romea - logo
28. května 2022 (sobota)
svátek má Vilém

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Galakoncertem romských muzikantů vyvrcholil festival Khamoro

3.6.2012 0:49, (ROMEA)
FOTO: Lukáš Houdek

Romští hudebníci z celého světa v sobotu večer roztančili pražský klub SaSaZu, galakoncertem tak vyvrcholil mezinárodní romský festival Khamoro. Vedle tradiční romské hudby se divákům představilo například i gypsy flamenco a balkánská dechovka. Jako host vystoupila populární česká kapela Nightwork spolu s nevidomým romským zpěvákem Martinem Svátkem.

Právě Nightwork zahájili galakoncert aranží svých písní ve stylu romské hudby. Zazpívali tak například hit Včelka Mája. Slovenský divadelní soubor Romathan předvedl kromě tradiční romské hudby i temperamentní tance. S dráždivým flamencem je pak na pódiu vystřídala Španělka Carmen Fernandezová, jejíž vystoupení doprovodil i pár tanečníků. Tradiční romskou muziku s basou, akordeonem a houslemi představila česká kapela Cindži Renta, naproti tomu srbský hudebník Stevan Familić ozvláštnil romské písně hrou na tamburicu, což je strunný nástroj podobný kytaře.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Fotoreport: Páteční nářez v Roxy
Fotoreport: Čtvrteční Roxy zachvátil žár flamenca
Fotoreportáž: Centrem Prahy prošlo defilé romských hudebníků a tanečníků

Mix hudebních stylů z celého světa přivezli do holešovického klubu i francouzští Urs Karpatz a skupina Nikolay Verbitsky z Ruska. Zahráli i makedonští Koçani Orkestar, kteří představili rytmy z různých částí Balkánu při ryčné dechovce.

Přehlídka romské kultury začala v pondělí, kromě koncertů nabídla i taneční a divadelní představení, módní přehlídku a výstavy. Oficiální zakončení bude ve středu na Nové scéně Národního divadla. Akci pořádá sdružení Slovo 21, letos se zaměřili na projevy "anticiganismu".

Přečteno: 663x
 

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Khamoro, Koncert



HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky







..
romea - logo