romea - logo
20. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jubilejní 20. ročník festivalu Romská píseň proběhl v Rožnově pod Radhošťem

Rožnov pod Radhošťem, 30.7.2014 0:38, (ROMEA)
Foto z jubilejního 20. ročníku mezinárodní folklórního festivalu Romská píseň (2014) (FOTO: Marek Štěpán)
Foto z jubilejního 20. ročníku mezinárodní folklórního festivalu Romská píseň (2014) (FOTO: Marek Štěpán)

Mezinárodní folklórní festival Romská píseň se konal v sobotu 26. 7. 2014 v malebném prostředí Beskyd tradičně v areálu Dřevěného městečka ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm. Festival uspořádala již po dvacáté Demokratická aliance Romů ČR z Valašského Meziříčí a moderovala ho Zuzana Vašková. Motto festivalu pro letošní rok bylo Člověk člověku - Manuš manušeske.

Známý a velmi oblíbený festival podporuje sbližování a soužití menšinové a většinové společnosti. Posláním kulturního projektu je bourat bariéry mezi lidmi odlišných národnostmi prostřednictvím poznávání rozdílných kultur. Romská hudba vás vtáhne svými písněmi do míst s vůní a dálek, kde se ozývá klapotání koňských podkov a kde pocítíte závan nespoutaného života pod širým nebem. Romské autentické pisníčky, jejichž autorem je sám život, vás nenechají na pochybách, že jste součástí tohoto jedinečného zažítku.

Hlavní program festivalu začal ve 13:00 hodin v amfiteátru Dřevěného městečka. Ještě než byl jubilejní ročník zahájen, zazněla romská hymna Dželem Dželem. A pak už se diváci a návštěvníci mohli těšit z pestré nabídky kvalitní hudby a tance. Tu návštěvníkům nabídlo divadlo Romathan z Košic, cimbálový orchester Brillant pod vedením Milana Olšiaka, skupina Imperio z Přerova, taneční soubor Merci z Brna, pod vedením umělecké vedoucí Moniky Balogové, folklorní soubor Máj ze Slovenska a v neposlední řadě rytmy flamenga předvedli Caminando z Prahy. Vyvrcholením večer pak bylo vystoupení legendárního Antonína Gondolána.

Festival Romská píseň není ale jen festival o hudbě a tanci. Zachovává a prezentuje také dávné tradice romské kultury. Návštěvníci festivalu mohli ochutnat romskou kuchyni pana Kandry a zakoupit drobné suvenýry.

Záštitu nad dvacátým ročníkem festivalu převzal ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, ministr kultury ČR Daniel Herman a 2. náměstek hejtmana Olomouckého kraje Michal Symerský.

FOTOGALERIE

Přečteno: 812x
 

Kam dál:

Štítky:  

Festival, Hudba, TanecHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo