romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Drahomír Radek Horváth: Romský muzikál mile překvapil

Praha, 29.5.2013 18:00, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

V pondělí 27.5.2013 v divadle V Korunní jako součást Romfestu, který bude v Praze celý tento týden, proběhla premiéra původního romského muzikálu s názvem SUPERSTAR COMPANY. Spolu s Patrikem Bangou jsme cestou do divadla byli veskrze skeptičtí. V kapse sice VIP pozvánky, ale kroužíce na Vinohradech, bez šance zaparkovat se skepse ještě umocňovala. Osobně nejsem navíc příznivcem talentových soutěží, takže aktéry těchto moc dobře neznám a složení tohoto muzikálu tvoří z valné většiny právě absolventi takových soutěží. O Vojtovi Lavičkovi (režie, scénář) jsem byl přesvědčený, že se umělecky vystřílel u Gypsiho a nyní, už nemá co nabídnout. Pro mě neznámí interpreti na plakátu nebyli zárukou kvality a hlavou mi vrtalo, co tam ta Valerie Zawadská bude předvádět ve společnosti těchto lidí z valné většiny Romů. Bude snad tato dabérka, zpívat romsky, nebo bude v pozici vypravěče vzhledem k jejímu krásně zabarvenému hlasu? Prostě skeptik každým coulem. Po pár minutách však přišlo příjemné překvapení a já bezděčně zatleskal tanečním kreacím slečny Pikolové a pak se dostavil první faktor husí kůže, když to Burešová v romštině tahala na oktávy, které jsou z mého pohledu, už mimo veškeré stupnice. Na konci jsem tleskal ve stoje plný euforie s emocemi na pochodu.

To, že se jedná, o původní romský muzikál je v tuzemsku skutečně unikátní. Je to diametrálně odlišné od toho jak české divadlo, nastudovalo muzikál, CIKÁNI, JDOU DO NEBE. V tomto případě totiž krom romských interpretů se Romové podíleli na režii, scénáři, choreografii, tvorbě muziky a také na produkci. Pochopitelně, že na tvorbu tohoto díla mělo vliv i pár českých umělců. V první řadě Valerie Zawadská, která exceluje hereckým výkonem a zpěvem, ale překvapila také sofistikovaným tancem. Očekával jsem od této několika násobné držitelky ceny TýTý, že bude mít nějaký symbolický štěk a její tvář na plakátech bude jen prodávat vstupenky, ale chyba. Tato dáma z jeviště téměř nesleze, její role je vytížená na maximum a klobouk dolů před jejím výkonem, který předvádí s neskutečnou lehkostí a grácií.

Tvorbu choreografa Michala Šaraye sleduji celkem dost dlouho a byl jsem natěšený na to, čím mě překvapí. On sám svým tancem a maskou evokující Harlekýna působil hypnoticky a veškeré taneční vsuvky herců a zpěváků byly dokonalé. Bylo v tom hodně romského, přirozeného, tanečního umění a citu od všech zúčastněných. Jak jsem již napsal v úvodu, Pikolová byla v tanci nejvýraznější ze všech a její pohybové nadání je zjevné. Všiml jsem si v publiku i mistra Vlastimila Harapese, kterak se zaujetím sleduje výkony tanečníků. Já byl mile překvapen, že konečně v tuzemsku někdo dovede zatančit kvalitně, a stylově, na funkové a hip hopové rytmy. Nepochybně zásluha Michala Šaraye, ale také v tom hraje roli ten romský cit pro rytmus a pohyb. Kombinace těchto „black music“ stylů spolu s popovými odrhovačkami, proloženými romskou hudbou působila velice libozvučně a basy byly tak akorát vyšroubovány, že nesedět dva metry od JUDr. Kláry Samkové tak se zvednu a tančím v uličce také, ale úcta a děs z této nekompromisní dámy mě udržela na židli.

Bendig není interpret podle mého gusta, teda mám-li být upřímný tak jsem ho nikdy neslyšel, a když se na mě někdy zadíval z televize tak jsem okamžitě přepínal na jiný kanál. Soudil jsem ho vždy veskrze povrchně, dle vizáže a mluveného projevu. I teď jsem byl obezřetný a nachystaný vyběhnout na cigaretu, hned jakmile se objeví na podiu. Problém nastal ve chvíli, když mi při jeho zpěvu okamžitě naskočila husí kůže a já byl přimražený v sedačce s pusou dokořán. A faktor husí kůže pokračoval přes pěvecké lahůdky v podání Pavlíny Matiové a její sestry Jitky, až ke zlatému hřebu celého muzikálu, kterým bezesporu byl výkon Evy Burešové. Tohle nezažívám často, snad jedině při poslechu Richarda Wagnera, nebo Beethovena . Skutečný umělecký zážitek, občas s kostrbatým scénářem a nelogickou dějovou linkou, kterou však vždy vykompenzuje dokonalý pěvecký výkon, nebo taneční pasáž.

Ano, Vojta Lavička má ještě co nabídnout, nevystřílel se u Gypsiho. Vojto, promiň, můj počáteční názor na tebe. Toto tvoje dílo, mě rozsekalo v tom pozitivním slova smyslu. Pochopitelně, že velký dík a úctu si zaslouží celý realizační tým včetně Emila Baláže, na kterého nemohu zapomenout a zejména producenta JUDr. Emila Ščuky. Právě s producentem JUDr. Emilem Ščukou jsem hovořil před začátkem představení a on mi sdělil kolik práce a úsilí bylo vynaloženo na tvorbu tohoto díla a realizaci celého projektu. Všichni, od herců a zpěváků, přes choreografa, režiséra a scenáristy, až po producenta tomu dílu dali maximum ze sebe a je to na výsledku vidět. Mimochodem JUDr. Emil Ščuka je stále neskutečný formát a debaty s ním jsou hodně plodné. Pro mě osobně kulturní zážitek roku. 

Přečteno: 1253x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Superstar Company, romský muzikál, Romfest PalikerasHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo