romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Mít své místo na zemi aneb Romové točí o Romech

Vídeň, 18.3.2015 13:35, (ROMEA)
Veřejné promítání dokumentů o Romech ve vídeňském muzeu (Zdroj: romea)
Veřejné promítání dokumentů o Romech ve vídeňském muzeu (Zdroj: romea)

Jak natočit film o soužití mezi Romy a majoritní společností, aniž bychom nepodporovali něčí předsudky a stereotypy, anebo se vyhnuli klasickému dělení na zlé a dobré, oběti a viníky? I když to může představovat, a mnohdy představuje, těžký úkol i pro zkušené filmaře, romští autoři z několika různých evropských zemí se s tím popasovali zřejmě dobře. Jejich krátké dokumentární filmy byly letos poprvé promítány ve vídeňském Muzeu v rámci výstavy Romane Thana. Místo Romů a Sintů.

Šest vybraných snímků s podtitulem „Evropa – domov pro Romy“ promítalo Muzeum ve spolupráci s Nadací Erste Stiftung a organizací Transitions Online v průběhu dvou večerů 10. – 11. března. Romové z České republiky, Slovenska a Maďarska představili filmy odrážející dění kolem nich, každodenní nebo výjimečný život Romů, pozitivní vzory i nezdary, nebo události, které vrhají své stíny na současný život Romů dodnes. Za Českou republiku byly vybrány dva krátké filmy - Protože je naděje a Stíny romského holokaustu. Zatímco první snímek vyznívá, jak samotný název napovídá, pozitivně, druhý vyvolává otazníky a beznaděj.

František Bikár, Vera Lacková, Martin Grinvalský a Adéla Zicháčková zachytili obraz Roma, který se snaží „vychovávat naše mladé Romy“ a to skutečně neobvyklou formou. Hlavní protagonista Jožka Miker podporuje partu romských mladíků v jejich zálibě rapovat, a tím pozitivně podpořit jejich další životní osud. Kluci to nemají v životě lehké, už samotný fakt, že bydlí na místě, které je sociálně i prostorově vyloučen, jim nedává příliš možností na dobrý start, nechybí jim však elán a chuť posunout se dál.

Stíny romského holokaustu vypovídají o místě bývalého „cikánského tábora“ v Letech u Písku, který vznikl v době druhé světové války. Dnes na půdě tábora stojí velkokapacitní vepřín. Přeživší i příbuzní obětí vnímají tuto skutečnost za velmi bolestivou a nepochopitelnou, a i přes fakt, že se památník romského holokaustu podařilo postavit na místě bývalého pohřebiště, prasečí zápach z místa bývalého tábora je pro všechny příliš dehonestující. Česká vláda však není přesunutí vepřína nakloněna. Snímek natočila pod vedením producentky Kelly Whallen z Univerzity v Miami, Renata Berkyová.

Dokumentární filmy z celkem pěti zemí (ČR, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko) vznikly v rámci projektu Evropa: Domov Romů na němž se podílela i obecně prospěšná společnost ROMEA. V blízké době se bude připravovat jejich veřejné promítání s diskuzí o kterém budeme informovat na našem serveru.

redakce
Přečteno: 1079x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

dokumentární film, Film, Romové, ROMEA, Video, RakouskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo