Národopisné muzeum ukáže romské výtvarné umění

Výtvarné sbírky brněnského Muzea romské kultury představí výstava Otevřená cesta, která je od pátku přístupná v Národopisném muzeu Národního muzea v Kinského zahradě známém jako Musaion. Výstava připomene jak brněnské muzeum, tak připravované Centrum Romů a Sintů v Praze. To se připravuje v pražských Dejvicích a pro veřejnost by se mělo otevřít na podzim příštího roku.
Výstava v Národopisném muzeu kombinuje galerijní formát takzvaných velkých mistrů s konceptem otevřeného depozitáře. Mezi velké mistry kurátorky zařadily umělce s osobitým stylem a lidským příběhem, třeba Jána Berkyho, Rudolfa Dzurka, Daniela Kováče, Júlia Lakatoše nebo Markéty Šestákové. Sekce otevřeného depozitáře představuje činnost muzea a jeho sbírky i poslání.K vidění jsou například i malované talíře, dřevořezby, ručně vyráběné hudební nástroje či originální sošky vyrobené ze zátek od piva.
"Jedná se o jedinečnou příležitost nahlédnout do vzorku z obsáhlých výtvarných sbírek Muzea romské kultury, seznámit se s pozoruhodnými příběhy vesměs neškolených umělců, Romů a Romek, stejně jako představit jejich díla v kontextu současnosti," řekla o výstavě ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.
V pátek 3. června od 17:00 bude komentovaná prohlídka výstavy pro veřejnost za účasti kurátorek. Komentovaná prohlídka je součástí programu Světového romského festivalu Khamoro. Výstava bude v Národopisném muzeu do 31. května 2024.
Muzeum romské kultury loni oslavilo 30 let činnosti. Začínalo od nuly jako nezisková iniciativa, nyní uchovává tisíce sbírkových předmětů a jako státní příspěvková organizace má kromě brněnských expozic na starost také budované památníky v Letech v okrese Písek a Hodoníně u Kunštátu, stejně jako chystané Centrum Romů a Sintů v Praze. Náklady na jeho vybudování dříve muzeum vyčíslilo na přibližně 45 milionů korun a pokrýt by je měly norské fondy.
Centrum se zaměří na dobu holokaustu Romů a Sintů, jejich hmotnou a duchovní kulturu minulou i současnou. Centrum si klade za cíl otevřít debatu o vzájemném soužití a pomoci zlepšení postavení Romů ve společnosti.
Kam dál:
- Praha a vláda udělají opatření motivující uprchlíky k přesunu z přetížených míst
- ŽIVĚ Hudba na parníku: Sára Kaliášová, Vojta Lavička a Tibor Žida
- PŘÍMÝ PŘENOS: Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2022
- VIDEO: Dětský den na Světovém romském festivalu Khamoro
- Světový romský festival Khamoro zavítal i do uprchlického tábora v pražské Troji. Zahrál tam houslista Vojta Lavička s bratry Surmajovy
- VIDEO A FOTO: Defilé účinkujících na Světovém romském festivalu Khamoro centrem Prahy
- Ve stanovém táboře v Malešicích se první den ubytovalo 92 romských uprchlíků z Ukrajiny
- VIDEO: Soubor Trajo z Rokycan odehrál premiéru divadelní inscenace Djelem, Djelem o emigraci do Anglie
- Hejtmani kritizují záměr uzavřít pražské centrum pomoci ukrajinským uprchlíkům. Rakušan tvrdí, že vše zvládne i bez Prahy
- Praha končí s přijímáním ukrajinských uprchlíků a zavírá pro ně centrum ve Vysočanech
- PŘÍMÝ PŘENOS: Koncert Vano Bamberger Band na Khamoru 2022
- Druhý uprchlický stanový tábor dokončili hasiči v Praze Malešicích
Štítky:
Muzeum, Muzeum romské kultury, Khamoro, Praha, VýstavaHLAVNÍ ZPRÁVY
