Obrovský úspěch. Alina Şerban převzala v Německu prestižní cenu za nejlepší herecký výkon v hlavní roli ve filmu Gipsy Queen

Herečka Alina Şerban převzala 11. září v Berlíně prestižní ocenění za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli v roce 2020 za film „Gipsy Queen“. Cenu Deutscher Schauspielpreis udílí od roku 2012 Spolkový svaz herectví a je to cena "od herců pro herce".
Odborná porota v červnu zveřejnila nominace, o kterých pak hlasovali všichni členové svazu. "Jsou oceněni lidé, kteří nás zajímavým způsobem a udržitelně inspirují, kteří tvoří prostor pro kreativitu a rozšiřují horizonty. Lidé, kteří se zasazují o německý film nebo o herecké umění jako o kulturní bohatství," uvádí se na webu Deutscher Schauspielpreis.
Drama Gipsy Queen německo-tureckého režiséra Hüseyina Tabaka vypráví příběh Ali, se kterou měl její otec v romské osadě v Rumunsku velké boxerské plány. Ali ale otěhotněla a když se po narození druhého dítěte vrací bez muže do rodného domu, otec ji vyhodí. Ali se vydává na cestu do Německa, kde se několik let protlouká a snaží uživit sebe a děti, než vstoupí v hamburském St. Pauli do boxerského klubu. Film vznikl v německo-rakouské koprodukci a v originále je v německém a romském jazyce.
Vzhledem k pandemii coronaviru proběhl slavnostní večer udílení cen trochu netradičně formou večeře, kdy bylo publikum usazeno u stolů s dostatečným rozestupem. Alina Şerban převzala cenu z rukou hereckého matadora Jörga Schüttaufa a v emotivní děkovné řeči vyzvala k vytvoření nové "normálnosti".
VIDEO
"Je mi ctí být mezi vámi. Děkuji především Hüseyinu Tabakovi, který mi dal tuhle neuvěřitelnou šanci, po ani ne šesti měsících tréninku boxu," uvedla v děkovné řeči Şerban. "Gipsy Queen je především příběh o romské matce. Je to v dnešní době velmi důležitý a naléhavý příběh," dodala a popsala, jak těžký úkol před ní režisér postavil.
"Společně s mistryní světa Marií Lindberg jsme musely přežít nejdelší scénu boxu ve filmu bez jediného střihu. A vy herci víte, co to znamená. Musela jsem se naučit boxovat a německy. A to se mi zdálo zcela nemožné," uvedla téměř plačící Alina Şerban.
"Hüseyin mi však řekl, že film je o romské matce, která to nikdy nevzdává. A to mi připomnělo mojí maminku a příběhy mnoha rodičů na celém světě. Připomnělo mi to, jak maminka měla 4 nebo 5 prací, kdy uklízela v různých domácnostech," uvedla Şerban.
"Přesto jsem své mládí strávila v podmínkách, kdy nebyl dostatek teplé vody, bez elektřiny, v neutěšených podmínkách, ve kterých stále žije celá řada dětí. S Gipsy Queen mám společné to, že obě jsme se vydaly na zdánlivě nemožnou cestu," řekla Şerban a připomněla také současnou situaci kolem pandemie onemocnění COVID-19.
"Všichni se chceme vrátit do normálního života. Pandemie nám ukázala, že jsme obyvatelé jednoho světa, ale kvůli nerovnostem jsou někteří z nás bez obrany proti nemoci a smrti. Ale ten v uvozovkách normální život před tím, nebyl normální. Potřebujeme vybudovat jinou normálnost. Normálnost, kde budou všichni lidé respektováni a budou mít podmínky pro slušný život. Věřím, že všichni společně bez ohledu na náboženství, etnicitu, barvu pleti, vytvoříme jinou normálnost," uvedla Alina Şerban a dočkala se obrovského potlesku.
Alina Şerban se narodila v roce 1987 a vyrostla v rumunské Bukurešti. Serban zazářila v hlavní roli ve filmu Marty Bergman „Sama na své svatbě“, který měl premiéru na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes v roce 2018. Za roli v tomto filmu získala Alina několik ocenění v kategorii nejlepší herečka.
V roce 2019 si Serban zahrála postavu boxerky právě ve filmu "Gipsy Queen", za který nyní byla oceněna. Talentovaná Alina v prosinci 2019 získala také historicky první cenu Tajsa Prize v Berlíně.
Jako dramatička se Şerban věnovala romskému feministickému politickému divadlo. Napsala například hru „The Great Shame“, první rumunskou hru o tabuizovaném tématu romského otroctví, a stala se první romskou režisérkou, jejíž hra byla zařazena do stálého repertoáru státního divadla v Rumunsku.
TRAILER K FILMU GIPSY QUEEN
Nepřehlédněte:
- Sama na své svatbě - ozvěny festivalu Ake Dikhea? v Praze
- ZÁZNAM: Historicky první ocenění Tajsa Prize získala herečka, režisérka a dramaturgyně Alina Serban z Rumunska
Kam dál:
- ZÁZNAM: Kritika romské hudby - diskuse v rámci oslav Mezinárodního dne Romů 2021
- Film o útěku vězňů Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrby z koncentračního tábora v Osvětimi přijde do kin v listopadu
- Oslavy Mezinárodního dne Romů proběhnou už podruhé online. Tentokrát pod heslem Držíme spolu - L´ikeras peha!
- VIDEO: Zpěvák a skladatel Radek Banga vydává sólové album, videoklip a knihu
- Tereza de Ornelas: JAR i přes pád apartheidu zažívá rasovou nerovnost
- VIDEO: Herec Jan Cina prolamuje ledy ve světě filmu a divadla
- Berlín: Stavba železničního tunelu prý Romský památník neohrozí. Ještě loni ale hrozilo, že se z místa stane staveniště
- Merkelová: Německo se stále ještě v řadě oblastí potýká s rasismem
- Nová studie ukazuje, že Sinti a Romové i nadále čelí nerovnosti v německém vzdělávacím systému
- Německá kontrarozvědka podle Der Spiegelu sleduje Alternativu pro Německo už i na celostátní úrovni
- Zátah proti neonacistům v Německu. Obchodují s drogami, perou špinavé peníze
- Zdeněk Godla: Respektujme opatření proti šíření COVID-19, nosme respirátory, ať se z toho konečně dostaneme. Žije se mi teď špatně
Štítky:
Kultura, Film, Německo, OceněníHLAVNÍ ZPRÁVY
