romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

ROMEA natočila nový česko-norský dokument o pomoci obětem diskriminace a násilí z nenávisti

12.7.2016 11:00
Fotografie z dokumentárního filmu
Fotografie z dokumentárního filmu "Kdo pomáhá obětem diskriminace v Norsku?" (Zdroj: ROMEA TV)

Nový česko-norský dokument o situaci obětí diskriminace a násilí z nenávisti natočený pracovníky organizace ROMEA je nyní ke zhlédnutí na YouTube ROMEA TV. Snímek mapuje možnosti pomoci lidem, kteří se setkali s odmítnutím právě kvůli jejich příslušnosti k některé z menšin, v České republice a v Norsku. Partnerem projektu se stali zástupci odboru Romtiltaket, který funguje pod magistrátem města Oslo a poskytuje podporu místním Romům i v případech diskriminace.

Dokument, jehož veřejná premiéra proběhla 28. dubna v Domě národnostních menšin a zúčastnili se jí i zástupci Romtiltaket, natočil František Bikár z organizace ROMEA ve spolupráci s Richardem Samkem z České televize a vznikal přímo v hlavním městě Norska Oslu a následně také v České republice.

V části dokumentu, která se věnuje situaci v Norsku, zaznívají rozhovory s představiteli odboru Romtiltaket, s romskou ženou, která se svěřuje se svou zkušeností s diskriminací, dále také s poradcem norského ombudsmana pro rovnost a antidiskriminaci či s dvěma představitelkami místní neziskové organizace Kirkens Bymisjon.

Českou část dokumentu pak tvoří rozhovor s ředitelkou organizace In IUSTITIA Klárou Kalibovou, která hovoří o specifikách práce s oběťmi násilí z nenávisti a možnostech pomoci, dále s právničkou oddělení rovného zacházení Kanceláře veřejného ochránce práv, důležitou součástí dokumentu je také rozhovor s klienty, kteří se obrátili na bezplatnou antidiskriminační linku organizace ROMEA kvůli řadě útoků na jejich dům. V dokumentu hovoří také pracovnice linky ROMEA pro oběti násilí z nenávisti a diskriminace.

VIDEO

Organizace ROMEA provozovala průběžně od roku 2006 do léta 2015 bezplatnou linku pomoci obětem diskriminace a rasistických trestných činů zaměřenou na klienty z řad Romů, tedy skupinu, která je těmito negativními společenskými jevy v ČR nejohroženější. Výměna informací a dovedností s pracovníky z osloského odboru Romtiltaket probíhala jak na praktické rovině - formou pětidenní stáže zástupců obou subjektů navzájem - tak na teoretické úrovni kombinací a srovnáváním obou přístupů, metod používaných během pomoci klientům.

Dokument vznikl za podpory Fondu pro NNO Nadace rozvoje občanské společnosti v rámci projektu "Sdílení know-how v podpoře obětem diskriminace mezi Norskem a ČR“.

Přečteno: 2445x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

dokumentární fillm, Dokumenty, Diskriminace, Násilí z nenávisti, NorskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo