romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nakladatelství Kher znovu ožívá. Přinese online četbu milostného románu Judity Horváthové

6.3.2017 10:37
KHER, o. s.
KHER, o. s.

Ve znamení lásky rozkvetou letos na jaře webové stránky internetového nakladatelství romské literatury www.kher.cz. Od prvního březnového pondělka začnou na pokračování uveřejňovat milostný román jihlavské autorky Judity Horváthové On je ten pravý. V týdenních intervalech čtenářům a čtenářkám zdarma nabídnou dvacet čtyři kapitol plných vášně, hlubokého citu, nedorozumění, slz a usmíření. Po vydání novely Listopad Ireny Eliášové půjde o další dotek červené knihovny na stránkách nakladatelství KHER.

Judita Horváthová (1. října 1985) se sice veřejnosti představuje poprvé, ale v oblasti literatury není žádná začátečnice. Je autorkou jedenácti nepublikovaných románů, které po dokončení vždy vytiskne, sváže a nechá kolovat mezi rodinou a přáteli na Jihlavsku. Do šuplíku píše od svých jedenácti let, ale snem spisovatelky se základním vzděláním a praxí v dělnických profesích je vidět své knihy na pultech knihkupectví. Vždy ráda četla; ke psaní románů pro ženy ji přivedla sbírka "harlequinek" její babičky, jejichž důvěrná znalost a ovládnutí vypravěčských principů je na příbězích znát.

Judita Horváthová s přítelem vychovává sedmiletého syna; na partnerův popud se nyní psaní věnuje soustředěně a s vidinou, že si jejího nesporného talentu všimne některé z nakladatelství romantických knížek nejen pro ženy.

Nakladatelství Kher začínalo v roce 2012 jako unikátní platforma poskytující romským autorům možnost publikovat - online v romštině i v češtině - s vědomím, že nemají přístup k obvyklým kanálům vedoucím k uveřejnění jejich děl. Zakladatele Kheru Lukáše Houdka a jeho tým zároveň motivovala snaha znovu v Romech roznítit zájem o psaní, který v romských komunitách cíleně kultivovala zakladatelka romistiky Milena Hübschmannová a který po její smrti zůstal ležet ladem.

Během prvních čtyř let působení Kher uveřejnil šest obsáhlejších publikací původní romské tvorby, mj. novely Žurka (Ladislav Husák), Listopad (Irena Eliášová) a sbírky kratších próz kolektivu autorů Moji milí a Otcův duch. Mimořádná vytíženost redakce v dalších oblastech souvisejících s romskými komunitami se však podepsala na značném zpomalení nakladatelské činnosti v posledních dvou letech. Seriálovým uveřejňováním romantického románu Judity Horváthové On je ten pravý se Kher znovu hlásí ke svému původnímu programu, pomáhat Romům publikovat a přitáhnout k jejich dílům romské i neromské čtenáře.

Přečteno: 1053x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Literatura, KHER, Nakladatelství romské literatury, Domácí, Tiskové zprávyHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo