romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

KHER vydává novelu romské autorky Ireny Eliášové

Praha, 16.4.2013 12:44, (ROMEA)
Obálka knihy Ireny Eliášové Listopad, kterou v dubnu 2013 vydalo nakladetelství KHER
Obálka knihy Ireny Eliášové Listopad, kterou v dubnu 2013 vydalo nakladetelství KHER

Nakladatelství romské literatury KHER vydává novelu Listopad autorky Ireny Eliášové. Ta balancuje na hranici červené knihovny a detektivky, když rozehrává skutečný příběh z prostředí obchodu se ženami. Publikace vychází jako e-kniha a je na stránkách nakladatelství ke stažení zdarma.

STÁHNOUT KNIHU ZDARMA

„Lili, jak zněl její profesní pseudonym, jsem osobně znala. Svůj příběh mi vyprávěla a prosila, abych o ní napsala. Ne snad pro získání slávy, ale proto, aby si prostřednictvím jejího příběhu dívky měly možnost uvědomit, že sex nemusí být vždy nadstavbou lásky a že si žena musí svého těla vážit,“ popisuje v předmluvě ke své knize Irena Eliášová, padesátiletá romská žena žijící v severočeské Mimoni.

Listopad, novela popisující životní osudy jedné ze severočeských prostitutek, je v mnoha ohledech výjimečná. Pro romské ženy jsou otázky intimity téměř nepřekročitelným tabu. Je nepřístojné, aby se žena veřejnosti svěřovala se svými intimními problémy, chodila před svým otcem či dalšími členy rodiny byť jen ve spodním prádle nebo i třeba jen náznakem mluvila o sexu. Irena Eliášová svou novelou toto tabu nečekaně překračuje. Přestože tak činí s ostychem a cudností, objevují se v knize místa, kde právě ona náznakovost a nedořečené skutečnosti přidávají na síle popisovaného svědectví. Ukazuje se, že papír takové skutečnosti snést může, vyslovit nahlas ale nejdou.

Pokud bychom měli novele přiřknout některou z literárních přihrádek, byla by to patrně ta s označením červená knihovna. Přestože některé repliky a skutečnosti mohou pro zkušeného a náročného čtenáře vyznívat zpočátku naivně či banálně, změní se posléze v nečekanou zápletku a překvapivý konec. O to víc může čtenáře kniha zasáhnout, uvědomí-li si, že je založena na skutečných událostech a je věnována památce hlavní hrdinky.

Eliášová na rozdíl od mnoha dalších romských autorů ve své tvorbě reflektuje komické i tragické zážitky z vlastního okolí, zpracovává sociální témata – bez ohledu na etnicitu svých hrdinů. Svá díla tvoří zejména v češtině, přestože se v posledních letech snaží o první psané pokusy ve své mateřštině. Novelu Listopad napsala již v roce 2002.

Všichni, kteří se na vzniku knihy podíleli, tak činili bez nároku na honorář. Kniha proto vyšla bez využití jakýchkoliv finančních prostředků.

Novela Listopad vychází jako e-kniha, čtenáři tak budou mít možnost jejího stažení zdarma přímo na webových stránkách nakladatelství KHER, a to jak v PDF do počítače nebo tabletu, v textové verzi pro čtečku Kindle, tak ve formátu ePub.

Irena Eliášová (*1953, Nová Dedina) je romská prozaička. Narodila se v romské osadě na jihozápadním Slovensku, odkud s rodiči ve svých deseti letech odešla do Čech. Dnes žije v Mimoni. Vystřídala několik dělnických profesí, dnes je v předčasném invalidním důchodu a věnuje se aktivně psaní. Donedávna psala výhradně česky, jejím prvním literárním počinem v romštině je dosud nevydaná novela O kham zadžal tosara / Slunce zapadá ráno. Do širšího povědomí se Eliášová dostala díky ocenění od Obce spisovatelů v rámci literární výzvy na téma Romové – Cikáni (2007) a úryvek její autorské prvotiny Naše Osada (2008) byl zařazen již o rok dříve do připraveného výboru oceněných textů Devla, Devla! Eliášová v současné době hojně publikuje povídky v romských periodicích a pravidelně se účastní romských literárních čtení. Od roku 2008 je členkou Obce spisovatelů. Novela Listopad je její druhou samostatnou knihou.

Nakladatelství KHER vzniklo v dubnu 2012 na myšlence dlouhodobě podporovat vznik, propagaci a rozvoj literatury Romů. V době rozmachu internetu a elektronických čteček knih tak můžeme efektivně čelit doposud komplikované distribuci děl romských autorů k romským i neromským čtenářům právě využitím virtuálního prostoru. Cílem nakladatelství je proto také posílit povědomí o existenci romské literatury a zpřístupnit ji, zejména právě prostřednictvím elektronických médií, veřejnosti. Nakladatelství v prosinci 2012 debutovalo sbírkou Otcův duch a jiné pohádky

Tisková zpráva nakladetelství KHER
Přečteno: 902x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

KHER, Literatura, Irena EliášováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo