romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jubilejní 20. ročník festivalu Romská píseň proběhl v Rožnově pod Radhošťem

Rožnov pod Radhošťem, 30.7.2014 0:38, (ROMEA)
Foto z jubilejního 20. ročníku mezinárodní folklórního festivalu Romská píseň (2014) (FOTO: Marek Štěpán)
Foto z jubilejního 20. ročníku mezinárodní folklórního festivalu Romská píseň (2014) (FOTO: Marek Štěpán)

Mezinárodní folklórní festival Romská píseň se konal v sobotu 26. 7. 2014 v malebném prostředí Beskyd tradičně v areálu Dřevěného městečka ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm. Festival uspořádala již po dvacáté Demokratická aliance Romů ČR z Valašského Meziříčí a moderovala ho Zuzana Vašková. Motto festivalu pro letošní rok bylo Člověk člověku - Manuš manušeske.

Známý a velmi oblíbený festival podporuje sbližování a soužití menšinové a většinové společnosti. Posláním kulturního projektu je bourat bariéry mezi lidmi odlišných národnostmi prostřednictvím poznávání rozdílných kultur. Romská hudba vás vtáhne svými písněmi do míst s vůní a dálek, kde se ozývá klapotání koňských podkov a kde pocítíte závan nespoutaného života pod širým nebem. Romské autentické pisníčky, jejichž autorem je sám život, vás nenechají na pochybách, že jste součástí tohoto jedinečného zažítku.

Hlavní program festivalu začal ve 13:00 hodin v amfiteátru Dřevěného městečka. Ještě než byl jubilejní ročník zahájen, zazněla romská hymna Dželem Dželem. A pak už se diváci a návštěvníci mohli těšit z pestré nabídky kvalitní hudby a tance. Tu návštěvníkům nabídlo divadlo Romathan z Košic, cimbálový orchester Brillant pod vedením Milana Olšiaka, skupina Imperio z Přerova, taneční soubor Merci z Brna, pod vedením umělecké vedoucí Moniky Balogové, folklorní soubor Máj ze Slovenska a v neposlední řadě rytmy flamenga předvedli Caminando z Prahy. Vyvrcholením večer pak bylo vystoupení legendárního Antonína Gondolána.

Festival Romská píseň není ale jen festival o hudbě a tanci. Zachovává a prezentuje také dávné tradice romské kultury. Návštěvníci festivalu mohli ochutnat romskou kuchyni pana Kandry a zakoupit drobné suvenýry.

Záštitu nad dvacátým ročníkem festivalu převzal ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, ministr kultury ČR Daniel Herman a 2. náměstek hejtmana Olomouckého kraje Michal Symerský.

FOTOGALERIE

Přečteno: 816x
 

Kam dál:

Štítky:  

Festival, Hudba, TanecHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo