romea - logo
15. prosince 2019 (neděle)
svátek má Radana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na Slovensku začíná romský festival Gypsy Fest

29.7.2015 15:10
Logo světového romského festivalu Gypsy Fest
Logo světového romského festivalu Gypsy Fest

Organizátoři přichystali v hlavním slovenském městě již 8. ročník romského festivalu Gypsy Fest. Ten startuje dnes a končí v pátek galakoncertem. Úvod festivalu je věnován romským tradicím. Ve studiu Olympia na Nové scéně bude k vidění rekonstrukce romsko-neromské svatby. V divadelním představení nebude chybět tradiční romská hudba, emoce a skvělé herecké výkony. „Jak má romská vypadat jsme konzultovali s profesorem romistiky Lužicou, který nám vypracoval odborné usměrnění. Potřebovali jsme ho, protože romské zvyky byly v minulosti v každém kraji trochu jiné,“ uvedl pro server GypsyTv pořadatel festivalu Jozef Šivák.

V představení se objeví také herecké legendy, například Milka Zimková, která je divákům známá z kultovního filmu Pásla kone na betóne. „Když jsme je požádali o to, jestli by náš divadelní projekt podpořili, okamžitě s tím souhlasili a to bez nároku na honorář, čehož si velmi vážíme. Pro nás je důležité, aby se do Gypsy Festu zapojovali veřejností akceptované osobnosti. Jen díky nim se nám může podařit změnit stereotypní, negativní pohled na Romy,“ vysvětlil Šivák. V představení si zahraje také romská mládež z osad, která se v rámci programu festivalu zúčastní divadelního workshopu s názvem Roma Theatre Worskshop.

Ve čtvrtek pokračuje program festivalu akcí Romové, jak je nepoznáte. Na Hlavním náměstí budou prezentovat svojí práci romští vojáci, policajti, zdravotní sestry nebo zdravotní asistenti. Následně čeká diváky velkolepá pěvecky-taneční show Gipsy Baron.

Velké finále proběhne v pátek, kdy se můžete těšit na pestrobarevné defilé. V historickém centru Bratislavy budou v průvodu k vidění romští umělci v tradičních romských krojích s hudebními nástroji. Festival ukončí 2 hodinový galaprogram. Uši diváků potěší na koncertu hned několik známých kapel ze Slovenska, Česka, Maďarska, Polska, Litvy, Lotyšska, Ruska nebo Švédska. Hlavní hvězdou je světoznámý zpěvák z Německa Ricardo Kwiek.

Gypsy Fest se na Slovensku koná již od roku 2008. Za tu dobu na něm vystoupili umělci ze 17 zemí světa a patří mezi 4 největší romské festivaly na světě.

Kompletní program je dostupný na webových stránkách festivalu.

VIDEO

Přečteno: 829x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Kultura, Festival, Bratislava, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo