romea - logo
30. října 2020 (pátek)
svátek má Tadeáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Drahomír Radek Horváth: Romský muzikál mile překvapil

Praha, 29.5.2013 18:00, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

V pondělí 27.5.2013 v divadle V Korunní jako součást Romfestu, který bude v Praze celý tento týden, proběhla premiéra původního romského muzikálu s názvem SUPERSTAR COMPANY. Spolu s Patrikem Bangou jsme cestou do divadla byli veskrze skeptičtí. V kapse sice VIP pozvánky, ale kroužíce na Vinohradech, bez šance zaparkovat se skepse ještě umocňovala. Osobně nejsem navíc příznivcem talentových soutěží, takže aktéry těchto moc dobře neznám a složení tohoto muzikálu tvoří z valné většiny právě absolventi takových soutěží. O Vojtovi Lavičkovi (režie, scénář) jsem byl přesvědčený, že se umělecky vystřílel u Gypsiho a nyní, už nemá co nabídnout. Pro mě neznámí interpreti na plakátu nebyli zárukou kvality a hlavou mi vrtalo, co tam ta Valerie Zawadská bude předvádět ve společnosti těchto lidí z valné většiny Romů. Bude snad tato dabérka, zpívat romsky, nebo bude v pozici vypravěče vzhledem k jejímu krásně zabarvenému hlasu? Prostě skeptik každým coulem. Po pár minutách však přišlo příjemné překvapení a já bezděčně zatleskal tanečním kreacím slečny Pikolové a pak se dostavil první faktor husí kůže, když to Burešová v romštině tahala na oktávy, které jsou z mého pohledu, už mimo veškeré stupnice. Na konci jsem tleskal ve stoje plný euforie s emocemi na pochodu.

To, že se jedná, o původní romský muzikál je v tuzemsku skutečně unikátní. Je to diametrálně odlišné od toho jak české divadlo, nastudovalo muzikál, CIKÁNI, JDOU DO NEBE. V tomto případě totiž krom romských interpretů se Romové podíleli na režii, scénáři, choreografii, tvorbě muziky a také na produkci. Pochopitelně, že na tvorbu tohoto díla mělo vliv i pár českých umělců. V první řadě Valerie Zawadská, která exceluje hereckým výkonem a zpěvem, ale překvapila také sofistikovaným tancem. Očekával jsem od této několika násobné držitelky ceny TýTý, že bude mít nějaký symbolický štěk a její tvář na plakátech bude jen prodávat vstupenky, ale chyba. Tato dáma z jeviště téměř nesleze, její role je vytížená na maximum a klobouk dolů před jejím výkonem, který předvádí s neskutečnou lehkostí a grácií.

Tvorbu choreografa Michala Šaraye sleduji celkem dost dlouho a byl jsem natěšený na to, čím mě překvapí. On sám svým tancem a maskou evokující Harlekýna působil hypnoticky a veškeré taneční vsuvky herců a zpěváků byly dokonalé. Bylo v tom hodně romského, přirozeného, tanečního umění a citu od všech zúčastněných. Jak jsem již napsal v úvodu, Pikolová byla v tanci nejvýraznější ze všech a její pohybové nadání je zjevné. Všiml jsem si v publiku i mistra Vlastimila Harapese, kterak se zaujetím sleduje výkony tanečníků. Já byl mile překvapen, že konečně v tuzemsku někdo dovede zatančit kvalitně, a stylově, na funkové a hip hopové rytmy. Nepochybně zásluha Michala Šaraye, ale také v tom hraje roli ten romský cit pro rytmus a pohyb. Kombinace těchto „black music“ stylů spolu s popovými odrhovačkami, proloženými romskou hudbou působila velice libozvučně a basy byly tak akorát vyšroubovány, že nesedět dva metry od JUDr. Kláry Samkové tak se zvednu a tančím v uličce také, ale úcta a děs z této nekompromisní dámy mě udržela na židli.

Bendig není interpret podle mého gusta, teda mám-li být upřímný tak jsem ho nikdy neslyšel, a když se na mě někdy zadíval z televize tak jsem okamžitě přepínal na jiný kanál. Soudil jsem ho vždy veskrze povrchně, dle vizáže a mluveného projevu. I teď jsem byl obezřetný a nachystaný vyběhnout na cigaretu, hned jakmile se objeví na podiu. Problém nastal ve chvíli, když mi při jeho zpěvu okamžitě naskočila husí kůže a já byl přimražený v sedačce s pusou dokořán. A faktor husí kůže pokračoval přes pěvecké lahůdky v podání Pavlíny Matiové a její sestry Jitky, až ke zlatému hřebu celého muzikálu, kterým bezesporu byl výkon Evy Burešové. Tohle nezažívám často, snad jedině při poslechu Richarda Wagnera, nebo Beethovena . Skutečný umělecký zážitek, občas s kostrbatým scénářem a nelogickou dějovou linkou, kterou však vždy vykompenzuje dokonalý pěvecký výkon, nebo taneční pasáž.

Ano, Vojta Lavička má ještě co nabídnout, nevystřílel se u Gypsiho. Vojto, promiň, můj počáteční názor na tebe. Toto tvoje dílo, mě rozsekalo v tom pozitivním slova smyslu. Pochopitelně, že velký dík a úctu si zaslouží celý realizační tým včetně Emila Baláže, na kterého nemohu zapomenout a zejména producenta JUDr. Emila Ščuky. Právě s producentem JUDr. Emilem Ščukou jsem hovořil před začátkem představení a on mi sdělil kolik práce a úsilí bylo vynaloženo na tvorbu tohoto díla a realizaci celého projektu. Všichni, od herců a zpěváků, přes choreografa, režiséra a scenáristy, až po producenta tomu dílu dali maximum ze sebe a je to na výsledku vidět. Mimochodem JUDr. Emil Ščuka je stále neskutečný formát a debaty s ním jsou hodně plodné. Pro mě osobně kulturní zážitek roku. 

Přečteno: 1288x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Superstar Company, romský muzikál, Romfest PalikerasHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo