romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Irena Eliášová: Černého nechceme

Praha, 21.5.2013 9:40, (ROMEA)
Irena Eliášová (FOTO: Lukáš Houdek)
Irena Eliášová (FOTO: Lukáš Houdek)

Nová povídka spisovatelky Ireny Eliášové.

Černého nechceme

„Co, zase, nadáváš?“ ptá se mě moje žena, jak jsem přišel z práce.
„Neptej se, celý svět se zbláznil. Naštvali mě v práci.“
„Snad nemáš problém? To si nemůžeš dovolit!“ má obavy moje polovička.
„Ne, naštěstí nemám.  Prosím tě, stačí maličkost  a máš vytýkací dopis. A je zle.“
„To jsem si oddechla. Tak o co jde?“ nepřestává klást otázky.
Nechci jí všechno říkat, ať nemá starost. Jenže ona nedá  pokoj.
„Jde o to že si znova a znova  uvědomuji jaká nevraživost, diskriminace a nenávist panuje proti nám, Romům. Už když na vrátnici přijde Rom - hned mu hlásí, že není práce. Přitom nabírají pořád.
Včera  k nám  přišel do fabriky jeden Rom, určitě přes agenturu, jinak, by se do práce k nám nedostal. Mladý tak kolem pětatřiceti. Řeknu ti - šikovný, makal  až se z něho lilo. Nebudeš věřit, ale každou hodinu ho přehazovali z dílny na dílnu, až ho nakonec dali ke mně. Přišel ke mně parťák a říká mi:
"Hele, vezmi ho k sobě, chlapi ho nechtějí, že je moc černej .“  Koukám na něj jako blbec.
„Co to říkáš," povídám mu.
„No nechtějí ho vedle sebe, co mám dělat?" řekl a nechal ho u mě. Bylo mi trapně, doufám , že neslyšel, co parťák řekl. Tak co, bylo mi ho líto a zároveň jsem měl vztek na všechny kolem.
„Tak už se nevztekej a pojď se najíst. Jestli si budeš brát všechno na sebe, myslím  tím starosti tohoto světa, dopadneš špatně.  Takový je život, ani ty ani já to nezměníme. Hlavně, že se tam držíš ty, na to nezapomeň. Ještě  štěstí, že nejsi až tak černej. Ha, ha.“ říká moje žena a snaží se mě uklidnit, jenže mě se pořád ještě drží  vztek a bezmoc.
„Nechci jíst, dám si jenom kafe. Děláš si legraci? Víš , jak mi  v  tu chvíli bylo?  Jsem Rom jako on a týká se mě to taky. Bez ohledu na to, jak dlouho tam makám. Stejně se určitě baví i o mně. Ať dělám, jak dělám - dokonce nejdu ani marodit, a měl bych, jen  abych si udržel práci.“
„Neber si to tak, hele zítra bude líp, vyspíš se s toho. A nedělej si starosti , ono to nějak dopadne.“
„Nějak to nedopadne, řekli  mu  ať zítra už nechodí. Chudák chlap má rodinu . Ve Škodovce, kde před tím makal, propouštěli, a jasně, že Romové jdou první. Při tom není blbej, má učňovku a šikovný je taky.“
„Je mi ho taky líto,“ říká moje žena, „ale nedá se s tím nic dělat. Hlavně se nesnaž každého bránit, ať tě taky nevyrazí. Zkrátka, máš blbej den. No co už naděláme? Barvu skrýt nemůžeme. Je to pro nás nevýhoda, i když na druhou stranu nemusíme platit za bronz velké prachy. Jen si vezmi, kolik peněz stojí taková dovolená u moře lidi z majority? A my to máme zdarma.  Aspoň něco, viď? Ha ha …"
Snaží se mě pobavit. Dám si kávu a pustím myšlenky z hlavy, stejně to k ničemu nevede, stejně svět nezměním, jak říká moje žena...

Přečteno: 1338x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Povídky, LiteraturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo