romea - logo
8. prosince 2021 (středa)
svátek má Květoslava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mezinárodní den Romů 2020: Projděte si Muzeum romské kultury on-line na internetu! A nejen to!

7.4.2020 22:46, (AKTUALIZOVÁNO)
Pohled do stálé expozice Muzea romské kultury v Brně (FOTO: Muzeum romské kultury, Wikimedia Commons)
Pohled do stálé expozice Muzea romské kultury v Brně (FOTO: Muzeum romské kultury, Wikimedia Commons)

Kdy máme první zmínku o Romech v Evropě? Kdo prohlásil, že jsou Romové psanci a smí být volně stříleni jako ptáci? K čemu se v magii používaly žáby? I na tyto otázky dostanete ve středu 8. dubna odpověď například během komentované prohlídky Muzea romské kultury, na kterou se můžete podívat z pohodlí svého domova na internetu. U příležitosti Mezinárodního dne Romů připravilo Muzeum romské kultury v rámci programu Muzeum z domova několik on-line akcí.

PROGRAM

9.00
Proč slavíme Mezinárodní den Romů? Video pozdrav historičky a ředitelky Jany Horváthové připomínající, proč slavíme tento den po celém světě právě 8. dubna a komu vůbec vděčíme za to, že mají Romové nejen svůj mezinárodní den, ale i vlajku a hymnu.

10.00 – 24.00
Exkluzivně a online vás vezmeme do stálé expozice, až do půlnoci bude na youtube zpřístupněna komentovaná prohlídka s historikem Michalem Schusterem! Dozvíte se třeba, proč romský kovář u své práce sedí, proč Romové nosí masivní šperky anebo který panovník povolil Romům se usazovat.

10.30 – 24.00
Soutěžte o knihu Amendar: Pohled do světa romských osobností a další ceny!

Znáte romskou historii? Odpovězte na otázky v našem online kvízu na Facebooku. Pokud si v romských dějinách nevěříte, všechny odpovědi najdete v online komentované prohlídce stálou expozicí!

11.30
Představení Centra Romů a Sintů v Praze. Muzeum romské kultury představuje nově budované specializované pracoviště v Praze. Kde bude stát, kdy bude otevřeno, a v čem bude unikátní, prozradí ředitelka Jana Horváthová.

15.00 – 17.00
Online streaming koncertu romských hudebníků k Mezinárodnímu dni Romů. Živě vám nabídneme vystoupení brněnských romských hudebních osobností – Zdeňka Lázoka a Barbory Bagárové, Ladislava a Julie Richterových a Pavla a Ireny Dirdových (Gulo Čar).

20.00
Záznam vystoupení houslového virtuoza Marka Baloga a rodinné kapely Horváthovci z Hudebního léta 2019. Vychutnejte si s námi neopakovatelné hudební zážitky z loňského léta v Muzeu romské kultury! Vystoupení mimořádného umělce, houslisty Marka Baloga a rodinné kapely Horváthovců, potomků a hudebníků okolo primáše Eugena Horvátha, který se stal první romskou osobností u nás, po níž je pojmenováno veřejné místo. (Hvězdička – Park Eugena Horvátha v Brně.)

Přečteno: 2317x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Muzeum, Muzeum romské kulturyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo