romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Murro baro suno/ Můj velkej sen

Paříž, Francie, 12.6.2012 10:02, (Romano voďi)
FOTO: Lukáš Houdek

„Tady někde to musí bejt,“ říkám svému příteli a při tom pročesávám opuštěné ulice pařížského předměstí Saint-Denis. Mrzne. Nikde nikdo. „Jo, tady ten most musíme podejít a pak už tam snad budem!“ vykřiknu najednou nadšeně a jako žíznivá čára uháním vpřed. O to víc mě po chvíli překvapí bílá plechová zástěna, která lemuje obří kráter plný jeřábů a bagrů.

V prosinci roku 2006 jsem ještě jako nadšený student romistiky strávil několik týdnů v jedné z komunit rumunských Romů utábořených v Saint-Denis. Ti do Francie v několika vlnách přicházeli od počátku nového milénia – za lepším životem, jak sami říkali. Na rumunském venkově, odkud pocházeli, s koncem komunismu drtivá většina z nich přišla o zaměstnání a nastaly tak tvrdé časy.

Pozitivní zprávy ze Západu, ze kterých se později vyklubaly mýty, se proto mezi těmito nezaměstnanými Romy rychle šířily. Ti pak často prodali svůj majetek a odjížděli v nadšení, že v Paříži práci určitě najdou. Jiní opustili své blízké s příslibem pravidelných finančních injekcí, které pro ně po získání kvalitního zaměstnání nebudou představovat větší problém.

Po příjezdu do zaslíbeného města ale přišel náraz. Neznalost místního jazyka, absence potřebného pracovního povolení a cejch východoevropského Cikána pro ně znamenaly další sociální propad. Proto se usídlili v nelegálně tvořených slumech na předměstích této francouzské metropole, kde se zdržovali i po vypršení platnosti nutného povolení k pobytu. Stále ale neztráceli naději v lepší budoucnost, i přes brutální razie ze strany policie, a naději v radikální změnu po vstupu Rumunska do EU.

Změna nakonec opravdu přišla. Komunita byla systematicky rozehnána, někteří byli deportováni zpět do Rumunska a ti zbylí se rozprchli do jiných slumů.

V únoru letošního roku, tedy pět let po mé první návštěvě, jsem opět Saint-Denis navštívil v očekávání, že se na bývalém místě obrovské romské kolonie shledám aspoň s některými ze svých přátel. Našel jsem ale jen prostranství obehnané vysokým kovovým plotem, za kterým rostou luxusní byty a butiky pro pařížskou smetánku.

Murro baro suno (2012) je série patnácti fotografií z roku 2012, zachycující sny, stanoviska a každodenní zážitky rumunských Romů, kteří v prosinci 2006 pobývali na předměstí Saint-Denis v Paříži.

Přečteno: 817x
 

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo