romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Khamoro startuje: Již popatnácté rozzáří Prahu

Praha, 20.5.2013 17:38, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 27. 5. 2013, 17:00)
Producentka festivalu Khamoro Jelena Silajdžić a radní hlavního města Prahy Václav Novotný krájí miniverzi dortu Mandala na tiskové konferenci u příležitosti zahájení 15. ročníku romského světového festivalu. (FOTO: Lukáš Houdek)
Producentka festivalu Khamoro Jelena Silajdžić a radní hlavního města Prahy Václav Novotný krájí miniverzi dortu Mandala na tiskové konferenci u příležitosti zahájení 15. ročníku romského světového festivalu. (FOTO: Lukáš Houdek)

Ode dneška do 2. 6. 2013 bude Praha popatnácté hostit nejznámější romský festival na světě – Khamoro. Jubilejní ročník přiveze do Prahy to nejlepší z romského umění. Vedle tradiční romské hudby a koncertů gypsy jazzu se návštěvníci mohou těšit na výstavy, promítání filmů z české a španělské produkce, taneční, umělecké a divadelní workshopy pod vedením romských profesionálů uprostřed historické Prahy. Nebude chybět ani živá instalace 300kilového dortu Mandala Zorana Taranoviće, křest knihy romské spisovatelky Ireny Eliášové či každoroční defilé všech účinkujících, které je perličkou celého festivalu. Záštitu nad patnáctým Khamorem, které od roku 1999 pořádá občanské sdružení Slovo 21 a Studio Production Saga, převzali předseda vlády ČR Petr Nečas a primátor hl. města Prahy Bohuslav Svoboda.

SOUTĚŽ

"I když bylo nutné program redukovat - bude tu míň kapel tradiční hudby, nebudeme mít speciálního hosta a další doprovodný program - nabídne letošní ročník spoustu zajímavých, nových a krásných věcí. Jsme hodně v pražských ulicích," řekla Silajdžić.

O oficiální zahájení festivalu se postará ekumenická bohoslužba za pokojný život Romů, která začne v 19:30 v pražském kostele svatého Martina ve zdi. "Zazní pozdravy představitelů dalších náboženství, muslimů a židů. Při bohoslužbě budou moci vyjádřit své přání po společném pokojném životě všichni, věřící i nevěřící, Romové i Neromové," píší organizátoři.

"Mise Khamora je spojovat lidi a ukázat, jak můžeme hezky žít spolu," uvedla producentka festivalu Jelena Silajdžić. "Chceme přidat jednu kapku k tomu, aby se nám tady lépe žilo, v republice i na zeměkouli," dodala.

Khamoro stejně jako v předchozích čtrnácti letech nabídne i letos nepřebernou škálu kulturních akcí. Návštěvníkům se představí řada špičkových kapel z celkem osmi zemí světa. Na své si přijdou nejen milovníci tradiční romské hudby, ale světově proslulého gypsy jazzu. „Vzhledem k tomu, že koncerty gypsy jazzu jsou každoročně velmi žádané, rozhodli jsme se do programu zařadit hned tři,“ říká producentka festivalu Jelena Silajdžić.

Posluchači se budou moci zaposlouchat v klubu Jazz Dock do repertoáru nizozemského tria Feigeli Prisor Band nebo francouzských Opus 4 či kritiky opěvovaného Yourgui Loefflera. "Jeden ze základních bodů naší mentality je to, že máme orální tradici. Předáváme si kulturu ústně," popsal pro Českou televizi romskou duši muzikant Peter Kvijnea z kapely Feigeli Prisor Band. "Hudbu hrají malé děti, dospělí i staří, celá rodina. Ale tahle živná půda po celé Evropě ustupuje," dodal.

Festival nabídne i propojení klasické hudby a jazzu s romskou hudbou – a to přímo v nádherných prostorách Týnského dvora – Ungeltu v podání pěti mladých talentovaných Romů z Česka a ze Srbska. Mezi nimi bude i mladý zpěvák Jan Bendig.

Chybět nebude ani tolik žádaná tradiční romská hudba, která se řadí mezi největší lákadla festivalu. V klubu ROXY (a během závěrečného galakoncertu v SaSaZu) vystoupí za Česko skupina Kale. Těšit se návštěvníci můžou ale i na jednadvacetiletého Sašu Krstiće ze Srbska, který je považován za jednoho z nejtalentovanějších trumpetistů v Evropě. Nebo na dvanáctičlennou skupinu The Zuralia Orchestra z Rumunska a Oláh Gipsy Beats z Maďarska, kteří prezentují kulturu olašských Romů. Skupina Taborshow patří mezi přední lidové soubory dnešního Ruska. Jejích procítěné písně a pověstné živočišné tance ruských tanečnic diváky zaujaly po celém světě. A stejně jako minulý rok, ani tento nebude na festivalu chybět španělské zastoupení. Macarena Ramirez, špička v současném flamencovém světě, přiláká svým ohnivým tancem.

Khamoro ale od počátku není zdaleka jen o hudbě, vedle ní každoročně nabízí řadu doprovodných akcí. Historicky poprvé zařadí festival do programu bohoslužbu za pokojný život Romů. Ostatně právě mše zahájí oslavy jubilejního ročníku. V kostele sv. Martina ve zdi vystoupí vedle představitelů různých církví také rabín a imám. Letos navíc Khamoro míří do pražských ulic více než jindy. „Návštěvníky čeká celá řada akcí, které budou venku. Ať už umělecký či divadelní workshop, Khamoro party u Vltavy na Náplavce, tradiční defilé účinkujících v historickém centru Prahy nebo tři taneční workshopy. Na nejfrekventovanějších místech Prahy budou profesionální tanečníci flamenca, street dance a tradičních romských čapášů kolemjdoucí učit, jak se správně pohybovat,“ prozrazuje mluvčí festivalu Rena Horvátová.

Jedním z vrcholů festivalu se stane v neděli od 15:00 na náměstí Republiky "živá instalace". Srbský umělec Zoran Tairović nabídne zájemcům svou mandalu neboli magický kruh. Bude na obřím dortu.

"Dort se už začal péct. Snažíme se ho dělat poctivě. Je v něm 3350 vajec, 135 kilo mouky, 85 kilo cukru, 90 litrů mléka, 90 litrů oleje, 70 kilo marmelády a 80 kilo pudinkového krému. Dort v průměru měří 2,5 metru na půl metru výšky," popsal pekař Petr Koukolíček. Dodal, že se při pečení a zdobení pracovníci důsledně drží umělcova návodu.

Podle producentky festivalu má dortová mandala symbolický význam a odkazuje na program Dekáda romské inkluze. Tento projekt iniciovala Světová banka a Institut otevřené společnosti (OSI - Open Society Institute). Zapojilo se do něj v roce 2005 původně osm států střední a východní Evropy. Zavázaly se, že do roku 2015 zlepší životní podmínky Romů.

"Po rozkrojení dortu se ukážou čtyři vrstvy. Jsou to čtyři pilíře romské dekády - vzdělávání, zaměstnanost, bydlení a zdraví," vysvětlila Jelena Silajdžić.

Všichni, kteří z obrovského dortu budou chtít kus ochutnat, se budou muset proplést labyrintem. Organizátoři tak chtějí veřejnosti nastínit, jak složitým životním labyrintem člověk – Rom musí projít, aby ochutnal alespoň kousek důstojného života. "Cesta ke sladkému a kvalitnímu životu je plná překážek," poznamenala Silajdžić.

Pořadatelé se v posledních letech každoročně potýkají s nedostatkem financí. Letošní rozpočet činí asi 5,5 milionu korun. Z toho 2,75 milionu poskytla Praha. Ministerstvo kultury dalo 475.000 korun. "Doufáme, že to není ještě konečný rozsudek, jinak by tento ročník byl černý," uvedla producentka. Dalších asi 650.000 korun získal festival na pořádání školení pro mladé Romy, učit se mají profesionálně pořádat velké kulturní akce. Podporu poskytla i Evropská komise. V některých prostorech organizátoři neplatí nájem.

Loni měl festival rozpočet 6,5 milionu. Ministerstvo kultury poskytlo 600.000 korun, Praha 2,7 milionu.

Hlavním mediálním partnerem festivalu je Česká televize. Mediálním partnerem festivalu je i zpravodajský server Romea.cz a časopis Romano voďi.

Program

Pondělí 27. 5. 2013

14:00 Radniční klub Staroměstské radnice – tisková konference

18:00 Instituto Cervantes – film „Alma Gitana“ – Chus Gutiérrez/ES

19:30 kostel sv. Martina ve zdi – „Devleskere čhave“ – společná bohoslužba za pokojný život Romů

21:00 Jazz Dock – koncert gypsy jazzu: Feigeli Prisor Band/NL

Úterý 28. 5. 2013

18:00 Instituto Cervantes – film „Los Tarantos“ – Francisco Rovira/ES

19:00 Ungelt, Týnský dvůr – KlaJazzRom: jazz, klasická a romská hudba

21:00 Jazz Dock – koncert gypsy jazzu: Yorgui Loeffler/FR

Středa 29. 5. 2013

18:00 Instituto Cervantes – film „Život a smrt v Tanvaldu“, diskuze s autory Filipem Remundou a Vítem Klusákem/CZ)

21:00 Jazz Dock – koncert gypsy jazzu: Opus 4/FR

Čtvrtek 30. 5. 2013

17:30 Dům národnostních menšin – křest knihy „Listopad“ Ireny Eliášové a vernisáž výstavy „Cigán sa ně prevelice lúbí“

19:00 ROXY – koncert tradiční romské hudby: Kale/CZ, Orkestar Saša Krstić/SRB, The Zuralia Orchestra /RO

Pátek 31. 5. 2013

9:00 Era svět – zahájení dvoudenního mezinárodního semináře „Mladí Romové v Evropě“

15:00 – 18:00 Na Příkopě – taneční workshopy – flamenco, streetdance, tradiční romský tanec

19:00 ROXY – koncert tradiční romské hudby: Macarena Ramirez/ES, Oláh Gipsy Beats/HU, Taborshow/RU

Sobota 1. 6. 2013

11:30 Václavské náměstí 19 – defilé účinkujících v centru Prahy

16:00 – 19:00 Jungmannovo náměstí – Terne tumenge – umělecké workshopy, živá knihovna

20:00 Náplavka – Khamoro party na Vltavě

Neděle 2. 6. 2013

15:00 náměstí Republiky – živá instalace „Dort Mandala“ Zorana Tairoviće/SRB

20:00 SaSaZu – závěrečný galakoncert: Kale/CZ, Orkestar Saša Krstić/SRB, The Zuralia Orchestra/RO, Macarena Ramirez/ES, Oláh Gipsy Beats/HU, Taborshow/RU

Po celou dobu festivalu probíhají mezinárodní workshopy „Jdeme dlouhou cestou“ a „Khamoro sdílí zkušenosti“

fk, TZ Slovo 21
Přečteno: 1524x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Khamoro, Khamoro 2013, FestivalHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo