romea - logo
27. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Alexandr
Loading
rozšířené vyhledávaní

ROMEA natočila nový česko-norský dokument o pomoci obětem diskriminace a násilí z nenávisti

12.7.2016 11:00
Fotografie z dokumentárního filmu
Fotografie z dokumentárního filmu "Kdo pomáhá obětem diskriminace v Norsku?" (Zdroj: ROMEA TV)

Nový česko-norský dokument o situaci obětí diskriminace a násilí z nenávisti natočený pracovníky organizace ROMEA je nyní ke zhlédnutí na YouTube ROMEA TV. Snímek mapuje možnosti pomoci lidem, kteří se setkali s odmítnutím právě kvůli jejich příslušnosti k některé z menšin, v České republice a v Norsku. Partnerem projektu se stali zástupci odboru Romtiltaket, který funguje pod magistrátem města Oslo a poskytuje podporu místním Romům i v případech diskriminace.

Dokument, jehož veřejná premiéra proběhla 28. dubna v Domě národnostních menšin a zúčastnili se jí i zástupci Romtiltaket, natočil František Bikár z organizace ROMEA ve spolupráci s Richardem Samkem z České televize a vznikal přímo v hlavním městě Norska Oslu a následně také v České republice.

V části dokumentu, která se věnuje situaci v Norsku, zaznívají rozhovory s představiteli odboru Romtiltaket, s romskou ženou, která se svěřuje se svou zkušeností s diskriminací, dále také s poradcem norského ombudsmana pro rovnost a antidiskriminaci či s dvěma představitelkami místní neziskové organizace Kirkens Bymisjon.

Českou část dokumentu pak tvoří rozhovor s ředitelkou organizace In IUSTITIA Klárou Kalibovou, která hovoří o specifikách práce s oběťmi násilí z nenávisti a možnostech pomoci, dále s právničkou oddělení rovného zacházení Kanceláře veřejného ochránce práv, důležitou součástí dokumentu je také rozhovor s klienty, kteří se obrátili na bezplatnou antidiskriminační linku organizace ROMEA kvůli řadě útoků na jejich dům. V dokumentu hovoří také pracovnice linky ROMEA pro oběti násilí z nenávisti a diskriminace.

VIDEO

Organizace ROMEA provozovala průběžně od roku 2006 do léta 2015 bezplatnou linku pomoci obětem diskriminace a rasistických trestných činů zaměřenou na klienty z řad Romů, tedy skupinu, která je těmito negativními společenskými jevy v ČR nejohroženější. Výměna informací a dovedností s pracovníky z osloského odboru Romtiltaket probíhala jak na praktické rovině - formou pětidenní stáže zástupců obou subjektů navzájem - tak na teoretické úrovni kombinací a srovnáváním obou přístupů, metod používaných během pomoci klientům.

Dokument vznikl za podpory Fondu pro NNO Nadace rozvoje občanské společnosti v rámci projektu "Sdílení know-how v podpoře obětem diskriminace mezi Norskem a ČR“.

Přečteno: 2431x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

dokumentární fillm, Dokumenty, Diskriminace, Násilí z nenávisti, NorskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo