romea - logo
17. října 2019 (čtvrtek)
svátek má Hedvika
Loading
rozšířené vyhledávaní

ROMEA natočila nový česko-norský dokument o pomoci obětem diskriminace a násilí z nenávisti

12.7.2016 11:00
Fotografie z dokumentárního filmu
Fotografie z dokumentárního filmu "Kdo pomáhá obětem diskriminace v Norsku?" (Zdroj: ROMEA TV)

Nový česko-norský dokument o situaci obětí diskriminace a násilí z nenávisti natočený pracovníky organizace ROMEA je nyní ke zhlédnutí na YouTube ROMEA TV. Snímek mapuje možnosti pomoci lidem, kteří se setkali s odmítnutím právě kvůli jejich příslušnosti k některé z menšin, v České republice a v Norsku. Partnerem projektu se stali zástupci odboru Romtiltaket, který funguje pod magistrátem města Oslo a poskytuje podporu místním Romům i v případech diskriminace.

Dokument, jehož veřejná premiéra proběhla 28. dubna v Domě národnostních menšin a zúčastnili se jí i zástupci Romtiltaket, natočil František Bikár z organizace ROMEA ve spolupráci s Richardem Samkem z České televize a vznikal přímo v hlavním městě Norska Oslu a následně také v České republice.

V části dokumentu, která se věnuje situaci v Norsku, zaznívají rozhovory s představiteli odboru Romtiltaket, s romskou ženou, která se svěřuje se svou zkušeností s diskriminací, dále také s poradcem norského ombudsmana pro rovnost a antidiskriminaci či s dvěma představitelkami místní neziskové organizace Kirkens Bymisjon.

Českou část dokumentu pak tvoří rozhovor s ředitelkou organizace In IUSTITIA Klárou Kalibovou, která hovoří o specifikách práce s oběťmi násilí z nenávisti a možnostech pomoci, dále s právničkou oddělení rovného zacházení Kanceláře veřejného ochránce práv, důležitou součástí dokumentu je také rozhovor s klienty, kteří se obrátili na bezplatnou antidiskriminační linku organizace ROMEA kvůli řadě útoků na jejich dům. V dokumentu hovoří také pracovnice linky ROMEA pro oběti násilí z nenávisti a diskriminace.

VIDEO

Organizace ROMEA provozovala průběžně od roku 2006 do léta 2015 bezplatnou linku pomoci obětem diskriminace a rasistických trestných činů zaměřenou na klienty z řad Romů, tedy skupinu, která je těmito negativními společenskými jevy v ČR nejohroženější. Výměna informací a dovedností s pracovníky z osloského odboru Romtiltaket probíhala jak na praktické rovině - formou pětidenní stáže zástupců obou subjektů navzájem - tak na teoretické úrovni kombinací a srovnáváním obou přístupů, metod používaných během pomoci klientům.

Dokument vznikl za podpory Fondu pro NNO Nadace rozvoje občanské společnosti v rámci projektu "Sdílení know-how v podpoře obětem diskriminace mezi Norskem a ČR“.

Přečteno: 2414x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

dokumentární fillm, Dokumenty, Diskriminace, Násilí z nenávisti, NorskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo