romea - logo
20. září 2021 (pondělí)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Netradiční berlínské divadelní přestavení Směnárna si pohrává s předsudky vůči migrantům

21.6.2016 15:10
Záběry z živé směnárny v rámci představení Směnárna berlínského divadla Deutsches Theater. Foto: www.deutschestheater.de, Arno Declair.
Záběry z živé směnárny v rámci představení Směnárna berlínského divadla Deutsches Theater. Foto: www.deutschestheater.de, Arno Declair.

Berlínské Deutsches Theatre připravilo v reakci na „speciální léto a podzim“ (jak sami zaměstnanci divadla uprchlickou a migrační vlnu z loňského roku nazývají) zajímavou uměleckou performanci, která pro nás může být velkým zdrojem inspirace.

Inscenace Wechselstube (Směnárna) je založena na přímém kontaktu „herců“ a „diváků“ v situacích jeden na jednoho, ve kterých je divák formou drobných komunikačních her mimo jiné konfrontován se svými předsudky vůči herci, který s ním daný dialog vede.

Jak neobvyklé představení vzniklo? Deutsches Theatre a jeho zaměstnanci se na podzim zapojili do pomoci uprchlíkům – nabídli v prostorách divadla ubytování, využili své marketingové komunikační kanály a sehnali mnoho učitelů (dobrovolníků), kteří již několik měsíců vedou v divadle pravidelné jazykové kurzy. Jako další zásadní věc, kterou příchozí lidé nejvíce chtěli a potřebovali, byl kontakt s „obyčejnými“ Berlíňany. Tuto výzvu se rozhodlo vedení divadla vyřešit uměleckou formou – vyhlásilo otevřenou výzvu a dalo dohromady tým přibližně 40 lidí, kteří začali společně připravovat zmiňovanou inscenaci.

Skupinu „herců“ (uvozovky za a/ proto, že účastníci projektu nejsou profesionální herci a za b/ proto, že se rozhodně nejedná o klasické pojetí herectví) tvoří z jedné třetiny rodilí Němci, z druhé třetiny cizinci nebo imigranti pobývající v Berlíně delší dobu a další část tvoří lidé, kteří přišli právě v poslední uprchlické vlně.

Kdo je kdo?

Celé kouzlo je ale v tom, že divák na první pohled vůbec nepozná, do jaké z těchto skupin herec, který zrovna sedí proti němu a vede s ním dialog, patří! Barva kůže nebo etnické rysy v dnešním kosmopolitním Berlíně neříkají nic o tom, kde se člověk narodil, jaké má občanství, jaký je jeho životní příběh a kolik peněz má v peněžence nebo na kontě. A tak může být ta krásná slečna s hispánskými rysy naproti vám „ekonomická migrantka“, která přišla do Německa za lepší prací, studentka na Erasmu nebo taky Němka, co se narodila a celý život žije v Berlíně v luxusní čtvrti. Stejně tak ten pán v obleku – je to byznysmen z Anglie, který zde vede německou pobočku firmy, nebo uprchlík ze Sýrie, který strávil 7 měsíců v uprchlickém táboře v Turecku a pak absolvoval cestu na gumovém člunu, při níž se víc jak polovina lidí utopila a on jako jeden z mála doplaval ke břehu?

Během pětiminutového rozhovoru s daným člověkem se musíte rozhodnout, k jaké variantě se přikloníte a jak tedy dialog povedete – volba není často vůbec lehká a vede vás jako diváka k zamyšlení nad tím, jak a na základě čeho si vytváříte názory na ostatní lidi.

Co můžete nabídnout vy?

„Představení“ je navíc celé zarámováno skutečnou živou směnárnou – všichni zúčastnění napíší na kartičky, co nabízejí a co naopak poptávají. Může to být cokoliv od hmotných věcí, jako je oblečení nebo nábytek, přes různé služby (kurzy vaření, jazyků, hudby, šití a háčkování – prostě výuka prakticky čehokoliv) až po nejrůznější nekategorizovatelné záležitosti jako přespání při návštěvě nějakého daného města, pozvání na drink či jídlo a nebo ... cokoliv, co vás zrovna napadne. Na závěr jsou pak nabídky a poptávky párovány a lidé se mohou dohodnout na tom, jestli, jak, kdy a kde „směna“ proběhne.

Jako „divák“ se tak během dvou hodin na náměstí před Deutsches Theatre na speciálně vzniklé venkovní dřevěné scéně nejspíše seznámíte a pohovoříte například s německým protestanským knězem, syrskou dívkou, maďarským studentem, fotomodelkou z Venezuely, osvětlovačem z pořádajícího divadla a Španělkou, která navzdory všem stereotypům vypadá jako Švédka. A pak se s jedním z „herců“ domluvíte, že až přijede za měsíc do Prahy, tak s ním zajdete na oběd do restaurace a on vás za to zítra pozve k sobě na domácí indické jídlo.
Berlínskému divadlu se podařilo vytvořit originální prostor pro kondenzovanou směnu věcí, služeb, kontaktů a zážitků.

Návštěva představení Wechstelstube byla součástí mezinárodního setkání „NGO network against inhumane ideologies / for a democratic culture”, který v Berlíně pořádala nadace Heinrich Böll Stiftung. Zástupci českých, slovenských a maďarských neziskových organizací se ve čtyřech dnech seznámili s několika německými institucemi, které se zabývají migrací, jejich přístupem k práci i s konkrétními projekty. Součástí programu byla o účast na mezinárodní konference Crossing Borders - Refugee and Asylum Policy in Europe (EU, quo vadis?)
Přečteno: 971x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Berlín, MigraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo