romea - logo
20. ledna 2021 (středa)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ležáky představí tvorbu romských autorů

Ležáky, 1.9.2012 10:39, (ROMEA)
Ilona Ferková při psaní povídek (foto: Lukáš Houdek)
Ilona Ferková při psaní povídek (foto: Lukáš Houdek)

Od dnešního dne je v prostorách Památníku Ležáky k vidění putovní výstava portrétů romských spisovatelů s názvem Lačho lav sar maro / Dobré slovo je jako chleba, kterou sdružení ROMEA uvedlo již na téměř desítce míst České republiky. Svou ležáckou expozicí pak výstava končí svou cestu po místech upomínající hrůzy druhé světové války.

Lačho lav sar maro je výstavou šestnácti portrétních fotografií romských autorů a autorek z Česka a Slovenska, které v letech 2010 a 2011 fotografoval romista a fotograf Lukáš Houdek v rámci projektu sdružení ROMEA Šukar laviben le Romendar / Romové píší. Tito autoři v průběhu zmíněných let publikovali svá díla na zpravodajském serveru Romea.cz. Vystavené snímky jsou doplněny o ukázky jejich tvorby.

Výstava v Památníku Ležáky potrvá do konce října.

Výstavu zapůjčilo sdružení ROMEA. Byla vytvořena v rámci projektu Romštinou k úctě a toleranci, kterou sdružení realizovalo v roce 2010 v rámci Programu implementace Evropské charty regionálních a menšinových jazyků. Projekt byl financován Úřadem vlády ČR.

Přečteno: 640x
 

Kam dál:

Štítky:  

Akce, Kultura, Výstava, LiteraturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo