2. ročník letní školy Romano drom uzavřely koncerty s Českou filharmonií

Na přelomu července a srpna prožilo 42 romských dětí z České a Slovenské republiky dva týdny nabité zážitky. V rekreačním areálu Mnichovský Potok nedaleko Bardějova se účastnili letní školy Romano drom, projektu, který již podruhé organizovala Ida Kelarová a spolek Miret.
Ida Kelarová a její sdružení Miret dávají příležitost několika desítkám dětí, aby se vymanily z prostředí, ze kterého není snadná cesta ven, ukazují jim nové obzory a možnosti, o kterých by mnohdy neměly ani tušení. Taková cesta není lehká a vyžaduje spoustu práce, píle a úsilí, jinak by také nebylo možné vystupovat na jednom pódiu s profesionálními hudebníky České filharmonie. Díky projektu Romano drom se vytváří prostor, ve kterém spolu mohou tvořit Romové a Neromové, a to bez bariér předsudků.
Během prvních dní probíhaly především hudební a taneční workshopy. Děti se také účastnily výtvarných workshopů, hodin angličtiny s Jodie Winchester nebo lekcí capoeiry s Martinem Fogo Halászem. Taneční workshopy probíhaly pod vedením Oto Bundy, spolupracovníkem Idy Kelarové ze spolku Miret, a choreografky Libušky Bachraté.
V úterý 28. července pak do rekreačního areálu přijelo několik členů České filharmonie a fenomenální klavírista Ondrej Krajňák, kteří pěvecký sbor Čhavorenge (v překladu Dětem) doprovodili na třech koncertech ve východoslovenských romských osadách Hermanovce, Raslavice a Lenartov.
Koncert v jedné z nejubožejších osad, v Hermanovcích, proběhl ve čtvrtek 30. července. Čhavorenge spolu s Idou Kelarovou, Desideriem Duždou, Ondrejem Krajňákem a Českou filharmonií zahráli a zazpívali několik tradičních romských písní, ale také krásné nové písně, jejichž autorem je Desiderius Dužda. Pro filharmoniky vše zaranžoval Martin Hybler.
Samotné koncerty probíhaly po setmění, za světel ohňů a mnoha set svíček, které byly rozmístěny po jevišti. Filharmonici zahráli několik tradičních kousků, jakými byl Brahmsův Uherský tanec č. 5 a Dvořákův Slovanský tanec č. 8. Neopakovatelnou atmosféru koncertů si užívali nejen místní Romové, ale také Neromové. Zažili tak atmosféru osad a často překonali ostych a obavy, které se ukázaly být zbytečné.
Nad Letní školou Romano drom převzal v letošním roce osobní záštitu prezident Slovenské republiky Andrej Kiska.
Sbor Čhavorenge bude koncertovat ještě několikrát během celého roku. V nejbližší době na festivalu Romale – Gipsy Celebration (14.−17. srpna 2015) v Hamrech u Poličky, kde jej opět doprovodí členové České filharmonie.
Kam dál:
- Karanténní opatření v romské osadě Ratnovce bylo ukončeno. Policisté ani vojáci již osadu nehlídají
- Ida Kelarová: Chci povýšit romskou kulturu tam, kam patří. Vysoko!
- Prymula tvrdí, že romské osady na Slovensku jsou pro Česko problém kvůli nákaze. Vyjádření je plné předsudků, není to pravda, reaguje Peter Pollák
- Bernard Rorke: Vzrůst policejního násilí vůči Romům během pandemie by měl být jasným varováním pro EU
- Řecko spouští plošné testování na COVID-19 v romské osadě
- V Žehre přibylo jen dalších 6 pozitivních na koronavirus. Část osady se otevírá
- VIDEO: Covid-19 potvrzen už ve 14 romských osadách na Slovensku
- Testování v romských komunitách potvrdilo Covid 19 v Richnavě
- Na Slovensko se chystá delegace Evropského parlamentu. Navštíví tamní romské osady
- Vedení řetězce Potrefená husa se omluvilo Idě Kelarové: Vedoucí špatně vyhodnotil situaci
- V restauraci Potrefená husa neobsloužili romské děti. Byl v tom rasismus? Ptá se Ida Kelarová. Ne, tvrdí manažer
- Střelec z tábora Idy Kelarové dostal peněžitý trest. Za nadávky romským dětem má zaplatit 7000 korun
Štítky:
Romské osady, romské neziskové organizace, Ida Kelarová, Česká filharmonieHLAVNÍ ZPRÁVY

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!
15.1.2021 18:00
Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!
15.1.2021 17:35