romea - logo
6. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřiška

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Na Slovensku začíná romský festival Gypsy Fest

29.7.2015 15:10
Logo světového romského festivalu Gypsy Fest
Logo světového romského festivalu Gypsy Fest

Organizátoři přichystali v hlavním slovenském městě již 8. ročník romského festivalu Gypsy Fest. Ten startuje dnes a končí v pátek galakoncertem. Úvod festivalu je věnován romským tradicím. Ve studiu Olympia na Nové scéně bude k vidění rekonstrukce romsko-neromské svatby. V divadelním představení nebude chybět tradiční romská hudba, emoce a skvělé herecké výkony. „Jak má romská vypadat jsme konzultovali s profesorem romistiky Lužicou, který nám vypracoval odborné usměrnění. Potřebovali jsme ho, protože romské zvyky byly v minulosti v každém kraji trochu jiné,“ uvedl pro server GypsyTv pořadatel festivalu Jozef Šivák.

V představení se objeví také herecké legendy, například Milka Zimková, která je divákům známá z kultovního filmu Pásla kone na betóne. „Když jsme je požádali o to, jestli by náš divadelní projekt podpořili, okamžitě s tím souhlasili a to bez nároku na honorář, čehož si velmi vážíme. Pro nás je důležité, aby se do Gypsy Festu zapojovali veřejností akceptované osobnosti. Jen díky nim se nám může podařit změnit stereotypní, negativní pohled na Romy,“ vysvětlil Šivák. V představení si zahraje také romská mládež z osad, která se v rámci programu festivalu zúčastní divadelního workshopu s názvem Roma Theatre Worskshop.

Ve čtvrtek pokračuje program festivalu akcí Romové, jak je nepoznáte. Na Hlavním náměstí budou prezentovat svojí práci romští vojáci, policajti, zdravotní sestry nebo zdravotní asistenti. Následně čeká diváky velkolepá pěvecky-taneční show Gipsy Baron.

Velké finále proběhne v pátek, kdy se můžete těšit na pestrobarevné defilé. V historickém centru Bratislavy budou v průvodu k vidění romští umělci v tradičních romských krojích s hudebními nástroji. Festival ukončí 2 hodinový galaprogram. Uši diváků potěší na koncertu hned několik známých kapel ze Slovenska, Česka, Maďarska, Polska, Litvy, Lotyšska, Ruska nebo Švédska. Hlavní hvězdou je světoznámý zpěvák z Německa Ricardo Kwiek.

Gypsy Fest se na Slovensku koná již od roku 2008. Za tu dobu na něm vystoupili umělci ze 17 zemí světa a patří mezi 4 největší romské festivaly na světě.

Kompletní program je dostupný na webových stránkách festivalu.

VIDEO

Přečteno: 866x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Kultura, Festival, Bratislava, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo