romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romano Suno, nahlédněte do života nejmladší romské generace: Jana Bílá píše o tom jak získala "českou tetu"

11.11.2017 13:10
Ilustrační FOTO: Flickr.com, daveynin
Ilustrační FOTO: Flickr.com, daveynin

Romano suno je literární soutěž v romštině, kterou pořádá Nová škola o. p. s. už dvacet let. Za tu dobu se v soutěži sešlo tisíce textů od dětí z různých koutů České republiky. Skrze texty můžeme nahlédnout do života nejmladší romské generace. V jakém světě žijí a jaký svět si přejí dnešní romské děti? Server Romea.cz zveřejňuje postupně texty z různých ročníků soutěže.

Romano suno 2006, Jana Bílá, 11 let, Nymburk

Sam običajna Roma

Bešas andre jekh kher, so hin odoj buter patra, le gadženca. Pre jekh patros upral amende bešel jekh terňi rakľi. Jekhvar mange e rakľi Marcela phendža, či bi man na starinavas lakere rikonestar, bo joj džal pre operacija. Phučľom mira datar. E daj phendža, hoj šaj. O rikono avľa ke amende. Vičinel pes Filip.

Has ke amende rado. Jov šivo kandrato pudlos. Phiravas leha avri the somas leha pal e rakľi andre špitaľa. Vaj štarval. Joj amen rado dikhelas. Sar e Marcela avľa andal e špitaľa khere, cindža mange but čokoladi the cukri. Bo mušinlas furt te phirel le berlenca, me phiravas le rikoneha avri.

E rakľi Marcela pes skamaracindža mira daha, často phirlas ke amende pre navšťeva u ačhile kamaratki. Me la Marcelake chudňom te phenel bibi u furt ke late phirav. Sar man starinavas pal o rikono, arakhľom mange gadžikaňa biba.

Jsme obyčejní Romové

Bydlíme ve vícepatrovém domě mezi Čechy. O patro výš bydlí mladá paní, která je Češka. Jednou mě paní Marcela poprosila, jestli bych jí nemohla hlídat psa, protože musí do nemocnice na operaci. Moje mamka mi to dovolila a pes Filip se k nám nastěhoval.

Byl u nás rád. Je to šedý kudrnatý pudl. Chodili jsme spolu na procházky a několikrát jsme se za paní Marcelou v nemocnici zastavili. Čtyřikrát. Vždycky nás ráda viděla. Když se paní Marcela vrátila domů, koupila mi spoustu sladkostí. Protože musela ještě chodit o berlích, tak jsem pořád chodila s Filipem na procházky já.

Paní Marcela se nakonec začala kamarádit i s mojí mamkou, chodila k nám na návštěvu, tak se skamarádily. Já jsem paní Marcele začala říkat teto a často k ní chodím. Tak jsem díky psovi Filipovi získala českou tetu.

Romano suno 2006, Jana Bílá, 11 let, Nymburk
Přečteno: 2318x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Literatura, Soutěž, Romano suno, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo