romea - logo
23. července 2019 (úterý)
svátek má Libor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na Slovensku začíná romský festival Gypsy Fest

29.7.2015 15:10
Logo světového romského festivalu Gypsy Fest
Logo světového romského festivalu Gypsy Fest

Organizátoři přichystali v hlavním slovenském městě již 8. ročník romského festivalu Gypsy Fest. Ten startuje dnes a končí v pátek galakoncertem. Úvod festivalu je věnován romským tradicím. Ve studiu Olympia na Nové scéně bude k vidění rekonstrukce romsko-neromské svatby. V divadelním představení nebude chybět tradiční romská hudba, emoce a skvělé herecké výkony. „Jak má romská vypadat jsme konzultovali s profesorem romistiky Lužicou, který nám vypracoval odborné usměrnění. Potřebovali jsme ho, protože romské zvyky byly v minulosti v každém kraji trochu jiné,“ uvedl pro server GypsyTv pořadatel festivalu Jozef Šivák.

V představení se objeví také herecké legendy, například Milka Zimková, která je divákům známá z kultovního filmu Pásla kone na betóne. „Když jsme je požádali o to, jestli by náš divadelní projekt podpořili, okamžitě s tím souhlasili a to bez nároku na honorář, čehož si velmi vážíme. Pro nás je důležité, aby se do Gypsy Festu zapojovali veřejností akceptované osobnosti. Jen díky nim se nám může podařit změnit stereotypní, negativní pohled na Romy,“ vysvětlil Šivák. V představení si zahraje také romská mládež z osad, která se v rámci programu festivalu zúčastní divadelního workshopu s názvem Roma Theatre Worskshop.

Ve čtvrtek pokračuje program festivalu akcí Romové, jak je nepoznáte. Na Hlavním náměstí budou prezentovat svojí práci romští vojáci, policajti, zdravotní sestry nebo zdravotní asistenti. Následně čeká diváky velkolepá pěvecky-taneční show Gipsy Baron.

Velké finále proběhne v pátek, kdy se můžete těšit na pestrobarevné defilé. V historickém centru Bratislavy budou v průvodu k vidění romští umělci v tradičních romských krojích s hudebními nástroji. Festival ukončí 2 hodinový galaprogram. Uši diváků potěší na koncertu hned několik známých kapel ze Slovenska, Česka, Maďarska, Polska, Litvy, Lotyšska, Ruska nebo Švédska. Hlavní hvězdou je světoznámý zpěvák z Německa Ricardo Kwiek.

Gypsy Fest se na Slovensku koná již od roku 2008. Za tu dobu na něm vystoupili umělci ze 17 zemí světa a patří mezi 4 největší romské festivaly na světě.

Kompletní program je dostupný na webových stránkách festivalu.

VIDEO

Přečteno: 806x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Kultura, Festival, Bratislava, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

(FOTO: Jarmila Vaňová)

Naděje pro Luník IX: Síla na změnu přichází ze samotného ghetta (2.část)

18.7.2019 14:19
„Jako novinářka jsem na sídliště chodila často a dlouhé roky. Znala jsem se s obyvateli, poslanci, starosty. Lidé mě zdravili a nikdy jsem neměla problém s tím, aby se mi na kameru vyjádřili. Opravdové poznání však přišlo až po tom, co jsem na Luníku začala pracovat jako terénní sociální pracovnice,“ přibližuje v předchozím čísle v prvním díle unikátní sondy do nitra a kontextů nejznámějšího slovenského ghetta Jarmila Vaňová.
 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

IPSI: Poskytne stát dotaci na čunkodomky v Chanově? Most v to marně doufá

18.7.2019 12:37
Napsali jsme řediteli odboru politiky bydleníMinisterstvo pro místní rozvoj (MMR), co je pravdy na tom, že na stavbu kontejnerových domů po vzoru akce Jiřího Čunka s vystěhováním Romů na skládku Poschlá za Vsetínem (nazývaných čunkodomy, čuknoboxy nebo čuknobuňky) bude město Most v Chanově "čerpat státní dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj".
 celý článek

Památník v Letech u Písku v roce 2004 (FOTO: Archiv Romea.cz)

Odborná soutěž k podobě památníku v Letech bude vyhlášena v září. Výsledky by měly být na jaře

18.7.2019 10:52
Muzeum romské kultury ve spolupráci s firmou ONplan ukončilo tříměsíční konzultační fázi přípravy mezinárodní dvoufázové krajinářsko-architektonické soutěže „Lety u Písku, Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách“.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo