímku je konceptuální umělec Jan Pfeiffer. Film je producentským debutem společnosti moloko film. Premiéra Cesty ven je v českých kinech plánována na listopad letošního roku. Později jej ve svém vysílání uvede Česká televize, která je i koproducentem filmu.

bau, Česká televize
Přečteno: 1400x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Cesta ven, Petr VácalvHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo