romea - logo
24. května 2019 (pátek)
svátek má Jana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Irena Eliášová: Černého nechceme

Praha, 21.5.2013 9:40, (ROMEA)
Irena Eliášová (FOTO: Lukáš Houdek)
Irena Eliášová (FOTO: Lukáš Houdek)

Nová povídka spisovatelky Ireny Eliášové.

Černého nechceme

„Co, zase, nadáváš?“ ptá se mě moje žena, jak jsem přišel z práce.
„Neptej se, celý svět se zbláznil. Naštvali mě v práci.“
„Snad nemáš problém? To si nemůžeš dovolit!“ má obavy moje polovička.
„Ne, naštěstí nemám.  Prosím tě, stačí maličkost  a máš vytýkací dopis. A je zle.“
„To jsem si oddechla. Tak o co jde?“ nepřestává klást otázky.
Nechci jí všechno říkat, ať nemá starost. Jenže ona nedá  pokoj.
„Jde o to že si znova a znova  uvědomuji jaká nevraživost, diskriminace a nenávist panuje proti nám, Romům. Už když na vrátnici přijde Rom - hned mu hlásí, že není práce. Přitom nabírají pořád.
Včera  k nám  přišel do fabriky jeden Rom, určitě přes agenturu, jinak, by se do práce k nám nedostal. Mladý tak kolem pětatřiceti. Řeknu ti - šikovný, makal  až se z něho lilo. Nebudeš věřit, ale každou hodinu ho přehazovali z dílny na dílnu, až ho nakonec dali ke mně. Přišel ke mně parťák a říká mi:
"Hele, vezmi ho k sobě, chlapi ho nechtějí, že je moc černej .“  Koukám na něj jako blbec.
„Co to říkáš," povídám mu.
„No nechtějí ho vedle sebe, co mám dělat?" řekl a nechal ho u mě. Bylo mi trapně, doufám , že neslyšel, co parťák řekl. Tak co, bylo mi ho líto a zároveň jsem měl vztek na všechny kolem.
„Tak už se nevztekej a pojď se najíst. Jestli si budeš brát všechno na sebe, myslím  tím starosti tohoto světa, dopadneš špatně.  Takový je život, ani ty ani já to nezměníme. Hlavně, že se tam držíš ty, na to nezapomeň. Ještě  štěstí, že nejsi až tak černej. Ha, ha.“ říká moje žena a snaží se mě uklidnit, jenže mě se pořád ještě drží  vztek a bezmoc.
„Nechci jíst, dám si jenom kafe. Děláš si legraci? Víš , jak mi  v  tu chvíli bylo?  Jsem Rom jako on a týká se mě to taky. Bez ohledu na to, jak dlouho tam makám. Stejně se určitě baví i o mně. Ať dělám, jak dělám - dokonce nejdu ani marodit, a měl bych, jen  abych si udržel práci.“
„Neber si to tak, hele zítra bude líp, vyspíš se s toho. A nedělej si starosti , ono to nějak dopadne.“
„Nějak to nedopadne, řekli  mu  ať zítra už nechodí. Chudák chlap má rodinu . Ve Škodovce, kde před tím makal, propouštěli, a jasně, že Romové jdou první. Při tom není blbej, má učňovku a šikovný je taky.“
„Je mi ho taky líto,“ říká moje žena, „ale nedá se s tím nic dělat. Hlavně se nesnaž každého bránit, ať tě taky nevyrazí. Zkrátka, máš blbej den. No co už naděláme? Barvu skrýt nemůžeme. Je to pro nás nevýhoda, i když na druhou stranu nemusíme platit za bronz velké prachy. Jen si vezmi, kolik peněz stojí taková dovolená u moře lidi z majority? A my to máme zdarma.  Aspoň něco, viď? Ha ha …"
Snaží se mě pobavit. Dám si kávu a pustím myšlenky z hlavy, stejně to k ničemu nevede, stejně svět nezměním, jak říká moje žena...

Přečteno: 1283x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Povídky, LiteraturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Miroslav Rusenko (vlevo) a Peter Pollák

videoRozhovor s romskými kandidáty do eurovoleb: Miroslav Rusenko (ČR), Peter Pollák (SK)

22.5.2019 18:35
Dalšími hosty Patrika Bangy v rozhovoru budou tentokrát dva kandidáti do Evropského parlamentu.
 celý článek

Josef Mlejnek jr. a Fedor Gál (FOTO: archiv Josefa Mlejnka, Pavol Frešo, Wikimedia Commons)

Vrtěti psem před volbami. Josef Mlejnek a Fedor Gál o předvolebních manipulacích

22.5.2019 16:48
Na to, jak se „tahá za drátky“ před volbami do Evropského parlamentu, jsme se zeptali politologa Josefa Mlejnka a sociologa Fedora Gála.
 celý článek

Předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera během Terezínské tryzny 19. 5. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

Kritika projevu Kubery v Terezíně sílí. Zneuctil jste památku obětí holokaustu, rezignujte na svou ústavní funkci, žádají potomci odbojáře

22.5.2019 12:32
Část senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 se distancovala od výroku předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS), že totalita může být zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu. Senátoři, mezi nimiž jsou Kuberův vyzyvatel v boji o křeslo šéfa Senátu Václav Hampl nebo bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer, tato slova pronesená při nedělním pietním aktu v Terezíně označili za neuctivá, nemístná a nedůstojná. Kubera na dotaz ČTK uvedl, že nikoho nechtěl urazit, že chtěl varovat před nesnášenlivostí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo