romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Khamoro 2012: Představujeme kapely tradiční romské hudby, které vystoupí 1. 6. v klubu Roxy a na galakoncertu

Praha, 28.4.2012 13:00, (ROMEA)
Cindži renta

Na přelomu května a června proběhne v Praze již čtrnáctý ročník Světového romského festivalu KHAMORO. Za jeho organizací stojí už od roku 1999 občanské sdružení Slovo 21 a Studio Production Saga. Záštitu nad letošním ročníkem festivalu KHAMORO převzali předseda vlády ČR Petr Nečas a primátor hl. města Prahy Bohuslav Svoboda. Server Romea.cz, který je mediálním partnerem festivalu,  vám postupně představí všechny účinkující, které si budete moci vychutnat během festivalu naživo. Dnes vám představíme kapely, které hrají tradiční romskou hudbu a můžete je vidět kromě jiného 1. 6. v klubu Roxy nebo o den později na Galakoncertu.

CINDŽI RENTA / ČESKÁ REPUBLIKA

Cindži Renta je pětičlenná kapela z Českého Krumlova vedená kapelníkem Michalem Kotlárem. Kapela hraje ve složení akordeon (Michal Kotlár), kytara (Pavel Daňo), klarinet (Ondra Valach), housle (Tomáš Balog), kontrabas (Dušan Vagai) a všichni její členové také zpívají – pochopitelně, velí jim tak dobrá tradice romské hudby, z jejíchž celoevropských kořenů skupina čerpá. V roce 2009 skupina vydala desku Amare premande rušen, na které zní skladby původem z Balkánu, Maďarska i Slovenska. Cindži Renta prezentuje tradiční romské písně, ovšem od běžných kapel se odlišuje v tom, že ji osobitě a pokorně zpracovává, čímž trochu připomíná jazzmany, kteří se drží kořenů své hudby a zároveň se po nich posouvají kamsi dál, vedeni hlavně vlastním citem. To potvrzují i slova kapelníka, který říká: „Historie skupiny sahá až ke kořenům našich předků. Někteří z nás hráli se svými dědy a díky tomu vlastně vznikla současná Cindži Renta. Hudba, kterou hrajeme, není podložena hudebním vzděláním, ale o to více ji hrajeme s láskou a nasazením.“

Tato kapela vystupuje: 31. 5./defilé, 1. 6./klub ROXY, 2. 6./SaSaZu

KOÇANI ORKESTAR / MAKEDONIE

Koçani Orkestar získal své jméno podle města Koçani ve Skopje, z něhož pochází a v němž jej založil trumpetista Naat Veliov. Jak hudebníci ukázali na svém albu „l'Orient est rouge“, jejich původní repertoár je založen na romských melodiích z různých částí Balkánu a na turecko-bulharských rytmech. Styl charakteristický pro tuto skupinu se stal rychle velmi populárním: jejich silná rytmická sekce (bubeník a čtyři tuby), vášniví sólisté a čiré funkové rytmy roztancují každé publikum. A to přesto, že Koçani Orkestar často používá asymetrické rytmy. Poslední album skupiny nese název „The Ravished Bride“ a obsahuje romantické písně o lásce a několik vzrušujících instrumentálních skladeb. Koçani Orkestar vystupoval na mnoha významných festivalech po celém světě. Skupina spolupracovala s italským zpěvákem Viniciem Capossellou, jazzovým trumpetistou Paolem Fresú a se skupinou Taraf de Haïdouks, která hudebníky přizvala na natáčení alba Band of Gypsies.

Tato kapela vystupuje: 31. 5./defilé, 1. 6./klub ROXY, 2. 6./SaSaZu

NIKOLAY VERBITSKY / RUSKO

Skupina Nikolaye Verbitskeho byla založena poměrně nedávno, v roce 2010, ale její členové jsou přátelé a kolegové již delší dobu. Hudba, kterou skupina interpretuje, je směsicí tradiční romské hudby, ruských romancí a latinsko-amerických rytmů doplněných ohnivým tancem. Skupina se skládá ze sedmi členů a vystupuje na různých koncertech a festivalech jak v Rusku, tak i v zahraničí. Nikolay Verbitsky (rytmická kytara) a Rustem Kazibeev (basová kytara) hráli v letech 1996 až 2000 ve slavné ruské romské skupině Shtar. Nikolay Verbitsky je považován za jednoho z nejlepších kytaristů své generace. Pochází z ruské rodiny Verbitsky známé talentovanými zpěváky a tanečníky. Nikolay působil také ve velmi populární ruské skupině Ilo. Vytupoval v mnoha televizních pořadech a filmech, natočil CD s významnými umělci a reprezentoval Rusko na mnoha festivalech po celé Evropě a v USA.

Tato kapela vystupuje: 31. 5./defilé, 1. 6./klub ROXY, 2. 6./SaSaZu

NIGHTWORK A MARTIN SVÁTEK – HOSTÉ GALAKONCERTU

NightWork

Skupina NightWork vznikla jako intergalaktický projekt Klingonů a Romulanů, který měl za úkol zničit veškerý pozemský život. Bohužel se do galaktických sítí hvězdného spiknutí nabourala Federace a celý projekt díky iontové katalýze přetvořila v laskavou zábavu a dobro. Z vraždících monster se stali vesele poskakující a zpívající herci, kteří svými blikajícími nástroji začali šířit mír s velkým „Z“. Klingoni a Romulané jsou přetvořením jejich pangalaktické zbraně znechucení a od celé operace se distancovali. Odpor původních stvořitelů je tak masivní, že plánují likvidaci NightWork včetně jejich fanouškovské základny. Proto by je raději nikdo neměl poslouchat!

Martin Svátek

Martin je nevidomý romský zpěvák, který miluje soul a černou muziku. V současné době působí jako vokalista v Navigators a především jako zpěvák kapely Madfinger, se kterou vydal album Another Chapter. Jeho začátky jsou spojené s producentem Ivanem Králem a plzeňskou funkovou partičkou Buster nixon. Mezi jeho vzory patří Stevie Wonder, Michael Jackson, Whitney Houston a mnoho dalších. Svým posluchačům vzkazuje: „Zkuste někdy zavřít oči a otevřít uši. Ne proto, abyste po prvním kroku prošli skleněnýma dveřma, ale kvůli muzice. Zkuste se nenechat ovlivnit klipama, ale vnímejte samotnou muziku a zkuste si podle hlasu představit, jak ten, kdo zpívá, vypadá.“

Hosté galakoncertu vystoupí: 2. června/SaSaZu

KAM DÁL?
Khamoro 2012: Představujeme kapely tradiční romské hudby, které vystoupí 31. 5. v klubu Roxy
Khamoro 2012: Představujeme kapely současné romské hudby a gypsy jazzu
Světový romský festival Khamoro míří po čtrnácté do české metropole. Vystoupí i Nightwork

ryz
Přečteno: 1629x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, KhamoroHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo