romea - logo
17. července 2019 (středa)
svátek má Martina
Loading
rozšířené vyhledávaní

KHAMORO: Centrem Prahy prošel každoroční průvod romských umělců

29.5.2015 10:14, (AKTUALIZOVÁNO 15:00)
Defilé romských umělců centrem Prahy v rámci festivalu Khamoro 2015 (foto: Jitka Votavová)
Defilé romských umělců centrem Prahy v rámci festivalu Khamoro 2015 (foto: Jitka Votavová)

I letos centrem Prahy prošel za doprovodu živé hudby průvod festivalu Khamoro složený z romských muzikantů, zpěváků a tanečníků v pestrobarevných kostýmech. Jeho sedmnáctý ročník začal v neděli na pražské náplavce a vyvrcholí tuto sobotu večer galakoncertem.

VIDEO

Průvod tradičně vyšel s kočárem taženým koňmi v čele ve 12:00 z Václavského náměstí a skončil na Staroměstském náměstí.

Defilé centrem Prahy je vždy jedinečná příležitost vidět a slyšet v jednu chvíli a na jednom místě všechny festivalové účinkující. Během průvodu se zastávkami na Ovocném trhu a v Celetné ulici zazněla škála žánrů - písně ruských Romů, španělské kytary a rytmy flamenca či balkánskou dechovku. Produkci přihlížely davy lidí, zejména turistů, mnozí z nich si účinkující fotili na mobilní telefony nebo tablety. Celkem se k defilé připojily na tři stovky muzikantů a tanečníků.

V dnešním programu festivalu je také mezinárodní seminář o romské kultuře, dětský den a koncert tradiční muziky v klubu Roxy. Letošní přehlídka vyvrcholí v sobotu večer od 20:00 galakoncertem v pražském klubu SaSaZu. Na něm vystoupí Věra Bílá a skupiny Ilo, Mahala Rai Banda, Tamburitza of Danube, Flamenco Aire Quintero, Šukar a Romaneno. Hostem bude zpěvák Jan Bendig.

Součástí Světového romského festivalu Khamoro byl letos poprvé také hiphopový koncert. Ve středu v pražském Lucerna Music Baru vystoupil například rapper Vladimir 518 společně s Mikem Trafikem a Refewem nebo skupina mladých Romů ze Srbska Roma Sijam, která ve své vlasti vyhrála talentovou soutěž. Součástí festivalu byla řada dalších koncertů různých žánrů, gypsy jazzu, klasické hudby i tradiční romské hudby.

Podruhé se festival uskutečnil také v Plzni, tentokrát jako součást aktivit souvisejících s jejím titulem Evropské hlavní město kultury 2015. Letos se poprvé akce v obou městech konaly souběžně. Plzeňská část festivalu se uskutečnila od 26. do 28. května.

Krojovaný průvod vyrazil na svou pouť metropolí poprvé v roce 2001 a každoročně si ho nenechají ujít tisíce lidí.

FOTOGALERIE

Přečteno: 1668x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Festival, Hudba, Khamoro, Slovo 21HLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo