romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nakladatelství Kher znovu ožívá. Přinese online četbu milostného románu Judity Horváthové

6.3.2017 10:37
KHER, o. s.
KHER, o. s.

Ve znamení lásky rozkvetou letos na jaře webové stránky internetového nakladatelství romské literatury www.kher.cz. Od prvního březnového pondělka začnou na pokračování uveřejňovat milostný román jihlavské autorky Judity Horváthové On je ten pravý. V týdenních intervalech čtenářům a čtenářkám zdarma nabídnou dvacet čtyři kapitol plných vášně, hlubokého citu, nedorozumění, slz a usmíření. Po vydání novely Listopad Ireny Eliášové půjde o další dotek červené knihovny na stránkách nakladatelství KHER.

Judita Horváthová (1. října 1985) se sice veřejnosti představuje poprvé, ale v oblasti literatury není žádná začátečnice. Je autorkou jedenácti nepublikovaných románů, které po dokončení vždy vytiskne, sváže a nechá kolovat mezi rodinou a přáteli na Jihlavsku. Do šuplíku píše od svých jedenácti let, ale snem spisovatelky se základním vzděláním a praxí v dělnických profesích je vidět své knihy na pultech knihkupectví. Vždy ráda četla; ke psaní románů pro ženy ji přivedla sbírka "harlequinek" její babičky, jejichž důvěrná znalost a ovládnutí vypravěčských principů je na příbězích znát.

Judita Horváthová s přítelem vychovává sedmiletého syna; na partnerův popud se nyní psaní věnuje soustředěně a s vidinou, že si jejího nesporného talentu všimne některé z nakladatelství romantických knížek nejen pro ženy.

Nakladatelství Kher začínalo v roce 2012 jako unikátní platforma poskytující romským autorům možnost publikovat - online v romštině i v češtině - s vědomím, že nemají přístup k obvyklým kanálům vedoucím k uveřejnění jejich děl. Zakladatele Kheru Lukáše Houdka a jeho tým zároveň motivovala snaha znovu v Romech roznítit zájem o psaní, který v romských komunitách cíleně kultivovala zakladatelka romistiky Milena Hübschmannová a který po její smrti zůstal ležet ladem.

Během prvních čtyř let působení Kher uveřejnil šest obsáhlejších publikací původní romské tvorby, mj. novely Žurka (Ladislav Husák), Listopad (Irena Eliášová) a sbírky kratších próz kolektivu autorů Moji milí a Otcův duch. Mimořádná vytíženost redakce v dalších oblastech souvisejících s romskými komunitami se však podepsala na značném zpomalení nakladatelské činnosti v posledních dvou letech. Seriálovým uveřejňováním romantického románu Judity Horváthové On je ten pravý se Kher znovu hlásí ke svému původnímu programu, pomáhat Romům publikovat a přitáhnout k jejich dílům romské i neromské čtenáře.

Přečteno: 1071x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Literatura, KHER, Nakladatelství romské literatury, Domácí, Tiskové zprávyHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo