romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Soutěž serveru Romea.cz má své vítěze. Nejlepší povídky s vánoční tematikou napsaly Eva Danišová a Veronika Kačová

24.12.2016 11:03
Bachtaľi Karačoňa! Šťastné a veselé vánoce!
Bachtaľi Karačoňa! Šťastné a veselé vánoce!

Zpravodajský server Romea.cz v prosinci vyhlásil literární soutěž o nejlepší povídku s tématem "Romské Vánoce". Do redakční pošty dorazily příspěvky, které mají rozdílné náměty, společnou však mají myšlenku vnímat Vánoce jako symbol lidské pospolitosti a lásky.

Zkušená autorka Eva Danišová zvolila historický námět a zavádí nás na Slovensko na konci druhé světové války. Narození dítěte v onen vánoční čas pojala zároveň jako naději, že válka a pronásledování Romů již brzy skončí.

Veronika Kačová napsala příběh dívky z dětského domova toužící po splnění svého největšího přání – prožít svátky společně se svou rodinou.

Potěšující zejména je, že se mladí autoři rozhodli přiblížit svými příspěvky romské vánoční zvyky, tak jak je znají ze svých rodin. A právě rodina a její soudružnost, jak ve svých textech ukázali, je pro řadu z nich nejdůležitější životní hodnotou.

Jednoduchým záměrem rozhodně nebylo pokusit se přiblížit zázrak Vánoc, jejich duchovní rozměr a poselství, které v sobě obsahují a které bývá v dnešním světě kladoucím důraz na pozemské statky potlačováno. A další autoři pojali své vánoční texty především v symbolice svátků smíření, času, kdy nemáme rozlišovat mezi lidmi a máme nabídnout pomoc potřebným.

Postupně zveřejníme deset úspěšných textů. Dnes, na Štědrý den, publikujeme dvě povídky, které se dělí o první místo, a to "Vánoce 1944" Evy Danišové a "Zázračné Vánoce" Veroniky Kačové.

 

 

Přečteno: 1150x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Literatura, Vánoce, Soutěž, Romové, soutěž Romské Vánoce 2016HLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo