romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Krátký film režisérky Kamily Zlatuškové Dávej pozor! o devítileté romské dívce byl nominován na Japan Prix 2013

Praha, 6.9.2013 11:27, (ROMEA)
Devítiletá Jana. Dokumentární film Kamily Zlatuškové Dávej pozor!
Devítiletá Jana. Dokumentární film Kamily Zlatuškové Dávej pozor!

Krátký film režisérky Kamily Zlatuškové Dávej pozor! o devítileté romské dívce, která se potýká s velkými problémy ve škole, byl jako jediný český zástupce nominován na Japan Prix 2013. Film již získal hlavní cenu za nejlepší český populárně-vědecký snímek na mezinárodním festivalu Academia Film Olomouc. Informuje o tom Česká televize.

Kamila Zlatušková natočila film Dávej pozor! v roce 2012. „Jde o příběh devítileté romské dívky Janičky, která v průběhu natáčení podstoupí několikaměsíční intenzivní terapii formou takzvaného biofeedbacku. Přestože hlavní linii tvoří téma boje technologických možností s vůlí i osudem člověka a to, jaké okolnosti nás předurčují k úspěchu či neúspěchu, snímek zároveň otevírá pohled do Janina zázemí doma i ve škole,“ říká Kamila Zlatušková.

Příběh Janičky je součástí první české časosběrné docusoap ČT Ptáčata, která byla v roce 2011 nominována na prestižní CIVIS European Media Prize. Reprízu seriálu a nové díly z druhé série budou moci diváci České televize sledovat na ČT2 každý týden od 15. září. V tvůrčí skupině kreativní producentky Kamily Zlatuškové nyní také vzniká koprodukční hraný film s romskou tematikou Koza.

Snímek Dávej pozor! byl již vysílán například v Irsku, Německu či Japonsku, kde zaujal porotce Japan Prix 2013. V Tokiu se v říjnu proto utká se snímky z Kanady, Velké Británie, Thajska či Kolumbie o hlavní cenu v kategorii vzdělávacích filmů pro děti.

Porotu festivalu Academia Film Olomouc snímek, který Česká televize odvysílala letos v srpnu, zaujal „srozumitelným, až krystalicky čistým vyprávěním příběhu“ a tím, že „díky svému pozitivnímu vyznění dává krom vědomostí i naději těm, kteří ve svém životě prožívají podobné problémy.“

Dávej pozor! je nyní ke zhlédnutí v archivu České televize.

Kamila Zlatušková (*1981)
Pro ČT natočila společně s Ladislavem Cmíralem první českou docusoap Ptáčata aneb Nejsme žádná béčka, která v roce 2011 získala cenu úřadu vlády v kategorii Čin roku. Díl s názvem Letem ghettem byl nominovaný jako první pořad ČT na prestižní European CIVIS Media Prize v Berlíně. Časosběrné pokračování této série, ze které námět filmu Dávej pozor! vychází, nyní po třech letech dokončila společně s producentem Radimem Procházkou.

Alžběta Plívová, mluvčí České televize
Přečteno: 1747x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

dokumentární fillmHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo