romea - logo
20. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ilona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nikola Puškárová: Nejhezčí dárek pod stromečkem…

25.12.2016 10:03
ilustrační foto
ilustrační foto

Zpravodajský server Romea.cz vyhlásil literární soutěž o nejlepší povídku s tématem "Romské Vánoce". Postupně zveřejňujeme deset úspěšných textů. Dnes je to vánoční vzpomínka Nikoly Puškárové s názvem Nejhezčí dárek pod stromečkem.

Na své dětství vzpomínám velmi ráda a obzvlášť na okamžiky spojené s Vánocemi. Byla to doba, kdy jsem ještě věřila, jako každé malé dítě, na Ježíška. Samozřejmě jsem se nejvíce těšila na vánoční dárky. Doufala jsem vždy, že pod vánočním stromečkem najdu to, co jsem si nejvíce přála. Můj tatínek mě vždy hýčkal, dával mi najevo, že jsem pro něj něco víc než kdokoliv jiný. Musím říct, že jsem byla opravdu rozmazlené děcko. Všichni kolem mě rozmazlovali, ale táta, ten nejvíce. Táta se ve mně doslova viděl. Jako malá holka jsem bývala velmi temperamentní, toužila jsem po pozornosti, kterou jsem si uměla i vydobýt. Ale zpět k Vánocům. Budu vám vyprávět příběh, který se stal, když mi bylo asi šest let.

Vteřinová ručička budíku opisovala kruh. Noc byla světlá a zdálo se mi, že hvězdy svítí více než kdykoliv předtím. I přes zatažené závěsy jsem vnímala jejich záři, a nedařilo se mi usnout, i když jsem strčila hlavu pod polštář. Tolik jsem se těšila na Vánoce a vše okolo nich.

„Děti vstávat,“ vzbudil mě hlas našeho táty.

„Honzík si dnes vezme na starost zdobení stromku a děvčata pomůžou mámě v kuchyni se zdobením vánočního cukroví. Máme tu Vánoce, tak ať je to tady pěkné a voňavé,“ dodal tatínek.

Malí caparti se na důkaz souhlasu rozkřičeli jeden přes druhého a okamžitě tátu zaplavili otázkami: „Přijde Ježíšek i k nám včas? Jak pozná, kdo byl hodný, a kdo ne?“ Táta trpělivě odpovídal na všechny naše otázky. Honzík s tatínkem potom ozdobili stromeček různými mašlemi a ozdobami. Náš stromeček zářil a my všichni byli šťastní.

Odpoledne jsme šli s tátou a sourozenci na procházku do centra podívat se na vánoční strom. Táta nás hezky oblékl, aby bylo vidět, že jsme slušná romská rodina. Aby si Češi nic zlého o nás nemysleli. Vždy říkával Češi, a ne gádžové nebo chrapouni. Vlastně dělil lidi na dvě skupiny – Romy a Neromy. Ani nevím proč. Toho Štědrého dne jsem se svému tatínkovi ztratila. Příliš jsem ale domů nespěchala a procházela se vánoční Plzní. Potkala jsem pána s kaprem, netýkavou holčičku, co venčila pejska, a také starého dědečka, který žebral v kleče na zemi. Vypadal jako dědeček z nějaké pohádky, měl dlouhé šedivé vousy a takový smutný pohled. Neměla jsem, co mu dát. Měla jsem u sebe jen čokoládovou tyčinku. Tak jsem mu ji dala. Usmál se na mě a začal plakat. Řekl mi, že jsem moc hodné dítě a dal mi do ruky malou sošku andělíčka. Popřál mi štěstí a řekl, ať se vrátím domů.

„No jo, úplně jsem zapomněla na tatínka a sourozence,“ vyhrkla jsem ze sebe.

Rozloučila jsem se s tím starým pánem a utíkala zpátky, co mi jen nohy stačily. Táta si myslel, že se po mně slehla zem. Začali se po mně shánět, ale marně. Nikdo o mně nic nevěděl, nikdo mě ani nezahlédl. Nebyla jsem k nalezení. Už to vypadalo, že zavolají policii, když vtom si mě někdo všiml: „Tady je!“ Stála jsem u kostela, v ručce jsem držela malou sošku skleněného andělíčka. To už se ke mně všichni seběhli.

„Teda ty jsi nás vyděsila. Už hodinu tě hledáme,“ huboval tatínek.

Zastyděla jsem se a chvíli mlčela. Pak jsem ale tatínka objala a jemu z očí ukáply slzy. Musela jsem slíbit, že už to nikdy neudělám. V ten moment bylo vše odpuštěno. Šli jsme všichni zpět domů a těšili se na dobroty, které nám maminka mezitím připravila.

Vánoční oslavy mohly začít. Seděli jsme se u krásně prostřeného stolu. Večeře byla bohatá. Každé děcko pak dostalo pár kousků cukroví. Pak už zbývalo jen čekat. Konečně jsme zaslechli cinkání zvonečku. Maminka mě vzala za ruku a společně jsme vešly do tmavého pokoje. Uprostřed zářil krásně ozdobený a nasvícený stromeček. Zůstala jsem ohromeně stát a jen zírala na tu nádheru. Ještě nikdy jsem neviděla nic tak krásného. Pak tatínek rozsvítil světlo a my uviděli pod stromečkem spoustu krásně zabalených balíčků. Všichni jsme se sešli u stromečku a začali zpívat.

„To všechno je pro vás,“ řekl nadšeně tatínek.

Společně jsme pak rozbalili jeden dárek po druhém. V balíčkách bylo oblečení, knížky, panenka, hračky, kuličky a úplně vzadu byl schovaný veliký bílý medvěd. Ten byl pro mě. Byl to ten medvěd, kterého jsem viděla ve výloze v hračkářství vystaveného. Tolik jsem si ho přála. Oči se mi leskly štěstím. Byla jsem tak šťastná. Pořád jsem ho objímala a nechtěla už pustit z náruče. Všichni dostali dárky a měli radost. Byla jsem pod tíhou všech zážitků z onoho dne tak unavená, že se mi pomalu zavírala očička. Tatínek mě tedy vzal do náruče a uložil do postele. Byly to opravdu krásné Vánoce a pro mě nezapomenutelné.

Občas v posledních letech přemýšlím, že doslova v horečném tempu vánoční doby míváme sklon zapomínat na poselství, které Vánoce nesou. Velmi často jsme v zajetí toho, co všechno ještě musíme na poslední chvíli a hlavně za každou cenu stihnout. Pospícháme, tlačíme se a strkáme v nekonečných předvánočních frontách. Často sháníme i dárky, který si přitom nemůžeme dovolit, a tak se třeba i zadlužíme. Podle mě jsou Vánoce hlavně o tradicích a rodině – aby se po roce zase celá sešla pohromadě. Je to hlavně doba míru a klidu.

Nikola Puškárová
Přečteno: 1445x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Literatura, Povídky, romská literatura, Vánoce, soutěž Romské Vánoce 2016HLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo