romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Národopisné muzeum ukáže romské výtvarné umění

3.6.2022 14:58
Výtvarné sbírky brněnského Muzea romské kultury představí výstava Otevřená cesta, která je od pátku přístupná v Národopisném muzeu Národního muzea v Kinského zahradě známém jako Musaion.
Výtvarné sbírky brněnského Muzea romské kultury představí výstava Otevřená cesta, která je od pátku přístupná v Národopisném muzeu Národního muzea v Kinského zahradě známém jako Musaion.

Výtvarné sbírky brněnského Muzea romské kultury představí výstava Otevřená cesta, která je od pátku přístupná v Národopisném muzeu Národního muzea v Kinského zahradě známém jako Musaion. Výstava připomene jak brněnské muzeum, tak připravované Centrum Romů a Sintů v Praze. To se připravuje v pražských Dejvicích a pro veřejnost by se mělo otevřít na podzim příštího roku.

Výstava v Národopisném muzeu kombinuje galerijní formát takzvaných velkých mistrů s konceptem otevřeného depozitáře. Mezi velké mistry kurátorky zařadily umělce s osobitým stylem a lidským příběhem, třeba Jána Berkyho, Rudolfa Dzurka, Daniela Kováče, Júlia Lakatoše nebo Markéty Šestákové. Sekce otevřeného depozitáře představuje činnost muzea a jeho sbírky i poslání.K vidění jsou například i malované talíře, dřevořezby, ručně vyráběné hudební nástroje či originální sošky vyrobené ze zátek od piva.

"Jedná se o jedinečnou příležitost nahlédnout do vzorku z obsáhlých výtvarných sbírek Muzea romské kultury, seznámit se s pozoruhodnými příběhy vesměs neškolených umělců, Romů a Romek, stejně jako představit jejich díla v kontextu současnosti," řekla o výstavě ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.

V pátek 3. června od 17:00 bude komentovaná prohlídka výstavy pro veřejnost za účasti kurátorek. Komentovaná prohlídka je součástí programu Světového romského festivalu Khamoro. Výstava bude v Národopisném muzeu do 31. května 2024.

Muzeum romské kultury loni oslavilo 30 let činnosti. Začínalo od nuly jako nezisková iniciativa, nyní uchovává tisíce sbírkových předmětů a jako státní příspěvková organizace má kromě brněnských expozic na starost také budované památníky v Letech v okrese Písek a Hodoníně u Kunštátu, stejně jako chystané Centrum Romů a Sintů v Praze. Náklady na jeho vybudování dříve muzeum vyčíslilo na přibližně 45 milionů korun a pokrýt by je měly norské fondy.

Centrum se zaměří na dobu holokaustu Romů a Sintů, jejich hmotnou a duchovní kulturu minulou i současnou. Centrum si klade za cíl otevřít debatu o vzájemném soužití a pomoci zlepšení postavení Romů ve společnosti.

Přečteno: 524x
 

Kam dál:

Štítky:  

Muzeum, Muzeum romské kultury, Khamoro, Praha, VýstavaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo