romea - logo
22. března 2019 (pátek)
svátek má Leona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Hudebník ze Žiliny Roman Patkoló je nejlepším kontrabasistou světa

Žilina, 22.10.2012 11:35, (ROMEA)
Roman Patkoló (roman-patkolo.net)
Roman Patkoló (roman-patkolo.net)

Kontrabasista Roman Patkoló (30) je původem ze Žiliny. Ve světě ho znají jako hudebního mága, na rodném Slovensku však o něm kromě odborníků z branže ví jen málokdo. V loňském roce přitom získal ocenění za nejlepšího kontrabasistu roku Aida Stuck Award 2011. Informoval o tom server vas.cas.sk.

Hudebníky jsou i jeho starší bratr a otec. "Otec nás vedl k hudbě odmalička. Osm let jsme žili v Turecku, kde byl koncertním mistrem istanbulské opery. Žili jsme nějaký čas i v Iráku a Kuvajtu, "prozradil serveru Váš čas talentovaný kontrabasista. Jako šestiletý začal hrát na housle, ve třinácti letech slyšel hrát na kontrabas svého bratrance a tento nástroj mu učaroval.

V osmnácti letech měl Roman i 90 koncertů za rok, v pětadvaceti získal titul profesora na Hochschule für Musik und Theater München. Kromě koncertování přednáší i na univerzitě v Basileji. Slavný kontrabasista hovoří plynně šesti jazyky a již několik let žije ve Švýcarsku.

ARCHIVNÍ VIDEO

bau, vas.cas.sk
Přečteno: 3327x

 

Štítky:  

Roman Patkoló, kontrabasista, Aida Stuck Award 2011HLAVNÍ ZPRÁVY

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Radek banga

Radek Banga k reakcím na útok na Novém Zélandu: Neklesejte na lidské dno

19.3.2019 15:00
„Radikalizující společnost je pokaždé následkem ekonomického nebo společenského napětí a v historii lidstva není ničím novým. Klesnout ovšem na tak hluboké lidské dno a souhlasit s útokem na Novém Zélandu může skutečně jen totální psychická troska a hnusná odporná mentální bestie,“ uvedl k teroristickému útoku z pátku 15.března, při kterém došlo k masakru ve dvou mešitách ve městě Christchurch.
 celý článek

Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. (FOTO: Facebook/Сергій Мазур)

Pogromy na Ukrajině, vystěhování, násilí. ERRC vydalo publikaci, která mapuje používání principu kolektivní viny proti Romům

19.3.2019 12:36
Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) dnes zveřejnilo publikaci, ve které mapuje případy, kdy došlo k použití kolektivní viny vůči Romům v deseti zemích Evropy. ERRC vydalo publikaci u příležitostí Romského týdne, který probíhá v Bruselu. V publikaci jsou uvedeny konkrétní příklady kolektivních trestů ze stranu státních orgánů nebo různých rasistických uskupení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo