romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Muzeum romské kultury pořádá výjimečnou projekci filmu o lidových souborech i bigbeatových skupinách 60.-70. let

Brno, 13.11.2013 15:25, (ROMEA)
Foto: Sbírkový fond Muzea romské kultury, Brno.
Foto: Sbírkový fond Muzea romské kultury, Brno.

Ve čtvrtek 14. 11. 2013 pořádá Muzeum romské kultury výjimečnou veřejnou projekci filmu "Rom hraje, zpívá, tančí," který je jedinečným historickým svědectvím romských lidových souborů i bigbeatových skupin 60.-70. let v Československu. 

Filmový záznam byl natočen v Praze v prosinci 1970, v tehdejším Ústředním kulturním domě železničářů, dnešním Kulturním domě na Vinohradech, v Majakovského sále. Film byl zpracován brněnským studiem České televize ve spolupráci se Svazem Cikánů - Romů.

Na přípravě pořadu se podíleli Antonín Daniel a promovaný historik Bartoloměj Daniel, scénář filmu vypracoval Jaroslav Jurášek. V sobotu 16. ledna 1971 večer jej pak odvysílala Československá televize na prvním programu jako hodinový hudební pořad s názvem Rom hraje, zpívá, tančí.

Ve filmu vystupuje celá řada romských hudebníků, zpěváků a tanečníků, vítězů Umělecké soutěže Svazu Cikánů-Romů, jako například Giňovci z Rokycan, i z Opavy, Roma štár a Terne čhave z Prahy, Horváthovci a Bagárovci z Brna a další. Film je dlouhý 56 minut.

Přijďte si připomenout legendární kapely zlatých časů romského beatu i tradiční lidové hudby.

Večerem bude provázet ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová. Po skončení projekce bude také udělena cena Muzea romské kultury zpěvačce, pamětnici a dlouhodobé spolupracovnici muzea paní Emílii Machálkové. Následovat bude beseda i s dalšími pamětníky. 

Vstup na akci je zdarma.

VIDEO

tisková zpráva, Muzeum romské kultury
Přečteno: 1316x
 

Kam dál:

Štítky:  

Muzeum romské kultury, Film, Hudba, HistorieHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo