romea - logo
17. února 2020 (pondělí)
svátek má Miloslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Soutěž serveru Romea.cz má své vítěze. Nejlepší povídky s vánoční tematikou napsaly Eva Danišová a Veronika Kačová

24.12.2016 11:03
Bachtaľi Karačoňa! Šťastné a veselé vánoce!
Bachtaľi Karačoňa! Šťastné a veselé vánoce!

Zpravodajský server Romea.cz v prosinci vyhlásil literární soutěž o nejlepší povídku s tématem "Romské Vánoce". Do redakční pošty dorazily příspěvky, které mají rozdílné náměty, společnou však mají myšlenku vnímat Vánoce jako symbol lidské pospolitosti a lásky.

Zkušená autorka Eva Danišová zvolila historický námět a zavádí nás na Slovensko na konci druhé světové války. Narození dítěte v onen vánoční čas pojala zároveň jako naději, že válka a pronásledování Romů již brzy skončí.

Veronika Kačová napsala příběh dívky z dětského domova toužící po splnění svého největšího přání – prožít svátky společně se svou rodinou.

Potěšující zejména je, že se mladí autoři rozhodli přiblížit svými příspěvky romské vánoční zvyky, tak jak je znají ze svých rodin. A právě rodina a její soudružnost, jak ve svých textech ukázali, je pro řadu z nich nejdůležitější životní hodnotou.

Jednoduchým záměrem rozhodně nebylo pokusit se přiblížit zázrak Vánoc, jejich duchovní rozměr a poselství, které v sobě obsahují a které bývá v dnešním světě kladoucím důraz na pozemské statky potlačováno. A další autoři pojali své vánoční texty především v symbolice svátků smíření, času, kdy nemáme rozlišovat mezi lidmi a máme nabídnout pomoc potřebným.

Postupně zveřejníme deset úspěšných textů. Dnes, na Štědrý den, publikujeme dvě povídky, které se dělí o první místo, a to "Vánoce 1944" Evy Danišové a "Zázračné Vánoce" Veroniky Kačové.

 

 

Přečteno: 1148x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Literatura, Vánoce, Soutěž, Romové, soutěž Romské Vánoce 2016HLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo