romea - logo
20. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Murro baro suno/ Můj velkej sen

Paříž, Francie, 12.6.2012 10:02, (Romano voďi)
FOTO: Lukáš Houdek

„Tady někde to musí bejt,“ říkám svému příteli a při tom pročesávám opuštěné ulice pařížského předměstí Saint-Denis. Mrzne. Nikde nikdo. „Jo, tady ten most musíme podejít a pak už tam snad budem!“ vykřiknu najednou nadšeně a jako žíznivá čára uháním vpřed. O to víc mě po chvíli překvapí bílá plechová zástěna, která lemuje obří kráter plný jeřábů a bagrů.

V prosinci roku 2006 jsem ještě jako nadšený student romistiky strávil několik týdnů v jedné z komunit rumunských Romů utábořených v Saint-Denis. Ti do Francie v několika vlnách přicházeli od počátku nového milénia – za lepším životem, jak sami říkali. Na rumunském venkově, odkud pocházeli, s koncem komunismu drtivá většina z nich přišla o zaměstnání a nastaly tak tvrdé časy.

Pozitivní zprávy ze Západu, ze kterých se později vyklubaly mýty, se proto mezi těmito nezaměstnanými Romy rychle šířily. Ti pak často prodali svůj majetek a odjížděli v nadšení, že v Paříži práci určitě najdou. Jiní opustili své blízké s příslibem pravidelných finančních injekcí, které pro ně po získání kvalitního zaměstnání nebudou představovat větší problém.

Po příjezdu do zaslíbeného města ale přišel náraz. Neznalost místního jazyka, absence potřebného pracovního povolení a cejch východoevropského Cikána pro ně znamenaly další sociální propad. Proto se usídlili v nelegálně tvořených slumech na předměstích této francouzské metropole, kde se zdržovali i po vypršení platnosti nutného povolení k pobytu. Stále ale neztráceli naději v lepší budoucnost, i přes brutální razie ze strany policie, a naději v radikální změnu po vstupu Rumunska do EU.

Změna nakonec opravdu přišla. Komunita byla systematicky rozehnána, někteří byli deportováni zpět do Rumunska a ti zbylí se rozprchli do jiných slumů.

V únoru letošního roku, tedy pět let po mé první návštěvě, jsem opět Saint-Denis navštívil v očekávání, že se na bývalém místě obrovské romské kolonie shledám aspoň s některými ze svých přátel. Našel jsem ale jen prostranství obehnané vysokým kovovým plotem, za kterým rostou luxusní byty a butiky pro pařížskou smetánku.

Murro baro suno (2012) je série patnácti fotografií z roku 2012, zachycující sny, stanoviska a každodenní zážitky rumunských Romů, kteří v prosinci 2006 pobývali na předměstí Saint-Denis v Paříži.

Přečteno: 814x
 

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo