romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Fotografie severoindických dómů budou k vidění v Praze

Praha, 12.9.2012 21:46, (ROMEA)
Jeden ze snímků z cyklu D/Romové (foto: Lukáš Houdek)
Jeden ze snímků z cyklu D/Romové (foto: Lukáš Houdek)

Novou výstavní sezonu zahajuje KC Prádelna 14. září od 18 hodin dokumentárními fotografiemi Lukáše Houdka ze severní Indie mapující život různorodých kast ze skupin dómů, ze které s největší pravděpodobností pocházejí Romové. Fotografie zachycují každodenní život této skupiny, zabývají se jejími tradičními profesemi a upozorňují na úskalí kastovního systému. Výstava s názvem D/Romové potrvá do 12. října.

Stejně jako je romština svou strukturou a původní slovní zásobou prostředkem k hledání jejích kořenů v Indii, je původní slovo ROM, kterým sebe Romové v řadě zemí označují, nápovědou, která nás přivádí k indickému označení DOM. Počáteční hláska slova dom se na základě historických jazykových proměn změnila v hlásku r, čímž vzniklo dnešní autoetnonymum (sebeoznačení) Rom.

Na indický původ Romů nepoukazují jen jazykové analýzy, ale také sociální struktura indické a romské společnosti společně s různými zvyky a tradicemi. Můžeme sice jen těžko původ některého ze specifických prvků romské kultury v Indii vědecky prokázat, ale paralely mohou být také jedním z podnětů k zamyšlení. Romové rozhodně nejsou jednotnou etnickou skupinou. Dělí se do několika skupin, které se vůči sobě vymezují a vytvořila se mezi nimi nepsaná hierarchie.

O mnoha paralelách a souvislostech mezi Romy a indickou společností, které uvádí současná romistická literatura, publikoval Lukáš Houdek během svého výzkumu v okolí severoindického města Bhimtal články také na informačním serveru Romea.cz.

Lukáš Houdek, nar. 1984 v Plané u Mariánských Lázní, po absolvování osmiletého gymnázia ve Stříbře vystudoval romistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zabývá se především humanistickou a dokumentární fotografií. Dlouhodobě se věnuje zejména dokumentaci života Romů v několika lokalitách v ČR i zahraničí. Je pravidelným přispěvatelem romského informačního serveru www.romea.cz a jeho měsíčníku Romano voďi, dále spolupracuje s celou řadou dalších médií. V letech 2009 – 2012 působil jako šéfredaktor časopisu pro multikulturní mládež Romano voďori. V roce 2008 absolvoval fotografickou stáž v Nairobi v rámci evropského programu rozvojové spolupráce GLEN, kde vyučoval děti z nairobských slumů fotografii. V květnu 2011 se podílel na dokumentování situace Romů v Kosovu, odkud pravidelně dopisoval pro server Romea.cz ve speciálním cyklu Romové v Kosovu - 12 let po válce, za který byl v soutěži Novinářská cena 2011 oceněn čestným uznáním v kategorii psané žurnalistiky (nejlepší reportáž). V posledních letech také vytváří a vystavuje výtvarné projekty, ve kterých se zabývá především různými rovinami identity.

www.lukashoudek.cz

KC PRÁDELNA
Holečkova 38
Praha 5 - Smíchov
otevřeno:
po - pá 10 - 18 h
kcpradelna@seznam.cz
tel: 257 213 908

Přečteno: 1009x
 

Kam dál:

Štítky:  

Výstava, Kultura, Akce, Historie, IndieHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo