romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Soutěž serveru Romea.cz má své vítěze. Nejlepší povídky s vánoční tematikou napsaly Eva Danišová a Veronika Kačová

24.12.2016 11:03
Bachtaľi Karačoňa! Šťastné a veselé vánoce!
Bachtaľi Karačoňa! Šťastné a veselé vánoce!

Zpravodajský server Romea.cz v prosinci vyhlásil literární soutěž o nejlepší povídku s tématem "Romské Vánoce". Do redakční pošty dorazily příspěvky, které mají rozdílné náměty, společnou však mají myšlenku vnímat Vánoce jako symbol lidské pospolitosti a lásky.

Zkušená autorka Eva Danišová zvolila historický námět a zavádí nás na Slovensko na konci druhé světové války. Narození dítěte v onen vánoční čas pojala zároveň jako naději, že válka a pronásledování Romů již brzy skončí.

Veronika Kačová napsala příběh dívky z dětského domova toužící po splnění svého největšího přání – prožít svátky společně se svou rodinou.

Potěšující zejména je, že se mladí autoři rozhodli přiblížit svými příspěvky romské vánoční zvyky, tak jak je znají ze svých rodin. A právě rodina a její soudružnost, jak ve svých textech ukázali, je pro řadu z nich nejdůležitější životní hodnotou.

Jednoduchým záměrem rozhodně nebylo pokusit se přiblížit zázrak Vánoc, jejich duchovní rozměr a poselství, které v sobě obsahují a které bývá v dnešním světě kladoucím důraz na pozemské statky potlačováno. A další autoři pojali své vánoční texty především v symbolice svátků smíření, času, kdy nemáme rozlišovat mezi lidmi a máme nabídnout pomoc potřebným.

Postupně zveřejníme deset úspěšných textů. Dnes, na Štědrý den, publikujeme dvě povídky, které se dělí o první místo, a to "Vánoce 1944" Evy Danišové a "Zázračné Vánoce" Veroniky Kačové.

 

 

Přečteno: 1134x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Literatura, Vánoce, Soutěž, Romové, soutěž Romské Vánoce 2016HLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo