romea - logo
25. února 2021 (čtvrtek)
svátek má Liliana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Gádžové jdou do nebe, nová divadelní inscenace staví humor proti předsudkům

1.6.2020 18:30

Divadlo Husa na provázku uvedlo o víkendu představení Gádžové jdou do nebe. Na přípravě se podíleli jak provázkovští herci, tak osobnosti z řad Romů. Kolektivně autorská inscenace s živou hudbou staví humor proti předsudkům.

Režisérem nové inscenace je Jiří Havelka, který patří k nejzajímavějším a nejvšestrannějším osobnostem současného českého divadla – režisér, dramatik, herec, moderátor a po několik let vedoucí katedry alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU.

"Nejdříve jsem vůbec nevěděl za co to chytit a jediné co mě napadalo je skutečně nějaký konkrétní osud. Například nějaká historická postava, nebo naopak současně žijící performeři. Takže abychom to zbavili trochu toho nánosu, že zcela bílé divadlo oslovilo bílého režiséra, aby vytvořil něco o česko-romském soužití, tak jediná možnost jak z toho vybruslit, bylo přizvat romské performery a zkusit se o tom bavit," řekl pro ROMEA TV režisér Jiří Havelka.

Aktuální sezona Husy na provázku je zaměřená na lidi, kteří se často ocitají na periferii veřejného zájmu. Umělecké vedení chtělo, aby se do nové sezony promítlo také téma česko-romského soužití.

"Když jsme jako nové umělecké vedení nastupovali do divadla Husa na provázku, tak jsme od začátku věděli, že to téma česko-romského soužití je pro nás zásadní, důležité a musí se v této sezóně objevit. Takže jsme ho rozhodně chtěli zahrnout do dramaturgického plánu. Pro mě osobně je to poprvé co na nějakém představení spolupracuji s ansámblem, který je opravdu úplně 50 na 50 smíšený, romští performeři a provázkovští performeři. A musím říct, že si to nesmírně užívám," řekl v rozhovoru dramaturg Milan Sládeček.

V nové česko-romské inscenaci nechtějí tvůrci jen reagovat na projevy nacionalismu a rasismu. Pokoušee především jí prozkoumat stereotypy či předsudky, které v sobě více či méně vědomě má většina lidí. 

"Téma česko-romského soužití je vždy asi ožehavé tematické pole, které je zaminované různými stereotypy. Ať už pozitivním či negativními předsudky, se kterými je nutné nějakým způsobem pracovat. Dramaturgii tohoto představení mi neuvěřitelným způsobem usnadnila spolupráce s romskými osobnostmi. Zejména s Davidem Tišerem, který je nejenom jedním z protagonistů, jedním z herců, kteří vystoupí, ale je mimochodem taky člověkem velmi analytického dramaturgického myšlení, který mi dokázal velmi dobře dávat zpětnou vazbu z romské části souboru, protože jsme věci často viděli jinak," dodal dramaturg inscenace Gádžové jdou do nebe.

Sám režisér podle vlastních slov přišel na nepříjemné zjištění, kolik předsudečných nánosů si on sám v sobě nese a jak velké úsilí stojí takové předsudky odbourat.

"Mě to stoprocentně podkopalo spousty jistot, které jsem měl nebo ve kterých jsem žil. Člověk opravdu zjistí, že má hrozně moc názorů vytvořených na základě médií, na základě intelektuálního diskursu kolem. Člověk si připadá liberální, svobodomyslný, nexenofobní, a přitom zjistí, jak hluboko má uložené nějaké předsudečné názory, nějaké stereotypní myšlení. Je to v nás hluboce uložené," řekl v rozhovoru pro ROMEA TV Jiří Havelka.

Kvůli opatřením spojeným s šířením koronaviru se premiéra odehrála 29. května pro omezený počet diváku na dvoře divadla Husa na provázku v Brně. Další reprízy jsou v plánu 11. a 12. září 2020.

Přečteno: 959x
 

Kam dál:

Štítky:  

divadlo, Brno, Předsudky, Stereotypy, David TišerHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo