romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Netradiční berlínské divadelní přestavení Směnárna si pohrává s předsudky vůči migrantům

21.6.2016 15:10
Záběry z živé směnárny v rámci představení Směnárna berlínského divadla Deutsches Theater. Foto: www.deutschestheater.de, Arno Declair.
Záběry z živé směnárny v rámci představení Směnárna berlínského divadla Deutsches Theater. Foto: www.deutschestheater.de, Arno Declair.

Berlínské Deutsches Theatre připravilo v reakci na „speciální léto a podzim“ (jak sami zaměstnanci divadla uprchlickou a migrační vlnu z loňského roku nazývají) zajímavou uměleckou performanci, která pro nás může být velkým zdrojem inspirace.

Inscenace Wechselstube (Směnárna) je založena na přímém kontaktu „herců“ a „diváků“ v situacích jeden na jednoho, ve kterých je divák formou drobných komunikačních her mimo jiné konfrontován se svými předsudky vůči herci, který s ním daný dialog vede.

Jak neobvyklé představení vzniklo? Deutsches Theatre a jeho zaměstnanci se na podzim zapojili do pomoci uprchlíkům – nabídli v prostorách divadla ubytování, využili své marketingové komunikační kanály a sehnali mnoho učitelů (dobrovolníků), kteří již několik měsíců vedou v divadle pravidelné jazykové kurzy. Jako další zásadní věc, kterou příchozí lidé nejvíce chtěli a potřebovali, byl kontakt s „obyčejnými“ Berlíňany. Tuto výzvu se rozhodlo vedení divadla vyřešit uměleckou formou – vyhlásilo otevřenou výzvu a dalo dohromady tým přibližně 40 lidí, kteří začali společně připravovat zmiňovanou inscenaci.

Skupinu „herců“ (uvozovky za a/ proto, že účastníci projektu nejsou profesionální herci a za b/ proto, že se rozhodně nejedná o klasické pojetí herectví) tvoří z jedné třetiny rodilí Němci, z druhé třetiny cizinci nebo imigranti pobývající v Berlíně delší dobu a další část tvoří lidé, kteří přišli právě v poslední uprchlické vlně.

Kdo je kdo?

Celé kouzlo je ale v tom, že divák na první pohled vůbec nepozná, do jaké z těchto skupin herec, který zrovna sedí proti němu a vede s ním dialog, patří! Barva kůže nebo etnické rysy v dnešním kosmopolitním Berlíně neříkají nic o tom, kde se člověk narodil, jaké má občanství, jaký je jeho životní příběh a kolik peněz má v peněžence nebo na kontě. A tak může být ta krásná slečna s hispánskými rysy naproti vám „ekonomická migrantka“, která přišla do Německa za lepší prací, studentka na Erasmu nebo taky Němka, co se narodila a celý život žije v Berlíně v luxusní čtvrti. Stejně tak ten pán v obleku – je to byznysmen z Anglie, který zde vede německou pobočku firmy, nebo uprchlík ze Sýrie, který strávil 7 měsíců v uprchlickém táboře v Turecku a pak absolvoval cestu na gumovém člunu, při níž se víc jak polovina lidí utopila a on jako jeden z mála doplaval ke břehu?

Během pětiminutového rozhovoru s daným člověkem se musíte rozhodnout, k jaké variantě se přikloníte a jak tedy dialog povedete – volba není často vůbec lehká a vede vás jako diváka k zamyšlení nad tím, jak a na základě čeho si vytváříte názory na ostatní lidi.

Co můžete nabídnout vy?

„Představení“ je navíc celé zarámováno skutečnou živou směnárnou – všichni zúčastnění napíší na kartičky, co nabízejí a co naopak poptávají. Může to být cokoliv od hmotných věcí, jako je oblečení nebo nábytek, přes různé služby (kurzy vaření, jazyků, hudby, šití a háčkování – prostě výuka prakticky čehokoliv) až po nejrůznější nekategorizovatelné záležitosti jako přespání při návštěvě nějakého daného města, pozvání na drink či jídlo a nebo ... cokoliv, co vás zrovna napadne. Na závěr jsou pak nabídky a poptávky párovány a lidé se mohou dohodnout na tom, jestli, jak, kdy a kde „směna“ proběhne.

Jako „divák“ se tak během dvou hodin na náměstí před Deutsches Theatre na speciálně vzniklé venkovní dřevěné scéně nejspíše seznámíte a pohovoříte například s německým protestanským knězem, syrskou dívkou, maďarským studentem, fotomodelkou z Venezuely, osvětlovačem z pořádajícího divadla a Španělkou, která navzdory všem stereotypům vypadá jako Švédka. A pak se s jedním z „herců“ domluvíte, že až přijede za měsíc do Prahy, tak s ním zajdete na oběd do restaurace a on vás za to zítra pozve k sobě na domácí indické jídlo.
Berlínskému divadlu se podařilo vytvořit originální prostor pro kondenzovanou směnu věcí, služeb, kontaktů a zážitků.

Návštěva představení Wechstelstube byla součástí mezinárodního setkání „NGO network against inhumane ideologies / for a democratic culture”, který v Berlíně pořádala nadace Heinrich Böll Stiftung. Zástupci českých, slovenských a maďarských neziskových organizací se ve čtyřech dnech seznámili s několika německými institucemi, které se zabývají migrací, jejich přístupem k práci i s konkrétními projekty. Součástí programu byla o účast na mezinárodní konference Crossing Borders - Refugee and Asylum Policy in Europe (EU, quo vadis?)
Přečteno: 946x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Berlín, MigraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo