romea - logo
9. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Vratislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romano Suno, nahlédněte do života nejmladší romské generace: Jana Bílá píše o tom jak získala "českou tetu"

11.11.2017 13:10
Ilustrační FOTO: Flickr.com, daveynin
Ilustrační FOTO: Flickr.com, daveynin

Romano suno je literární soutěž v romštině, kterou pořádá Nová škola o. p. s. už dvacet let. Za tu dobu se v soutěži sešlo tisíce textů od dětí z různých koutů České republiky. Skrze texty můžeme nahlédnout do života nejmladší romské generace. V jakém světě žijí a jaký svět si přejí dnešní romské děti? Server Romea.cz zveřejňuje postupně texty z různých ročníků soutěže.

Romano suno 2006, Jana Bílá, 11 let, Nymburk

Sam običajna Roma

Bešas andre jekh kher, so hin odoj buter patra, le gadženca. Pre jekh patros upral amende bešel jekh terňi rakľi. Jekhvar mange e rakľi Marcela phendža, či bi man na starinavas lakere rikonestar, bo joj džal pre operacija. Phučľom mira datar. E daj phendža, hoj šaj. O rikono avľa ke amende. Vičinel pes Filip.

Has ke amende rado. Jov šivo kandrato pudlos. Phiravas leha avri the somas leha pal e rakľi andre špitaľa. Vaj štarval. Joj amen rado dikhelas. Sar e Marcela avľa andal e špitaľa khere, cindža mange but čokoladi the cukri. Bo mušinlas furt te phirel le berlenca, me phiravas le rikoneha avri.

E rakľi Marcela pes skamaracindža mira daha, často phirlas ke amende pre navšťeva u ačhile kamaratki. Me la Marcelake chudňom te phenel bibi u furt ke late phirav. Sar man starinavas pal o rikono, arakhľom mange gadžikaňa biba.

Jsme obyčejní Romové

Bydlíme ve vícepatrovém domě mezi Čechy. O patro výš bydlí mladá paní, která je Češka. Jednou mě paní Marcela poprosila, jestli bych jí nemohla hlídat psa, protože musí do nemocnice na operaci. Moje mamka mi to dovolila a pes Filip se k nám nastěhoval.

Byl u nás rád. Je to šedý kudrnatý pudl. Chodili jsme spolu na procházky a několikrát jsme se za paní Marcelou v nemocnici zastavili. Čtyřikrát. Vždycky nás ráda viděla. Když se paní Marcela vrátila domů, koupila mi spoustu sladkostí. Protože musela ještě chodit o berlích, tak jsem pořád chodila s Filipem na procházky já.

Paní Marcela se nakonec začala kamarádit i s mojí mamkou, chodila k nám na návštěvu, tak se skamarádily. Já jsem paní Marcele začala říkat teto a často k ní chodím. Tak jsem díky psovi Filipovi získala českou tetu.

Romano suno 2006, Jana Bílá, 11 let, Nymburk
Přečteno: 2338x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Literatura, Soutěž, Romano suno, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo