romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nové knihy popisují osudy v ghettech a koncentračních táborech

23.10.2020 12:52
Koláž Romea.cz
Koláž Romea.cz

Knihy s tématem holokaustu, které vycházejí v říjnu, popisují události v židovských ghettech a koncentračních táborech během druhé světové války. Právě v říjnu před 90 lety nacisté zřídili židovské ghetto ve Varšavě a z Prahy byl 16. října 1941 vypraven první židovský transport. Příběhy související s těmito událostmi připomínají tituly Reniin deník, Jom Kipur - poslední německý rytíř a Sabotér z Osvětimi.

Reniin deník

Nedávno objevený Reniin deník přináší zápisky polské židovské dívky Renii Spiegelové, kterou krátce po jejích osmnáctých narozeninách v létě roku 1942 zavraždili nacisté. Deník "polské Anny Frankové", jak média Reniu nazvala, vyšel nejprve v polštině a v angličtině a okamžitě se zařadil mezi literární klasiku o holokaustu. Paměti mladé básnířky se ke čtenářům dostaly až po 70 letech od jejich vzniku. První kapitolu svého deníku si Renia zapsala 31. ledna 1939, poslední zápis je z 25. července 1942, kdy se Renia obrací k matce a Bohu s prosbou o záchranu. O pět dní později už dívka byla mrtvá.

"Než sestřin přítel Zygmunt počátkem 50. let předal tento deník mojí mámě, neměla jsem tušení, že si ho Renia vedla," líčí v knize Reniina mladší sestra Ariana, která se pokusila vzpomínky na válku vytěsnit. Deník proto odložila na desítky let do bankovního sejfu nedaleko svého newyorského bytu. "Nedokázala jsem si ho přečíst, bylo by to pro mě příliš emotivní," vysvětlila.

Ariana Spiegelová osud Renii ve druhé části knihy doplnila o příběhy jejích nejbližších, včetně těch, kteří pro záchranu ostatních nasadili vlastní život. "Čelit tomu, o čemž jste si mysleli, že už jste nechali za sebou, může být bolestivé, ale učit se a poučit se z toho je jediný způsob, jak teď mohu žít," podotkla.

Jom Kipur - poslední německý rytíř

Román Jom Kipur - poslední německý rytíř napsal Pavel Batel na základě skutečných událostí a svědectví přeživších druhé světové války, které osobně vyhledal a vyzpovídal. Autor vykresluje příběhy zapomenutých jmen z válečného období. Po letech bádání se mu například podařilo objasnit smrt Fredyho Hirsche, který uprostřed každodenního násilí a vraždění v Osvětimi dokázal zachránit přes 500 dětí. Jednou z postav příběhu je i židovský náctiletý Heinz Prossnitz, který unikal gestapu, aby odeslal přes 8000 kilogramů životně důležitých potravin dětem v terezínském či lodžském ghettu.

Postavy románu nejsou vždy židovského původu. Jednou z nich je i plukovník Wehrmachtu Albert Battel, který odmítl splnit rozkaz organizátora hromadného vyvražďování Židů Heinricha Himmlera a ochránil před likvidací židovské rodiny. Battel byl posmrtně oceněn titulem Spravedlivý mezi národy.

Sabotér z Osvětimi

Britský spisovatel Colin Rushton na osudu mladého vojáka Arthura Dodda dokumentuje v knize Sabotér z Osvětimi nepříliš známou historii britských válečných zajatců v tomto koncentračním táboře. Dodd padl do zajetí roku 1943 a v táboře strávil téměř dva roky. Po válce se pokoušel mluvit o svých zážitcích, ale dlouho pro něj bylo velmi obtížné popsat to, co viděl. Rushton líčí nejen krutosti, jichž se nacisté dopouštěli na vězních, ale zachycuje i náladu mezi zajatci, kteří se pokoušeli proti Němcům vést skrytý odboj.

Biografická kniha se dočkala několika vydání. Vypráví mimo jiné o tom, jak se Dodd zúčastnil pochodu smrti, kdy teplota klesla na mínus 25 stupňů, cestou míjeli částečně zasněžená těla stovek mrtvých Židů, z nichž někteří zemřeli zimou, zatímco ostatní byli zastřeleni. Dodd, který zemřel 17. ledna 2011 ve věku 91 let, se v 90. letech vrátil do Osvětimi a neúspěšně se pokusil o vstup do závodu IG Farben, aby získal 14měsíční mzdu, o které řekl, že mu dluží za jeho nucenou válečnou práci.

Přečteno: 772x
 

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, KnihyHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo