romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nadanému hudebníkovi Tomáši Kačovi se v Americe daří. Hudbu chce užít jako zbraň k ničení předsudků.

31.8.2015 11:30
Tomáš Kačo (FOTO: archiv Romea.cz)
Tomáš Kačo (FOTO: archiv Romea.cz)

„V mé kariéře učitele s více než 20 tisíci studenty z 94 zemí patří Tomáš jasně do top 10,“ řekl včera profesor Pratt Bennet v pořadu ČT 168 hodin. Pratt Bennet vyučuje na slavné škole Berklee College of Music v Bostonu, kam Tomáše Kača přijali vloni.

Přijímačky zvládnul bez problémů a zařadil se mezi 700 přijatých z 8000 zájemců. Přesto se zpočátku zdálo, že na studium v Bostonu šanci nemá – chyběl mu řádově milion korun na školné. Nakonec mu peníze poslali sponzoři – firmy i drobní jednotliví dárci.

Tomáš Kačo pak v České televizi říkal: „Je to pořád pro mě ještě takový sen, sen, na který si nemůžu šáhnout a věřím, že mi to dojde, až asi budu sedět v letadle směrem do Bostonu a že už si řeknu: "Tak už není cesty zpět, už je to jasný, už jsi to prostě vyhrál."

Klávesa označená rtěnkou

Tomáš začínal trénovat na starém rozpadajícím se klavíru po strýci v místnosti, kterou s ním sdílelo deset lidí. Pochází z velké rodiny, která často musela spoléhat na sociální dávky – otec bez práce, matka těhotná - a žila v ghettu. Jeho otec měl ale sen, že z Tomáše vyroste hudebník.

„Táta není muzikant, sám dovede jedním prstem vyťukat sotva dvě romské písně. Jen ví, kde je na klavíru tón ‚a‘. Jednou vzal máminu rtěnku a tu klávesu mi označil. Pomohlo mi to se na klávesnici zorientovat,“ vzpomínal vloni Tomáš Kačo v článku v MF DNES.

Když se chtěl dostat na hudební školu v Novém Jičíně, zahrál učitelce známou skladbu Eliška. Noty tehdy neznal a nevěděl ani, že u klavíru se používá pedál. „Ona si takhle stoupla, že jo, ke mně, a takhle mačkala ten pedál, aby to znělo krásněji, že, aby to znělo … A najednou jsem slyšel, co to vlastně znamená, když člověk zmáčkne pedál, jak se to jako rozezní krásně,“ popisoval tento důležitý zážitek v ČT.

Sen o Carnegie Hall

Když dostal Tomášův talent šanci spojením s profesionální péčí, cesta se otevřela – dostal se nejprve na konzervatoř do Ostravy, Ida Kelarová si ho vybrala do projektu letních hudebních dílen a následovalo studium na pražské Akadaemii múzických umění. A přijímačky na Berklee College, které absolvoval v Paříži.

„Od dětství jsem cítil, že mě něco uvnitř pohání. Když se mě v Paříži u přijímaček zeptali, kde se vidím za deset let, řekl jsem, že to vím úplně přesně. Na pódiu v bílém obleku u křídla. Ve vyprodané Carnegie Hall v New Yorku,“ řekl v článku v MF DNES.

Hudba jako zbraň

Tomáš Kačo má teď za sebou dva semestry a jeho výsledky jsou vynikající. „Tomáš je student prvního ročníku a zvládá to, co nedokážou studenti čtvrtého ročníku,“ říká profesor Pratt Bennet.

Kromě snů o vyprodané Carnegie Hall a vytvoření vlastního hudebního stylu uvažuje o své hudební kariéře i jinak. Vzpomíná, jak se jako dítě často cítil v obchodě – oči prodavaček ho stále kontrolovaly, aby něco neukradl. „Vím, že si někteří Romové takový pohled zaslouží. Nejsme ale stejní. Každý večer před spaním jsem přemýšlel, jak to udělat, aby si lidé na Romy neukazovali prstem. Jak zrušit předsudky,“ zamýšlí se v citovaném článku.

A přišel na to. „Užít hudbu, mojí hudbu jako zbraň, vlastně zbraň k zničení předsudků vůči Romům, to je vlastně takový ten širší, širší jako účel toho, proč to všechno dělám,“ řekl včera v České televizi.

VIDEO

Přečteno: 2509x
 

Kam dál:

Štítky:  

romská kultura, Hudba, PředsudkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo