romea - logo
2. prosince 2020 (středa)
svátek má Blanka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Obrovský úspěch. Alina Şerban převzala v Německu prestižní cenu za nejlepší herecký výkon v hlavní roli ve filmu Gipsy Queen

16.9.2020 21:40
Alina Şerban 11. 9. 2020 během slavnostního předávání hereckých cen v Německu (FOTO: repro Youtube.com)
Alina Şerban 11. 9. 2020 během slavnostního předávání hereckých cen v Německu (FOTO: repro Youtube.com)

Herečka Alina Şerban převzala 11. září v Berlíně prestižní ocenění za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli v roce 2020 za film „Gipsy Queen“. Cenu Deutscher Schauspielpreis udílí od roku 2012 Spolkový svaz herectví a je to cena "od herců pro herce".

Odborná porota v červnu zveřejnila nominace, o kterých pak hlasovali všichni členové svazu. "Jsou oceněni lidé, kteří nás zajímavým způsobem a udržitelně inspirují, kteří tvoří prostor pro kreativitu a rozšiřují horizonty. Lidé, kteří se zasazují o německý film nebo o herecké umění jako o kulturní bohatství," uvádí se na webu Deutscher Schauspielpreis.

Drama Gipsy Queen německo-tureckého režiséra Hüseyina Tabaka vypráví příběh Ali, se kterou měl její otec v romské osadě v Rumunsku velké boxerské plány. Ali ale otěhotněla a když se po narození druhého dítěte vrací bez muže do rodného domu, otec ji vyhodí. Ali se vydává na cestu do Německa, kde se několik let protlouká a snaží uživit sebe a děti, než vstoupí v hamburském St. Pauli do boxerského klubu. Film vznikl v německo-rakouské koprodukci a v originále je v německém a romském jazyce. 

Vzhledem k pandemii coronaviru proběhl slavnostní večer udílení cen trochu netradičně formou večeře, kdy bylo publikum usazeno u stolů s dostatečným rozestupem. Alina Şerban převzala cenu z rukou hereckého matadora Jörga Schüttaufa a v emotivní děkovné řeči vyzvala k vytvoření nové "normálnosti".

VIDEO

"Je mi ctí být mezi vámi. Děkuji především Hüseyinu Tabakovi, který mi dal tuhle neuvěřitelnou šanci, po ani ne šesti měsících tréninku boxu," uvedla v děkovné řeči Şerban. "Gipsy Queen je především příběh o romské matce. Je to v dnešní době velmi důležitý a naléhavý příběh," dodala a popsala, jak těžký úkol před ní režisér postavil.

"Společně s mistryní světa Marií Lindberg jsme musely přežít nejdelší scénu boxu ve filmu bez jediného střihu. A vy herci víte, co to znamená. Musela jsem se naučit boxovat a německy. A to se mi zdálo zcela nemožné," uvedla téměř plačící Alina Şerban.

"Hüseyin mi však řekl, že film je o romské matce, která to nikdy nevzdává. A to mi připomnělo mojí maminku a příběhy mnoha rodičů na celém světě. Připomnělo mi to, jak maminka měla 4 nebo 5 prací, kdy uklízela v různých domácnostech," uvedla Şerban.

"Přesto jsem své mládí strávila v podmínkách, kdy nebyl dostatek teplé vody, bez elektřiny, v neutěšených podmínkách, ve kterých stále žije celá řada dětí. S Gipsy Queen mám společné to, že obě jsme se vydaly na zdánlivě nemožnou cestu," řekla Şerban a připomněla také současnou situaci kolem pandemie onemocnění COVID-19.

"Všichni se chceme vrátit do normálního života. Pandemie nám ukázala, že jsme obyvatelé jednoho světa, ale kvůli nerovnostem jsou někteří z nás bez obrany proti nemoci a smrti. Ale ten v uvozovkách normální život před tím, nebyl normální. Potřebujeme vybudovat jinou normálnost. Normálnost, kde budou všichni lidé respektováni a budou mít podmínky pro slušný život. Věřím, že všichni společně bez ohledu na náboženství, etnicitu, barvu pleti, vytvoříme jinou normálnost," uvedla Alina Şerban a dočkala se obrovského potlesku.

Alina Şerban se narodila v roce 1987 a vyrostla v rumunské Bukurešti. Serban zazářila v hlavní roli ve filmu Marty Bergman „Sama na své svatbě“, který měl premiéru na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes v roce 2018. Za roli v tomto filmu získala Alina několik ocenění v kategorii nejlepší herečka.

V roce 2019 si Serban zahrála postavu boxerky právě ve filmu "Gipsy Queen", za který nyní byla oceněna. Talentovaná Alina v prosinci 2019 získala také historicky první cenu Tajsa Prize v Berlíně.

Jako dramatička se Şerban věnovala romskému feministickému politickému divadlo. Napsala například hru „The Great Shame“, první rumunskou hru o tabuizovaném tématu romského otroctví, a stala se první romskou režisérkou, jejíž hra byla zařazena do stálého repertoáru státního divadla v Rumunsku.

TRAILER K FILMU GIPSY QUEEN

Přečteno: 794x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Film, Německo, OceněníHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák a Dougles Daňo (FOTO: Facebook Václava Siváka, koláž: Romea.cz)

videoVIDEO: Vašek Sivák jednoznačně zvítězil na světovém poháru WAKO v Praze. Titul si odnesl i Douglas Daňo

30.11.2020 19:12
Jednadvacetiletý kickboxer Václav Sivák nedal ve finále světového poháru WAKO K-1 WORLD GRAND PRIX 2020 šanci svému soupeři a převálcoval ho rychlým a tvrdým knockoutem. V sobotu večer byl úspěšný i další romský bojovník Douglas Daňo, který zvítězil ve váhové kategorii do 63,5 kilogramů.
 celý článek

Věra Duždová Horváthová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Věra Duždová Horváthová: I umění se dá dělat s nadsázkou

30.11.2020 16:19
V dětství chtěla být herečkou a jít z jedné role do druhé. Po čase od své představy herecké kariéry upustila a zatoužila stát se filmovou kritičkou. Místo psaní recenzí se ale Věra Duždová Horváthová začala objevovat za kamerou jako režisérka a její originální videotvorba byla k vidění na výstavách v Maďarsku, Francii nebo v daleké Indii.
 celý článek

Milionář Jiří Antoš v Boxing King Klubu (FOTO: TV Prima)

videoMilionář rozdá v ostravské Bedřišce statisíce. V nové reality show zavítá i do romského boxerského klubu

30.11.2020 15:24
Televize Prima uvede již dnes večer reality show, která ve světě chytila za srdce miliony diváků. Sedm milionářů se ze dne na den dostává do světa, který je jim vzdálený. Pod změněnou identitou se ocitají na okraji společnosti, v problematických lokalitách, ale také v organizacích, které se soustředí na pomoc potřebným v sedmi českých městech. Díky projektu Milionář mezi námi se do pomoci bude moci zapojit i veřejnost. Premiéru reality show Milionář mezi námi odvysílá televize Prima dnes, 30. 11. ve 21:35.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo