romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nejprestižnější slovenskou literární cenu má šanci získat příběh o romském chlapci

20.6.2017 10:46
Víťo Staviarsky: Kniha Rinaldova cesta
Víťo Staviarsky: Kniha Rinaldova cesta

Již od března známe finalisty slovenské literární ceny Anasoft litera 2017. S výběrem deseti nejlepších knih to naši východní sousedé letos neměli vůbec jednoduché, pětičlenná porota je musela zvolit z 227 prozaických titulů. Do užšího výběru se probojovala jak jména, která se v žebříčku finalistů objevila již dříve, tak také spisovatelé, kteří se dosud mezi „top ten“ nezařadili. Finalistou se tak poprvé stal kupř. Jozef Karika, jehož mysteriózní thriller Strach výrazně zarezonoval i v českém prostředí. Letos porotu oslovila jeho kniha Trhlina o záhadném mizení lidí v pohoří Tribeč.

Naopak mezi stálice soutěže se řadí trojnásobný finalista a vítěz ročníku 2013 Víťo Staviarsky (1960), jemuž letošní nominaci vynesla dobrodružná pouť malého romského chlapce za lepším životem. Je tedy otázkou, jestli Staviarsky v soutěži zaznamená úspěch podruhé, což se dosud podařilo pouze Pavlu Vilikovskému Čarovný papagáj a iné gýče (2006),  Prvá a posledná láska (2014).

Jakkoliv sám Staviarsky Romem není, osudy tohoto etnika se mu staly nevyčerpatelným zdrojem inspirace. Do romského prostředí, konkrétně do východoslovenské osady, zasadil již svůj knižní debut, novelu Kivader (2007). Následovala kniha Záchytka (2008), kde autor zúročil své pracovní zkušenosti ošetřovatele na záchytné stanici. K ryze romské tématice se vrátil v knize Kale topanky (2013), a právě toto dílo ve stylu road movie mu vyneslo vítězství v Anasoft liteře 2013. Podobně jako Kale topanky se i Rinaldova cesta nese ve znamení putování – hlavní hrdina se vydá na cesty, aby unikl neblahému osudu a našel lepší osud pro sebe i svou rodinu.

Rinaldo tráví svůj život na prešovské skládce. Příbytek s ním sdílí matka, malá sestra a nevlastní otec. V okolí bydlí mnoho dalších romských rodin, ale také nejrůznější existence, které sem doslova vyplivla společnost. Malý chlapec živí sebe i celou svou rodinu výrobou a prodejem košťat. Spolu se svou matkou pak musí snášet psychické i fyzické útrapy ze strany svého alkohol milujícího otčíma. Nakonec se tedy malý Rinaldo rozhodne hledat pomoc v Budapešti, kde žije jeho sestra Monika, jež se do maďarské metropole zdánlivě pohádkově provdala. Realita však může být trochu jiná, než jak se jeví ze sestřiných pohledů, a morálně nepokřivený chlapec má brzy zjistit, že každý člověk má svou cenu…

Kromě kouzelného příběhu malého dětského hrdiny, jenž je ztracen ve velkoměstě a kterého si na paškál berou tamní kšeftaři zištně toužící po jediné cenné věci, kterou chlapec u sebe přechovává, čpí v pozadí celé novely jakýsi pach bezvýchodnosti. Místo alespoň nějakého náznaku snahy vybřednout z marasmu bezcílného potloukání se a popíjení cítí čtenář tíživou atmosféru stagnace a nevyužitého životního potenciálu. Emblematická, a do jisté míry i alarmující, pak může být pasáž, kdy Rinaldo říká: „Načo sa mám učiť? Aby som mohol kopať kanály pre gádžov?“ Staviarského novela je tak na jednu stranu milým dobrodružstvím odvážného Rinalda, který touží po lepším osudu pro sebe a svou rodinu, zároveň však smutným obrazem tíživého sociálního problému současné doby.

Zdali si Rinaldo prošlape svou cestu až k vítězství, se dozvíme v září, avšak už samotné umístění mezi desítku finalistů je zárukou kvalitní a smysluplné četby.

Táňa Matelová
Přečteno: 1731x
 

Kam dál:

Štítky:  

Literatura, Knihy, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo