romea - logo
27. května 2022 (pátek)
svátek má Valdemar

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jak jsem se stala partyzánkou: Příběhy romských partyzánů Very Lackové se představí na festivalu v Jihlavě

27.10.2021 12:19
Vera Lacková (FOTO: Česká televize)
Vera Lacková (FOTO: Česká televize)

Ve čtvrtek 28. října se na MFDF Ji.hlava představí nový dokumentární film Very Lackové Jak jsem se stala partyzánkou. Druhá světová válka stále skrývá řadu příběhů, z nichž některé zřejmě zůstanou navždy tajemstvím. Jednou z takových mozaik vzpomínek jsou osudy romských partyzánů v bývalém Československu. Sama režisérka je pravnučkou jednoho ze zapomenutých partyzánů. O skutcích svého praděda se dozvěděla, když byla ještě malé dítě a její babička jí vyprávěla pohádky o jeho dobrodružstvích. Film do kin vstoupí 11. listopadu.

Režisérka Lacková v dokumentu odhaluje na pozadí vlastní rodinné historie pohnuté osudy čtyř romských partyzánů. Pátrání ji přivedlo k doposud nezveřejněným faktům a přináší příběhy lidí, kteří se navzdory odlišnému etnickému původu dokázali spojit v boji proti zlu.

Prostřednictvím rozhovorů s potomky, pamětníky, či pátráním v archivech režisérka představuje Romy, kteří svými činy přerostli dějiny minoritního etnika a dostali se do kontextu evropských dějin. Při svém pátrání narázila na zakořeněné předsudky, lhostejnost a nenávist vůči romské komunitě.

Autorčina motivace je zbourat dlouhodobý stereotyp Romů jako pouhých obětí nacismu. Ukazují se nám Romové, jejichž skutky jdou nad rámec historie menšinového etnika a jsou zaslouženě součástí evropských dějin.

Vera Lacková je ředitelkou produkční společnosti Media Voice. Svojí tvorbou bojuje především proti stereotypnímu vnímání a diskriminaci menšin.

VIDEO

Přečteno: 1435x
 

Kam dál:

Štítky:  

Historie, Film, Festival, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo