romea - logo
25. března 2019 (pondělí)
svátek má Marián
Loading
rozšířené vyhledávaní

KHAMORO: Centrem Prahy prošel každoroční průvod romských umělců

29.5.2015 10:14, (AKTUALIZOVÁNO 15:00)
Defilé romských umělců centrem Prahy v rámci festivalu Khamoro 2015 (foto: Jitka Votavová)
Defilé romských umělců centrem Prahy v rámci festivalu Khamoro 2015 (foto: Jitka Votavová)

I letos centrem Prahy prošel za doprovodu živé hudby průvod festivalu Khamoro složený z romských muzikantů, zpěváků a tanečníků v pestrobarevných kostýmech. Jeho sedmnáctý ročník začal v neděli na pražské náplavce a vyvrcholí tuto sobotu večer galakoncertem.

VIDEO

Průvod tradičně vyšel s kočárem taženým koňmi v čele ve 12:00 z Václavského náměstí a skončil na Staroměstském náměstí.

Defilé centrem Prahy je vždy jedinečná příležitost vidět a slyšet v jednu chvíli a na jednom místě všechny festivalové účinkující. Během průvodu se zastávkami na Ovocném trhu a v Celetné ulici zazněla škála žánrů - písně ruských Romů, španělské kytary a rytmy flamenca či balkánskou dechovku. Produkci přihlížely davy lidí, zejména turistů, mnozí z nich si účinkující fotili na mobilní telefony nebo tablety. Celkem se k defilé připojily na tři stovky muzikantů a tanečníků.

V dnešním programu festivalu je také mezinárodní seminář o romské kultuře, dětský den a koncert tradiční muziky v klubu Roxy. Letošní přehlídka vyvrcholí v sobotu večer od 20:00 galakoncertem v pražském klubu SaSaZu. Na něm vystoupí Věra Bílá a skupiny Ilo, Mahala Rai Banda, Tamburitza of Danube, Flamenco Aire Quintero, Šukar a Romaneno. Hostem bude zpěvák Jan Bendig.

Součástí Světového romského festivalu Khamoro byl letos poprvé také hiphopový koncert. Ve středu v pražském Lucerna Music Baru vystoupil například rapper Vladimir 518 společně s Mikem Trafikem a Refewem nebo skupina mladých Romů ze Srbska Roma Sijam, která ve své vlasti vyhrála talentovou soutěž. Součástí festivalu byla řada dalších koncertů různých žánrů, gypsy jazzu, klasické hudby i tradiční romské hudby.

Podruhé se festival uskutečnil také v Plzni, tentokrát jako součást aktivit souvisejících s jejím titulem Evropské hlavní město kultury 2015. Letos se poprvé akce v obou městech konaly souběžně. Plzeňská část festivalu se uskutečnila od 26. do 28. května.

Krojovaný průvod vyrazil na svou pouť metropolí poprvé v roce 2001 a každoročně si ho nenechají ujít tisíce lidí.

FOTOGALERIE

Přečteno: 1663x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Festival, Hudba, Khamoro, Slovo 21HLAVNÍ ZPRÁVY

V Rokycanech se 23. 3. 2019 v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí. (FOTO: ROMEA TV)

videoZÁZNAM: 2000 lidí se v Rokycanech rozloučilo s královnou romské hudby Věrou Bílou

22.3.2019 20:51, (AKTUALIZOVÁNO 13:40)
V Rokycanech se dnes v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí, většinou Romů. Obřad v kostele na náměstí začal v 11:00, poté šly a jely stovky lidí na hřbitov na okraji města. Cestou se lidé zastavili u obchodního střediska Žďár, kde zpěvačka sedávala na lavičce a kde chtějí příbuzní a známí vytvořit pietní místo. Na hřbitově hrála desítky minut čtyřčlenná kapela synovce Bílé a houslisty Jiřího Gini. Na závěr uvedl její oblíbené písně včetně moravské Dobrú noc a sladké sny. Zpěv ale podle regulí romských pohřbů nezazněl ani k jedné melodii.
 celý článek

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Radek banga

Radek Banga k reakcím na útok na Novém Zélandu: Neklesejte na lidské dno

19.3.2019 15:00
„Radikalizující společnost je pokaždé následkem ekonomického nebo společenského napětí a v historii lidstva není ničím novým. Klesnout ovšem na tak hluboké lidské dno a souhlasit s útokem na Novém Zélandu může skutečně jen totální psychická troska a hnusná odporná mentální bestie,“ uvedl k teroristickému útoku z pátku 15.března, při kterém došlo k masakru ve dvou mešitách ve městě Christchurch.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo