romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Režisér točí filmy s kočovníky a ptá se, zda je ještě možné „žít jinak“

22.3.2015 10:08
Jeden z romských táborů na předměstí Paříže v roce 2006 (FOTO: Lukáš Houdek)
Jeden z romských táborů na předměstí Paříže v roce 2006 (FOTO: Lukáš Houdek)

Francouzský režisér Jean-Charles Hue se dlouhodobě věnuje natáčení romské kočovné rodiny z jihu Francie. Do svého třetího celovečerního snímku opět obsadil některé osvědčené představitele, aby s nimi rozehrál žánrový mix akčního thrilleru se stylovými prvky žánru noir. Snímek nazvaný Táhni do pekel představil na festivalu Febiofest.

"Poznal jsem je už před osmnácti lety, když jsem hledal stopy vlastní rodiny. Můj pradědeček byl totiž kočovný Rom. Její členové mě přijali s otevřenou náručí," řekl včera Hue na tiskové konferenci ke svému snímku, ve kterém westernově průzračný konflikt mezi dobrem a zlem pohání patnáctiletého mladíka od katolické víry ke kriminálnímu zázemí celého kočovného klanu.

Temnou stránku příběhu představuje jeho starší bratr, který se po 15 letech vrací z vězení. Jde v něm o vinu a trest, ale také o nalezení duchovní svobody. Film osciluje mezi žánrem westernu a detektivky, zároveň ale přebírá dynamické prvky současné thrillerové produkce.

"Život těchto kočovníků je reálný - to, co jsme natočili, jsme skutečně prožili. Od té doby se však svět velmi změnil. Nevím, jestli dnes by se tato historka mohla odehrát," uvedl. Podle něj neexistuje v Česku podobný ekvivalent, zatímco ve Francii žijí statisíce kočovníků. Jedněmi z nich jsou Jenišové se světlou pletí. Kdysi přijali jako Romové kočovný styl života, nehovoří romsky, ale starou němčinou, vysvětlil.

"Natáčení s kočovníky bylo náročné - několikrát se málem zastavilo," řekl režisér. Podle něj se přístup vlády k nim často mění; podle toho, zda je levicová či pravicová. Zatímco Jenišové se ve Francii zabydleli, s Romy bývají potíže a vnímání romského světa se často měnilo. "Máme tendenci vytvářet jakousi globalizovanou společnost. Pokud chce někdo žít jinak, dnes už tolik nemůže," dodal.

Jean-Charles Hue se narodil v roce 1968 ve francouzském městě Eaubonne blízko Paříže. Kromě režie se věnuje sochařské a multimediální tvorbě. Jeho zásadním tématem je proměna identity, jak dokazují jeho krátké i celovečerní filmy. Poslední z nich, Táhni do pekel, měl premiéru na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes a získal prestižní Cenu Jeana Viga 2014 pro nejlepšího francouzského začínajícího filmaře.

Snímek Táhni do pekel až dokumentárně odhaluje život současných francouzských kočovníků mezi karavany a otřískanými bavoráky. Dokumentem však není, režisér ho celý napsal. Vždy jim prý vysvětlil, o co v té které scéně půjde, ale nechával jim volnost. Distribuční společnost Artcam snímek 2. dubna uvede do českých kin.

Přečteno: 809x
 

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Film, kočovníciHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo