romea - logo
3. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Miluše

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nový klip sester Matiových: Lidi nemaj svědomí, ale nás to nezlomí

5.4.2016 9:56
Pavlína a Jitka Matiovy v novém videoklipu #LidiNemajSvedomi (FOTO: Repro YuuTube.com)
Pavlína a Jitka Matiovy v novém videoklipu #LidiNemajSvedomi (FOTO: Repro YuuTube.com)

HateFree Culture u příležitosti pátečního Mezinárodního dne Romů představuje videoklip Sester Matiových s názvem #LidiNemajSvedomi. Reagují v něm na postoje části společnosti k Romům i jiným skupinám. Pozastavují se ale také nad vlivem nových technologií a sociálních sítí na kvalitu vztahů mezi lidmi.

„Jako Romky jsme se se sestrou Jitkou setkaly s předsudky mnohokrát. Touto skladbou ale chceme lidem vzkázat, že se nenecháme zlomit, a také tím vyzýváme každého, kdo má podobné zkušenosti - ať už proto, že je Rom, lesba nebo má pár kil navíc, aby to nevzdával,“ popisuje jednu z rovin videoklipu zpěvačka Pavlína Matiová.

Skladba #LidiNemajSvedomi je jednou z vítězných písní soutěže pro hudební interprety Slož to! pořádané HateFree Culture v minulém roce. Do výzvy bylo přihlášeno bezmála devadesát skladeb.

VIDEO

„Videoklip se do velké míry věnuje odcizení blízkých lidí díky sociálním sítím a moderní technologii. V současné době to má i jiný rozměr, kdy témata týkající se integrace a vzájemného soužití rodiny a přátelství rozdělují. To, jak naši blízcí o těchto věcech smýšlejí, ale jak je také artikulují, se často dozvídáme právě ze sociálních sítí,“ popisuje koordinátor HateFree Culture Lukáš Houdek druhou rovinu videoklipu. „To už jsou ty základní bariéry, které mezi nám vznikají a které následně přenášíme i do reálných interakcí. Pak je nám nejlépe s naším mobilem nebo tabletem, v prostředí naší sociální bubliny,“ doplňuje.

Videoklip Sester Matiových z produkce kreativního studia Družina, jehož režisérem je Duc Viet Duong, je součástí týdenních aktivit HateFree Culture k Mezinárodnímu dni Romů, který připadá na pátek 8. dubna. Dnes také začnou v ulicích patnácti měst Česka plakátové výstavy série Žijeme spolu fotografa Miroslava Hodečka. Snímky, které zachycují smíšené romsko-české manželské páry a tím i soužití příslušníků většinové společnosti a minority. Ukazují, že v osobním životě lidí, kteří se rozhodli žít spolu, není pro předsudky místo.

Přečteno: 1357x
 

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Videoklipy, Kultura, HateFree CultureHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

Pietní akt v Letech u Písku, 2. 8. 2020 (FOTO: Richard Samko, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Pietní akt v Letech připomněl i romské oběti z Osvětimi, Válková podpořila vznik romského vládního zplnomocněnce

29.7.2020 13:06, (AKTUALIZOVÁNO 2. 8. 2020, 14:45)
Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu dnes na pietní akci v Letech na Písecku vyzval politiky, aby stejně jako antisemitismus odsuzovali projevy anticiganismu. Ty podle něj v Evropě zesilují. Pietní akt v místě někdejšího koncentračního tábora Lety u Písku dnes po poledni připomněl romské oběti z druhé světové války. Akce v Letech se tradičně koná v květnu, letošní termín se posunul kvůli koronaviru.
 celý článek

Helena Válková 2. 8. 2020 v Letech u Písku. (FOTO: ROMEA TV)

videoHelena Válková v Letech u Písku: Podporuji vznik pozice vládního zplnomocněnce pro záležitosti romské menšiny

2.8.2020 14:14
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková dnes během pietního aktu v Letech u Písku podpořila požadavek Romů, aby byla zřízena pozice vládního zplnomocněnce pro romskou menšinu. Uvedla to ve svém projevu, ve kterém kromě jiného připomněla, že v současné době vzniká nová strategie romského začleňování pro roky 2021 - 2030.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo