romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Galerie Phundrado Vudar vystaví Umění ze šuplíku

21.6.2016 16:22
Ara Art.
Ara Art.

Ve čtvrtek 23. 6. otevřou organizátoři romské galerie Phundrado Vudar nový výstavní projekt  Umění ze šuplíku, kteří představí amatérské romské umělce.

Výstava se zaměřuje na Romy se zájmem o výtvarnou tvorbu, kteří dosud svá díla veřejně neprezentovali. Překvapivá byla nejen míra zájmu, ale především kvalita děl, které někteří umělci ukázali. Jedná se o kresby či malby, svým charakterem spíše konkrétní, zachycující vesměs běžný život, známé osoby či krajiny," říká organizátorka výstavy Veronika Jírů. Podle ní jsou příběhy, které se za jednotlivými díly skrývají, sice různé, ale mají společnou bytostnou potřebu zachytit svět kolem sebe a vyjádřit se skrze výtvarné umění. 

V průběhu přípravy projektu Galerie, před necelým rokem, zveřejnilo sdružení Ara Art výzvu, která měla oslovit skryté romské umělce. Tedy ty, kteří tvoří z vnitřní potřeby a svá díla ukazovali dosud jen vlastní rodině či jejich fotografie sdíleli na sociálních sítích. K vystavení své tvorby zatím neměli příležitost nebo je nenapadlo, že by mohla někoho zajímat.

"Výstava Umění ze šuplíku nemá za cíl pouze vyhledat skryté talenty a podpořit je, ale především ukázat širší veřejnosti, že krásu a umění lze nalézt i tam, kde je nikdo nehledá," říká studentka ateliéru nových médií AVU a kurátorka galerie Phundrado Vudar Věra Duždová.

Vernisáž výstavy Umění ze šuplíku proběhne ve čtvrtek 23. června v 19.30 v galerii Phundrado Vudar v prostorách večerní kavárny Souterrain - Bělehradsá 82, Praha 2. Můžete se těšit na setkání s některými z autorů a na živou hudbu.

Phundrado Vudar (Otevřené dveře) se soustředí výhradně na umělce, kteří se ve svých dílech věnují romským tématům. Sdružení Ara Art zahájilo její provoz v polovině dubna 2016, kdy v rámci doprovodného programu k Mezinárodnímu dni Romů a ve spolupráci s Romea, o. p. s. a Slovem 21, otevřelo výstavu fotografií s názvem Neviditelní Romové.

Přečteno: 1149x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Výstava, ARA ARTHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo