romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Miro Bartoš, člen opery J.K. Tyla, si zahrál v pohádkovém představení Žvanivého slimejše

Plzeň, 29.9.2014 15:15, (ROMEA)
Protagonisté inscenace Žvanivého slimejše. V kostýmu slimejše sedí na zemi Miro Bartoš. Foto k článku: Veronika Kačová
Protagonisté inscenace Žvanivého slimejše. V kostýmu slimejše sedí na zemi Miro Bartoš. Foto k článku: Veronika Kačová

V neděli 28.září na Malé scéně Nového divadla v Plzni děti společně se svými rodiči mohli spatřit pohádku pro malé i velké o Žvanivém slimejšovi. O hudební nastudování a klavírní doprovod se postarala Ivana Janečková, režie, společně se scénou a kostýmy patřila Lilce Ročákové Rybařové, dramaturgie Zbyňkovi Brabecovi. Žvanivého slimejše si zahrál člen opery J.K. Tyla Miro Bartoš.

A o čem vyprávěla veselá pohádka? O starém manželském páru, mořském slimejšovi a opici - o věčné touze po mládí, síle a kráse. Jednoaktová opera čerpá námět z moudrosti východoasijských pohádek.

A jaký měl Miro z představení pocit?

,,Jsem rád, že mě divadlo opět oslovilo ke spolupráci na projektu ,opera dětem´, kdy se snažíme na tomto žánru zainteresovat dětského posluchače a vychovávat si tak budoucí generace návštěvníků a milovníků opery. Těší nás enormní zájem jak z minulých projektů dětí a rodičů, škol..., kdy jsme uvedli opery jako Mozartova Bastiena a Bastienky či Dvořákovu Rusalku. Včerejší premiéra opery Žvanivýho slimejše byla vyprodána a my měli radost, že se představeni líbilo, že děti zaujalo. Potěší vás, když slyšíte z publika zpětnou reakci, když se diváci smějí. Vnímáme tento počin jako veliký přínos a pro dnešní dobu. Sám jsem se na premiéru velmi těšil a jak to tak bývá, jsem rád, že jsme úspěšně odehráli první představení. Těšíme se na další diváky a jejich rozzářená očka a úsměvy.‘‘

Tuto akci podpořilo Ministerstvo kultury, Plzeňský kraj, město Plzeň.

Přečteno: 830x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

divadloHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo