romea - logo
20. března 2019 (středa)
svátek má Světlana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Irena Eliášová: Černého nechceme

Praha, 21.5.2013 9:40, (ROMEA)
Irena Eliášová (FOTO: Lukáš Houdek)
Irena Eliášová (FOTO: Lukáš Houdek)

Nová povídka spisovatelky Ireny Eliášové.

Černého nechceme

„Co, zase, nadáváš?“ ptá se mě moje žena, jak jsem přišel z práce.
„Neptej se, celý svět se zbláznil. Naštvali mě v práci.“
„Snad nemáš problém? To si nemůžeš dovolit!“ má obavy moje polovička.
„Ne, naštěstí nemám.  Prosím tě, stačí maličkost  a máš vytýkací dopis. A je zle.“
„To jsem si oddechla. Tak o co jde?“ nepřestává klást otázky.
Nechci jí všechno říkat, ať nemá starost. Jenže ona nedá  pokoj.
„Jde o to že si znova a znova  uvědomuji jaká nevraživost, diskriminace a nenávist panuje proti nám, Romům. Už když na vrátnici přijde Rom - hned mu hlásí, že není práce. Přitom nabírají pořád.
Včera  k nám  přišel do fabriky jeden Rom, určitě přes agenturu, jinak, by se do práce k nám nedostal. Mladý tak kolem pětatřiceti. Řeknu ti - šikovný, makal  až se z něho lilo. Nebudeš věřit, ale každou hodinu ho přehazovali z dílny na dílnu, až ho nakonec dali ke mně. Přišel ke mně parťák a říká mi:
"Hele, vezmi ho k sobě, chlapi ho nechtějí, že je moc černej .“  Koukám na něj jako blbec.
„Co to říkáš," povídám mu.
„No nechtějí ho vedle sebe, co mám dělat?" řekl a nechal ho u mě. Bylo mi trapně, doufám , že neslyšel, co parťák řekl. Tak co, bylo mi ho líto a zároveň jsem měl vztek na všechny kolem.
„Tak už se nevztekej a pojď se najíst. Jestli si budeš brát všechno na sebe, myslím  tím starosti tohoto světa, dopadneš špatně.  Takový je život, ani ty ani já to nezměníme. Hlavně, že se tam držíš ty, na to nezapomeň. Ještě  štěstí, že nejsi až tak černej. Ha, ha.“ říká moje žena a snaží se mě uklidnit, jenže mě se pořád ještě drží  vztek a bezmoc.
„Nechci jíst, dám si jenom kafe. Děláš si legraci? Víš , jak mi  v  tu chvíli bylo?  Jsem Rom jako on a týká se mě to taky. Bez ohledu na to, jak dlouho tam makám. Stejně se určitě baví i o mně. Ať dělám, jak dělám - dokonce nejdu ani marodit, a měl bych, jen  abych si udržel práci.“
„Neber si to tak, hele zítra bude líp, vyspíš se s toho. A nedělej si starosti , ono to nějak dopadne.“
„Nějak to nedopadne, řekli  mu  ať zítra už nechodí. Chudák chlap má rodinu . Ve Škodovce, kde před tím makal, propouštěli, a jasně, že Romové jdou první. Při tom není blbej, má učňovku a šikovný je taky.“
„Je mi ho taky líto,“ říká moje žena, „ale nedá se s tím nic dělat. Hlavně se nesnaž každého bránit, ať tě taky nevyrazí. Zkrátka, máš blbej den. No co už naděláme? Barvu skrýt nemůžeme. Je to pro nás nevýhoda, i když na druhou stranu nemusíme platit za bronz velké prachy. Jen si vezmi, kolik peněz stojí taková dovolená u moře lidi z majority? A my to máme zdarma.  Aspoň něco, viď? Ha ha …"
Snaží se mě pobavit. Dám si kávu a pustím myšlenky z hlavy, stejně to k ničemu nevede, stejně svět nezměním, jak říká moje žena...

Přečteno: 1280x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Povídky, LiteraturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Občan Austrálie, který se podle médií jmenuje Brenton Tarrant, při teroristickém útoku 15. 3. 2019 ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 50 lidí. (FOTO: repro sociální sítě)

Kdo vraždil v novozélandských mešitách? Útočník psal o nadřazenosti bílé rasy, nenáviděl migranty, inspiroval ho neonacista Breivik

15.3.2019 13:24
Ozbrojenec, který dnes při teroristickém útoku ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 49 lidí, byl zřejmě obdivovatelem balkánských nacionalistů i válečníků, kteří v minulosti bojovali proti muslimům, včetně českého krále Zikmunda Lucemburského. Než zahájil palbu, přehrával si v autě píseň oslavující bývalého bosenskosrbského vůdce Radovana Karadžiče, kterého nyní v Haagu soudí mezinárodní justice. Informoval o tom server Balkan Insight.
 celý článek

Věra Bílá

Patrik Banga: Sbohem, Věro!

15.3.2019 9:33
Těžko psát, když člověku zemře někdo, kdo je mu tak blízký, že první hodiny ani nemůže uvěřit, že se to stalo. O to víc, že před pár týdny stejně umřela moje vlastní máma, která byla ještě mladší než Věra Bílá. Královna Rom popu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo