romea - logo
4. března 2021 (čtvrtek)
svátek má Stela

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Niterný zážitek, který vás uchvátí. Nový videoklip k písni Devloro od Barbory Botošové. Zpívá Richard Ricco Šarközi a Michaela Kaločai Bobeková

29.12.2020 16:30
Richard Ricco Šarközi, Michaela Kaločai Bobeková a Barbora Botošová ve videoklipu k písni Devloro (FOTO: Repro videoklip)
Richard Ricco Šarközi, Michaela Kaločai Bobeková a Barbora Botošová ve videoklipu k písni Devloro (FOTO: Repro videoklip)

Barbora Botošová není jen výjimečnou houslistkou, ale také autorkou originálních romských písní. To dokazuje i v novém, vánočním videoklipu, v němž její píseň Devloro nazpívali Richard Ricco Šarközi (vítěz maďarské verze X Factoru) a Michaela Kaločai Bobeková.

„Píseň vznikla již v roce 2016, kdy jsem si procházela těžkým životním obdobím. Víru v Boha jsem měla vždy velmi živou, ale tehdy jsem začala denně chodit do kostela. A jsem moc ráda, že mi víra a možnost hlouběji se podívat do sebe sama pomohlo překonat ty časy, které nebyly vůbec lehké a tehdy jsem začala komponovat tuto píseň. I předtím jsem byla věřící, ale tehdy jsem začala pravidelně chodit do kostela a otevřela dokořán srdce Bohu,“ řekla pro zpravodajský server Romea.cz Barbora Botošová.

Píseň Devloro je tak jejím poděkováním Bohu i modlitbou, dokonce obsahuje části modlitby Otče náš v romštině. Svým charakterem jde tedy o velmi niterný zážitek, zkušenost, a tak si Barbora pečlivě hlídala výslednou podobu písně, aby zněla přesně tak, jak si přála.

„Původně měl píseň nazpívat někdo jiný, ale tam jsme se neshodli na představě, neboť můj záměr byl takový hluboce věřící a nechtěla jsem, aby se díky aranžmá stalo z písně jedno veliké hudební klišé, to nemám ráda. Jsem velmi šťastná, že jsem opět našla sílu to oživit, a Devloro upravit pro moje kolegy, Richarda a Michaelu, kteří ji krásně nazpívali,“ dodala Barbora.

Ta je autorkou nejen hudby, ale i romského textu, ačkoliv není rodilou mluvčí. „U nás se doma romsky nehovořilo. Naučila jsem se až s pomocí mých přátel, kteří hovoří romsky velmi dobře. Proto také, když napíšu nějaký romský text, ho s nimi konzultuji. Toužím všem dokázat, že romština je krásný jazyk, kterým se dá všechno vřele vyjádřit,“ vysvětlila pro Romea.cz Botošová.

Text písně:

Barbora Botošová je vnučkou legendárního romského primáše Jána Berkyho Mrenici a patří mezi nejvýraznější hudební osobnosti slovenské world music, která propojuje prvky různých hudebních žánrů a kultur mnoha národů. V roku 2019 vydala svoje debutové album Colors of my Soul, na kterém hostovali skvělí zahraniční hudebníci, například bulharský klavírista Zhivko Vasilev či srbský akordeonista Marko Kukobat z Belehradu. Ke skladbám Láska z majera, Romano Bašavel a Znovuzrodenie natočila i videoklipy.

VIDEO

Přečteno: 1589x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

romská kultura, Hudba, Romové, Video, VideoklipyHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo