romea - logo
18. února 2020 (úterý)
svátek má Gizela
Loading
rozšířené vyhledávaní

KHAMORO: Centrem Prahy prošel každoroční průvod romských umělců

29.5.2015 10:14, (AKTUALIZOVÁNO 15:00)
Defilé romských umělců centrem Prahy v rámci festivalu Khamoro 2015 (foto: Jitka Votavová)
Defilé romských umělců centrem Prahy v rámci festivalu Khamoro 2015 (foto: Jitka Votavová)

I letos centrem Prahy prošel za doprovodu živé hudby průvod festivalu Khamoro složený z romských muzikantů, zpěváků a tanečníků v pestrobarevných kostýmech. Jeho sedmnáctý ročník začal v neděli na pražské náplavce a vyvrcholí tuto sobotu večer galakoncertem.

VIDEO

Průvod tradičně vyšel s kočárem taženým koňmi v čele ve 12:00 z Václavského náměstí a skončil na Staroměstském náměstí.

Defilé centrem Prahy je vždy jedinečná příležitost vidět a slyšet v jednu chvíli a na jednom místě všechny festivalové účinkující. Během průvodu se zastávkami na Ovocném trhu a v Celetné ulici zazněla škála žánrů - písně ruských Romů, španělské kytary a rytmy flamenca či balkánskou dechovku. Produkci přihlížely davy lidí, zejména turistů, mnozí z nich si účinkující fotili na mobilní telefony nebo tablety. Celkem se k defilé připojily na tři stovky muzikantů a tanečníků.

V dnešním programu festivalu je také mezinárodní seminář o romské kultuře, dětský den a koncert tradiční muziky v klubu Roxy. Letošní přehlídka vyvrcholí v sobotu večer od 20:00 galakoncertem v pražském klubu SaSaZu. Na něm vystoupí Věra Bílá a skupiny Ilo, Mahala Rai Banda, Tamburitza of Danube, Flamenco Aire Quintero, Šukar a Romaneno. Hostem bude zpěvák Jan Bendig.

Součástí Světového romského festivalu Khamoro byl letos poprvé také hiphopový koncert. Ve středu v pražském Lucerna Music Baru vystoupil například rapper Vladimir 518 společně s Mikem Trafikem a Refewem nebo skupina mladých Romů ze Srbska Roma Sijam, která ve své vlasti vyhrála talentovou soutěž. Součástí festivalu byla řada dalších koncertů různých žánrů, gypsy jazzu, klasické hudby i tradiční romské hudby.

Podruhé se festival uskutečnil také v Plzni, tentokrát jako součást aktivit souvisejících s jejím titulem Evropské hlavní město kultury 2015. Letos se poprvé akce v obou městech konaly souběžně. Plzeňská část festivalu se uskutečnila od 26. do 28. května.

Krojovaný průvod vyrazil na svou pouť metropolí poprvé v roce 2001 a každoročně si ho nenechají ujít tisíce lidí.

FOTOGALERIE

Přečteno: 1704x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Festival, Hudba, Khamoro, Slovo 21HLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo