romea - logo
20. května 2019 (pondělí)
svátek má Zbyšek
Loading
rozšířené vyhledávaní

KHAMORO: Centrem Prahy prošel každoroční průvod romských umělců

29.5.2015 10:14, (AKTUALIZOVÁNO 15:00)
Defilé romských umělců centrem Prahy v rámci festivalu Khamoro 2015 (foto: Jitka Votavová)
Defilé romských umělců centrem Prahy v rámci festivalu Khamoro 2015 (foto: Jitka Votavová)

I letos centrem Prahy prošel za doprovodu živé hudby průvod festivalu Khamoro složený z romských muzikantů, zpěváků a tanečníků v pestrobarevných kostýmech. Jeho sedmnáctý ročník začal v neděli na pražské náplavce a vyvrcholí tuto sobotu večer galakoncertem.

VIDEO

Průvod tradičně vyšel s kočárem taženým koňmi v čele ve 12:00 z Václavského náměstí a skončil na Staroměstském náměstí.

Defilé centrem Prahy je vždy jedinečná příležitost vidět a slyšet v jednu chvíli a na jednom místě všechny festivalové účinkující. Během průvodu se zastávkami na Ovocném trhu a v Celetné ulici zazněla škála žánrů - písně ruských Romů, španělské kytary a rytmy flamenca či balkánskou dechovku. Produkci přihlížely davy lidí, zejména turistů, mnozí z nich si účinkující fotili na mobilní telefony nebo tablety. Celkem se k defilé připojily na tři stovky muzikantů a tanečníků.

V dnešním programu festivalu je také mezinárodní seminář o romské kultuře, dětský den a koncert tradiční muziky v klubu Roxy. Letošní přehlídka vyvrcholí v sobotu večer od 20:00 galakoncertem v pražském klubu SaSaZu. Na něm vystoupí Věra Bílá a skupiny Ilo, Mahala Rai Banda, Tamburitza of Danube, Flamenco Aire Quintero, Šukar a Romaneno. Hostem bude zpěvák Jan Bendig.

Součástí Světového romského festivalu Khamoro byl letos poprvé také hiphopový koncert. Ve středu v pražském Lucerna Music Baru vystoupil například rapper Vladimir 518 společně s Mikem Trafikem a Refewem nebo skupina mladých Romů ze Srbska Roma Sijam, která ve své vlasti vyhrála talentovou soutěž. Součástí festivalu byla řada dalších koncertů různých žánrů, gypsy jazzu, klasické hudby i tradiční romské hudby.

Podruhé se festival uskutečnil také v Plzni, tentokrát jako součást aktivit souvisejících s jejím titulem Evropské hlavní město kultury 2015. Letos se poprvé akce v obou městech konaly souběžně. Plzeňská část festivalu se uskutečnila od 26. do 28. května.

Krojovaný průvod vyrazil na svou pouť metropolí poprvé v roce 2001 a každoročně si ho nenechají ujít tisíce lidí.

FOTOGALERIE

Přečteno: 1665x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Festival, Hudba, Khamoro, Slovo 21HLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo